Ako doma skladovať suché potraviny?

Ako doma skladovať suché potraviny?

Cereálie, strukoviny, ryža alebo obilniny sú potraviny, s ktorých skladovaním si hlavu príliš nelámeme. Napriek tomu suché potraviny zostávajú v kuchyni v niektorých prípadoch aj mesiace, počas ktorých stále veríme, že sú jedlé. Naučte sa skladovať suché potraviny tak, aby ste predĺžili ich trvanlivosť, kvalitu aj bezpečnosť konzumácie.

Suché neznamená večné

Skladovanie jednotlivých potravín sa líši v závislosti na minimálnej trvanlivosti či doporučenej spotrebe, ktorú nájdete na obale výrobku. Správnym uložením môžete ich životnosť predĺžiť.


Cereálie, obilniny, strukoviny, ryža, múka, cukor:

Po nákupe ich presypte do sklenených alebo porcelánových dóz s nepriedušným uzáverom, ktorý zamedzí prenikaniu nečistôt a škodcov. Múku a práškový cukor radšej preosejte, aby ste odfiltrovali prípadné zárodky múčnych červov a iných škodcov. Dózy skladujte na dobre vetranom suchom mieste so stabilnou teplotou a vlhkosťou a mimo priame slnečné svetlo. Vhodná je aj suchá tmavá komora, špajza alebo kuchynská skrinka. Múku sa nevyplatí kupovať do zásoby, pretože už po mesiaci skladovania môže zatuchnúť, čo sa prejaví v chuti pečiva. Pri príprave cesta ju vždy preosejte, aby ste ju prevzdušnili. Najbezpečnejšie je však namlieť si vždy čerstvú múku pred pečením – na mlynčeku na obilie na kuchynskom robote ETA Gratus to je otázka pár minút.

Káva a čaje:

Kávové zrnka preberajú okolitú vlhkosť a pachy, ktoré sa prejavia na chuti, vlhkosť môže spôsobiť pleseň. Kávu skladujte v originálnom obale vloženom do vzduchotesnej nádoby na temnom, chladnom a suchom mieste. Mletú kávu môžete skladovať pri izbovej teplote vo vzduchotesnej dóze, ale myslite na to, že každým otvorením stráca arómu. Najlepšie je mlieť kávu tesne pred jej prípravou. Čajom hrozí strata chuti, pokiaľ budú umiestnené na priamom slunku, alebo vône, pokiaľ ich často otvárate. Skladujte ich preto v nepriehľadných dózách a pre každodenné použitie si odsypte napríklad týždennú dávku.


Pečivo:

Doporučená spotreba pečiva je vypočítaná na 24 hodín od upečenia, ale málokto ho bez zbytku do tej doby zje. Domáci chlieb vydrží o niečo dlhšie, aj keď skôr ho asi zjete. V domácej pekárni ETA Duplica Vital Plus upečiete veľa druhov pečiva takmer bez práce vďaka predvoleným programom. Má však aj možnosť voľby jednotlivých fáz pečenia. Chlieb zabaľte do čistej a suchej bavlnenej či ľanovej utierky a uložte ho do chlebníku, izbová teplota postačí. Naopak rožky by v utierke stvrdli, preto ich je lepšie uchovávať v igelitovom vrecku.

Chyby pri skladovaní suchých potravín

Plastové obaly:

Suché potraviny často skladujeme v ich originálnych plastových obaloch, bez toho aby sme si uvedomili, že tým ohrozujeme ich kvalitu a trvanlivosť. Plastový obal neposkytuje dostatočnú ochranu proti škodcom, ktoré ním ľahko preniknú a potravinu znehodnotia. Zároveň neprepúšťajú vzduch a dochádza v nich k zadržovaniu vlhkosti a následnému plesniveniu. Do igelitových vreciek nebaľte ani chlieb.


Pohlcovanie pachov:

Suché potraviny majú tendenciu pohlcovať vlhkosť a pachy z okolia, nemali by byť preto umiestnené v príliš vlhkom prostredí a ani v blízkosti aromatických potravín, ako je napríklad cibule, cesnak, korenie, ale ani káva či čaj.

Chladnička:

Suché potraviny do chladničky nepatria, príliš nízka teplota môže narušiť štruktúru či chuť potravín. Neukladajte ich ani do mrazničky, mráz ich vysuší a zmení ich štruktúru, napríklad múka navlhne a stratí svoje pečúce vlastnosti.