Jeme zdravo s Fit receptami: Domáce varenie je to najlepšie, čo môžeme rodine dať

Jeme zdravo s Fit receptami: Domáce varenie je to najlepšie, čo môžeme rodine dať

Bára a Bára. Jedna vymýšľa recepty, druhá rada varí a robí skvelé fotky. Obidve sú z Fitrecepty.info. Je to iba pár dní, čo spolu s Petrom a Janou vydali novú kuchársku knihu Jíme zdravě. Po tých predošlých sa na pultoch iba zaprášilo a podobný úspech prorokujeme aj tej novej. Ako sa taká kuchárska kniha pripravuje, kto varí a kto ochutnáva, sme sa pýtali obidvoch Bár. 


Leto je za nami. Užili ste si ho?

Bára H.: Cez leto sme dokončovali našu štvrtú kuchársku knihu, takže na dovolenku zatiaľ nebol čas, ale určite sa do konca roka niekam pozrieme.

Bára L.: Leto je pre nás vždy najviac pracovné, už sa tak nejako stalo tradíciou, že kuchárske knihy tvoríme hlavne cez leto. Kvôli tomu, že sa snažíme používať sezónne suroviny, sme k tomu vlastne trošku nútení, pretože ani v špecializovaných obchodoch v zime nezoženieme špargľu, rebarboru, čerstvé višne alebo napr. hríby.


Ako by teda vyzeralo ideálne leto? 

Bára H.: Každé leto si hovoríme, že to ďalšie nechceme stráviť v kuchyni. A po štyroch kuchárkach asi žiadne iné prianie na budúci rok nemám.

Bára L.: Kuchárska kniha dokončená v júni, dvojmesačná dovolenka niekde veľmi ďaleko, možnosť sa vrátiť v septembri späť a pozrieť sa na kuchársku knihu ešte raz s časovým odstupom, než sa pošle do tlače! 


Svoju aplikáciu s receptami pre mobily ste spúšťali tiež v lete, v auguste pred štyrmi rokmi. Čo sa u vás od tejto doby zmenilo? 

Bára H.: Zmenilo sa toho veľa. Všetci sme sa niekoľkokrát presťahovali, dokončili štúdium a v neposlednom rade sme sa presťahovali do ateliéru v Prahe, kde zatiaľ pôsobíme.

Bára L.: Mimo tohto všetkého sme vydali ako bokovku štyri kuchárske knihy a jeden vianočný magazín. Tiež sme pripravili e-shop s produktmi do kuchyne, ktorý bude spustený čo nevidieť, prerobili sme celý web tak, aby bol pre našich čitateľov čo najpríjemnejší. 


Existuje niečo, čo vám práca na Fit Receptoch dala alebo naopak vzala?

Bára H.: Práca mi dala veľa skúseností a rozhľad hneď v niekoľkých oboroch. Nakoľko sme začínali iba v malom tíme, museli sme všetci zastať pozície vo všetkých oblastiach - copywriting, mobilná aplikácia, webové stránky, tlačené kuchárky, atď. Určite sme sa všetci zlepšili v tímovej práci a komunikácii, ktorá na diaľku nie je vždy ideálna. 

Bára L.: Fit receptom vďačím prakticky za všetko, čo v súčasnej dobe viem. Tým, že sme boli zo začiatku na všetko iba traja, som sa musela naučiť veľa vecí a získala som tak skúsenosti, ktoré by som inde zbierala roky. Najväčší posun je u mňa samozrejme vo fotografii, kde je dôležité, aby človek neustále niečo fotil, skúšal a piloval, o čo u nás rozhodne nie je núdza. Pokiaľ by som mala menovať niečo, čo mi práca vzala, tak to by bol asi taký ten študentský život, ktorý som miesto v podnikoch strávila v práci, na rozdiel od množstva kamarátov. Nikdy som ale nebola človek, ktorý by k tomu nejako inklinoval, a vlastne som bola v práci asi spokojnejšia, takže to určite neľutujem. 
 

Kde sú vlastne Fit Recepty doma? V Budějoviciach? V Prahe?  

Bára L.: Myslím, že najviac doma sme všetci momentálne v Prahe, kde máme aj štúdio. 


A teraz do kuchyne. Ako vyzerá kuchyňa Fit Receptov a ako vyzerajú kuchyne každej z vás?

Bára H.: V mojom byte je kuchyňa celkom malá a musím priznať, že aj málo používaná. Ale určite sa polepším. 

Bára L.: Kuchyňu v ateliéri sme nedávno nechali urobiť novú na mieru tak, aby bola dostatočne veľká, aby v nej mohlo pracovať viac ľudí naraz. Má teda tri stanoviská, na ktorých je možné súčasne pracovať, a má bielu kamennú dosku, ktorá vyzerá pekne na videách a fotkách. Nakoľko sme s Barčou obe viac kreatívne než praktické, chýbajú nám trocha veci, ktoré by sa pre kuchyňu s profesionálnym účelom hodili o niečo viac - napríklad dve rúry alebo rýchlo umývačka, ale to časom poladíme. V našej kuchyni má svoje miesto robot Storio od ETY, ktorý nám dosť pomáha s varením. Páči sa nám retro dizajn spojený s mnohými funkciami a prijateľnou cenou.  Moja kuchyňa doma je o dosť menšia, ale je hrozne praktická a veľmi rada v nej varím. Bohužiaľ už na to v poslednej dobe nie je toľko času. 

