Domáca prírodná lekárnička: Účinná prvá pomoc na dosah ruky

Domáca prírodná lekárnička: Účinná prvá pomoc na dosah ruky

Bežné bolesti a nárazové zdravotné problémy nemusia byť dôvodom okamžite utekať do lekárne. Pomoc je totiž často bližšie, ako si myslíme – stačí sa porozhliadnuť po domácnosti a jej najbližšom okolí. Než sa teda nabudúce rozhodnete prehltnúť kúzelnú ružovú tabletku, ktorá pocit bolesti utlmí, skúste jej príčinu vyliečiť prírodnými pomocníkmi, na ktorých sa spoliehali už babičky našich babičiek.

Skalnica utíši bolesť v ušiach

Skalnica je sukulent typického ružicového tvaru, ktorý môžete ľahko pestovať na balkóne alebo na záhradke. V jeho dužinatých listoch sa skrýva liečivá sila, ktorú oceníte predovšetkým, keď vás ochromí nepríjemná bolesť v uchu. V takom prípade zo skalnice vytlačte šťavu na vatovú tyčinku a tou ucho šetrne vytrite. Pre intenzívnejší účinok môžete vatu so šťavou zo skalnice do ucha vložiť a nechať ju pôsobiť niekoľko minút až hodín.   

Aloe vera upokojí pokožku

Aloe vera upokojí kožu pri popálení, štipnutí hmyzom a pri alergických reakciách. Stačí ulomiť jeden výhonok tejto liečivej rastlinky, osekať jeho zelenú časť a priehľadným gélom pomazať postihnuté miesto. Aloe vera je nenáročná na podmienky a starostlivosť, a tak ju v kvetináči môže pestovať skutočne každý. Rovnako dobre ale funguje tiež biely jogurt, ktorý je balzamom pre pokožku spálenú slnkom.

ETA TIP: Domáci jogurt jednoducho pripravíte v domácich pekárňach ETA s prednastavenými automatickými programami. 

Ďalšie kožné neduhy potom spoľahlivo ošetrí stálica kuchyne, ktorá sa nájde v každej domácnosti. Rozkrojená cibuľa zmierni opuch po štipnutí bodavým hmyzom, na bradavice sa zase odporúča prikladať cesnak.

Klinček uľaví boľavým zubom 

Klinček skrýva silicu s obsahom eugenolu, ktorá funguje ako lokálne anestetikum a dezinfekcia. Jeho žuvanie mierne znecitlivie okolie zuba a spoľahlivo tlmí zápaly. Ďalšia účinná látka s názvom karvakrol navyše pôsobí antimikrobiálne a antivírovo, takže pomáha predchádzať ďalšiemu šíreniu škodlivých mikroorganizmov v ústnej dutine.  

ETA TIP: Zamerajte sa na prevenciu pomocou sonických zubných kefiek. Nadštandardnú starostlivosť medzizubným priestorom potom dopraje praktická ústna sprcha.

Korenie, ovocie a bylinky pre spokojné bruško

Odvar z rasce je osvedčeným liekom na detské „prdíky“. Rovnako dobre však funguje tiež na dospelých. Obsahuje totiž látku nazývanú karvon, ktorá potláča vedľajšie aktivity žalúdka, ako je práve nadúvanie, plynatosť a kŕče. Trávenie podporí tiež mäta – či už čerstvá alebo sušená.

So zažívacími a črevnými problémami pomôžu aj rôzne druhy ovocia. Zrelý banán dokáže zmierniť hnačku, sušené slivky naopak rozhýbu črevá pri nepríjemnej zápche. A pokiaľ bolesť brucha nevychádza zo zažívacieho traktu, ale z močových ciest, vsaďte na liečivú moc brusníc.

ETA TIP: Aby ste sa vyhli presladenému a sírenému sušenému ovociu z obchodov, nasušte si ich radšej sami. Sušičky ETA sú navyše vybavené špeciálnym sitom na bylinky, a tak si môžete pripraviť zásoby bylinkových zmesí, ktoré potešia telo a dušu.

Maškrtením proti kŕčom

Pokiaľ vás trápia kŕče vo svaloch, napríklad po nadmernej záťaži, najprv sa uistite, že máte dostatočný pitný režim. Ďalšou, veľmi častou príčinou je nedostatok horčíka a draslíka, alebo ich nesprávny pomer. Pri ich doplňovaní si však určite zamaškrtíte – siahnite po kvalitnej horkej čokoláde s vysokým obsahom kakaa, banánoch, sušených marhuliach, mandliach či slnečnicových semienkach.

ETA TIP: Bolestiam svalov a kĺbov a menštruačným bolestiam dokážu uľaviť elektrické vyhrievacie deky

Vypestujte si imunitu a celkovú odolnosť

Odolnosť nášho imunitného systému  závisí na mnohých faktoroch. Preukázateľne mu však prospieva napr. hliva ustricová, ktorú môžete jednoducho vypestovať v domácich podmienkach. Pravidelná konzumácia hlivy priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi a zvyšuje odolnosť proti infekciám, zápalovým ochoreniam a vírusovým, bakteriálnym a plesňovým chorobám.

K účinným posilňovačom imunity, na ktorých ľahko narazíte počas zdravotných prechádzok, patrí tiež šípka a rakytník – kyslé plody nabité extra dávkou vitamínu C.

ETA TIP: O celkovom stave organizmu mnohé napovie tiež hodnota krvného tlaku. S jeho pravidelnou a pohodlnou kontrolou vám pomôžu domáce tlakomery na ruku.