Kávovar ETA ARTISTA pod drobnohľadom profesionálneho baristu: Obstál pred skúseným kávovým majstrom?

Kávovar ETA ARTISTA pod drobnohľadom profesionálneho baristu: Obstál pred skúseným kávovým majstrom?

„Nosiť si prácu domov je v našom prípade skutočná radosť – zvlášť, keď si domov nesieme kávovar ETA Artista,“ hovorí skúsený barista Lukáš Benjamin Bros z českej poprednej pražiarne Nordbeans. S elánom sebe vlastným sa pustil do testovania jedného z našich najvyspelejších pákových kávovarov. Prezradí vám, čím ho nadchol a ako s týmto strojom, ktorý profesionálnu prípravu kávy oblieka do pohodlného domáceho županu, najlepšie pracovať.

Hneď ako si človek zvykne piť od rána do večera najlepšie svetové kávy, stáva sa ich domáca príprava podstatne náročnejšou výzvou. V prípade nápojov založených na espresse to platí dvojnásobne, pretože žiadaná kvalita kávy je veľakrát podmienená nákladnými technológiami. Tento trend ale od základov búra kávovar ETA Artista, s ktorým za bezkonkurenčnú cenu dokážete doma pripraviť espresso obdobnej kvality ako v kaviarni.

Baristická show v pohodlí domova

Pri práci v pražiarni sa na nás otázky ohľadom profesionálnych domácich kávovarov valia takmer denne – či už od hostí v kaviarni, účastníkov školenia alebo od nadšencov hľadajúcich ideálne riešenie pre svoj domáci kávový kútik. Ruku na srdce – každý, kto iba uvažuje o zaobstaraní profesionálneho stroja na prípravu espressa sníva o tom, ako pozve rodinu a priateľov na popoludňajšiu návštevu, pri ktorej im predvedie skutočnú baristickú show. 

Barista Lukáš Benjamin Bros z českej pražiarne Nordbeans

Väčšinu technológií, ktorá nám prešla rukami, však spájajú rovnaké nedostatky, ktoré vám túto show nikdy neumožnia. Kľúčovými elementami kávovarov všetkých kategórií sú stavba, kvalita spracovania a pocit, s ktorým kávu pripravujete. A práve v nich ETA Artista vyniká – ladné krivky, nádherné podsvietenie a predovšetkým parametre plnohodnotného kávovaru. 

V pražiarni nás všetkých veľmi baví, akým spôsobom je Artista koncipovaný. V balení nájdete okrem kávovaru aj všetko nevyhnutné vybavenie, ako sú náhradné misky, ktorými môžete upravovať extrakciu alebo kanvičku na šľahanie mlieka. Súčasťou je samozrejme aj prehľadný manuál. Kávovar sme zapojili, napustili nádrž na vodu a počas nahrievania sme radšej skúmali jednotlivé diely a súčiastky.  

Káva ako z kaviarne? Jasná páka!

Samotná páka, s ktorou budete pracovať najviac, pôsobí skutočne profesionálne. Má ideálnu váhu na ovládanie a geniálne riešenie podloženia spodnej časti gumou. Vďaka tomu sa nemusíte strachovať o zničenie kuchynskej linky alebo sa trápiť podkladaním páky utierkou pri každej príprave kávy. Priemer páky je 58 mm, čo zabezpečí skutočne plnohodnotné espresso. 

Zoznámte sa - pákový kávovar ETA Barista

V balení nájdete päť rôznych misiek, vďaka ktorým si môžete fungovanie kávovaru upraviť podľa svojich preferencií. Osobne som veľmi ocenil nerezovú misku na prípravu dvoch šálok kávy. Spolu s miskami získate aj tamper na utlačenie kávy. Do páky krásne pasuje a vďaka spomínanej gume v jej spodnej časti môžete namletú kávu v páke stlačiť ideálnou silou bez toho, aby ste sa museli obávať o svoju krásnu pracovnú dosku.

Hneď ako je káva utlačená, nastáva čas umiestniť páku do kávovaru. Zo skúsenosti viem, že človek musí byť trocha opatrný. Domáce kávovary totiž vážia iba pár kíl a pri vkladaní je občas potrebné ich pridržať. Potom sme už iba intuitívne stlačili tlačidlo a čakali, čo sa bude diať.

Úprimne som sa chvíľu pasoval s hrubosťou mletia kávy, keďže som nečakal, že si kávovar poradí s tradičnou hrubosťou pre espresso (u väčšiny domácich kávovarov musí barista použiť o niečo hrubšie nastavenie). Nakoniec som však bol milo prekvapený. Vďaka kvalitne spracovanému čerpadlu nekolíše v priebehu extrakcie tlak a výsledok je tak o poznanie lahodnejší a zároveň stále konzistentný. 

Správanie kávovaru dokážete do značnej miery ovplyvniť výberom misky, v ktorej sa káva extrahuje. Pokiaľ vám ide predovšetkým o ľahkú a rýchlu prípravu, budú ideálnou voľbou pretlakové misky. Samozrejme, za seba môžem sľúbiť, že pokiaľ sa rovnako ako my v Nordbeans rozhodnete využiť profesionálne misky, otvorí vám kávovar Artista dvere do sveta nekonečných možností prípravy kávy a jej chutí.

Kúzlenie s mliečnou penou

A teraz nech sa prihlási každý, kto sníva o perfektnom cappuccine z pohodlia domova. Nekonečné objavovanie jemných chuťových odtieňov v espresse je síce naše obľúbené hobby, ale každý z nás si tiež raz za čas (každý deň) svoje espresso rád zjemní sladkým našľahaným mliekom. Šľahanie mlieka a Latte Art (čo je technika kreslenia obrázkov našľahaným mliekom) ale rozhodne nepatrí k jednoduchým disciplínam.

Základom je vždy dobrá tryska. Tak akurát silná, aby vám pomohla vytvoriť lahodnú a lesklú mikropenu, z ktorej potom vznikne srdiečko vo vašej káve – teda presne taká tryska, ktorou sa pýši Artista. Ku kávovaru dostanete aj kanvičku na šľahanie, s ktorou sa základy techniky Latte Art veľmi rýchlo naučíte.

Vďaka kvalitnej tryske si našľaháte ľahučkú mliečnu penu

A záverečný verdikt? Kávovar ETA Artista bez pochýb patrí ku špičke vo svojej kategórii. Po pár dňoch si získal pevné miesto v našom školiacom centre, keďže predstavuje ideálnu voľbu pre každého, kto to s domácou prípravou kávy myslí skutočne vážne.

HODNOTENIE

+ Príslušenstvo – páka, misky, tamper, kanvička

+ Kapacita nádrže na vodu – 2,8 l

+ Jednoduché a intuitívne ovládanie

+ Jednoduchý manuál, ktorý vás prevedie obsluhou stroja a základnými princípmi prípravy perfektného espressa

- Absencia mlynčeka – začiatkom roku 2021 však vychádza model so zabudovaným mlynčekom