 

Kuchyňa


Čo varíte najradšej? 

Bára H.: Asi všetko, čo sa vymyká našim štandardným kuchárkam, takže hneď ako môžem zabrúsiť do ázijskej kuchyne alebo trošku zložitejšieho pečenia, som iba rada. 

Bára L.: Mexiko a Áziu, jednoznačne. Rada si tiež vymýšľam vlastnú fúziu rôznych kuchýň dohromady. Nedávno som napríklad robila raňajky, a spojila klasickú francúzsku omeletu s chipotle kukuricou, čedarom, avokádom, koriandrom a nakladanou cibuľkou, a bola to bomba!  


Kde vznikali fotky pre kuchársku knihu a aplikáciu? 

Bára L.: Úplne prvé fotky fotila Barča mobilom. Keď som pribudla do tímu ja, fotilo sa u mňa doma v kuchyni na 12 m2, takto sme vlastne vyfotili obe prvé kuchárske knihy a množstvo receptov na web aj do aplikácie. Keď už toho začalo byť troška veľa, našli sme si malý podkrovný byt, z ktorého sme si urobili kanceláriu a zároveň aj foto štúdio. Kuchyňa bola snáď ešte menšia ako u mňa doma, a tak nám po čase opäť prestala stačiť. Teraz fotíme všetko v priestore na Smíchove, kde býval fotografický ateliér. Zatiaľ sa vojdeme.


Myslíte, že sa domáce varenie do kuchýň vracia alebo nás čaká fast foodová budúcnosť? 

Bára H.: Myslím, že sa skôr začína meniť pohľad na fast foody. Aj v Čechách poslednú dobu pribúdajú bistrá a fast foody, ktoré ponúkajú zdravšie menu alebo prinajmenšom zdravšiu alternatívu stravovania. To, či si človek varí doma, záleží na jeho časových možnostiach. Každopádne nie je nad to uvariť si doma a mať kontrolu nad tým, čo presne do jedla dávam. 

Bára L.: Myslím, že sa oboje postupne mení k lepšiemu a svetlá budúcnosť čaká obe zmienené. Fast foody budú kvalitnejšie a zdravšie, ale domáce varenie bude vždy to najlepšie, čo budeme môcť svojej rodine dať, a zároveň s ňou aj stráviť kvalitný čas. 


Čo chcete stihnúť do Vianoc? 

Bára H.: Vyraziť na letnú dovolenku bude do novembra úspech. 

Bára L.: Stihnúť dokončiť všetky rozbehnuté projekty tak, aby sme na nový rok mohli začať s čistým štítom.
 

Tím Fitrecepty

Bára Hlubučková

Študuje marketing, baví ju jóga a bojové športy a veľa cestuje. V zahraničí rada ochutnáva miestne suroviny a skúša nové recepty. Jej celoživotnou vášňou je retail, dizajn obecne a nábytok. O to, čo je, sa začala zaujímať už na 2. stupni základnej školy. Vo Fit receptoch sa podieľa na všetkom možnom – na starosti mala napr. vydanie vianočného magazínu či kuchárske knihy Jíme zdravě po celý rok.  

Bára Lundgren

Narodila sa s foťákom v jednej ruke a s jedlom v tej druhej. Celý život sa v nej bijú dve stránky osobnosti – umelecká a pragmatická. Po 10 rokoch hudobného drilu a hre v orchestroch utiekla študovať marketingovú komunikáciu a PR na Karlovu Univerzitu. Miluje varenie, fotenie a tiež krásny riad! Vo Fit receptoch sa okrem fotenia stará o marketing a o všetko ďalšie, čo je potrebné.

O Fit receptoch

Partia mladých ľudí z Českých Budějovíc kedysi vymyslela web a aplikáciu s jednoduchými, zdravými a dobrými receptami. Nasledovala prvá kuchárska kniha, potom druhá a teraz na jeseň vychádza už štvrtá. Po tých predošlých sa iba zaprášilo. Prečo? Pretože sú originálne, vyzerajú skvelo a recepty sú sviežim vánkom v každej kuchyni. V čele projektu stojí Petr Novák, ktorý je hlavným ťahúňom, nešlo by to ale bez Báry H., ktorá vymýšľa recepty, Báry L., ktorá varí a fotí, a bez Petrovej mamy Jany, ktorá už vyskúšala a ochutnala viac než tisícku ich receptov.

Kuchárske knihy aj recepty si môžete pozrieť na www.fitrecepty.info.