Perníčky z Chodska: tretej generácie cukrárok v jednej rodine

Perníčky z Chodska: tretej generácie cukrárok v jednej rodine

Keď pred tridsiatimi rokmi pomáhala Lidka Fliegelová babičke s pečením perníkov u nich doma na Chodsku, ani vo sne jej nenapadlo, že by sa tým mohla niekedy živiť. Dnes vydáva knihu Tajemství perníčků a uvažuje o tom, že si z pernikárstva urobí povolanie. Pomáhajú jej v tom nielen babičkine recepty a skúsenosti, ale tiež dlhá cukrárska tradícia celej rodiny.

Sú chodské perníky iné než napr. valašské?

Myslím, že každá pernikárka robí perníky trochu inak. Pridá iný pomer medu alebo korenia, inak vypracuje cesto, použije rôzne množstvo vajíčok alebo múky, záleží na tom, akú jedlú sódu do perníkov dá. Občas sa hovorí, že záleží aj na počasí, podobne ako u chleba. Moje perníky sa ale volajú Perníky z Chodska, pretože ich zdobím chodským motívom, ktorý sa používa na chodskej keramike. Väčšinou je to ružová ruža, červené alebo biele margaréty a modré nezábudky, niekedy tiež klasy alebo vlčie maky.

Prečo nás perníky všetkých tak fascinujú? Vyrábajú sa po celej republike a nájdete ich na každom vianočnom stole aj na každej púti.

Možno je to tým, že je to dávnoveká tradícia, ktorá sa skoro nezmenená udržala dodnes. Verilo sa a dodnes sa verí, že vďaka medu a koreniu má perník liečivé účinky. Snáď je to aj pre možnosť ich zdobiť rôznymi spôsobmi, pretože techník zdobenia je veľké množstvo a ak to niekto dokáže, je to ukážka nádherného remesla.

Perníky sa ale u vás doma pečú odjakživa, je to tak? 

Áno, babička zdobila celý život a mne nikdy nenapadlo, že by som mohla zdobiť vo väčšom. Vlastne som sa k tomu dostala náhodou, keď deti odrástli a ja som mala viac času. Pustila som sa do toho popri práci a teraz už pomaly uvažujem o tom, že sa perníkom budem venovať naplno. Baví ma to, o perníky je záujem a mne to robí veľkú radosť. Mne teraz pomáha aj moja dcéra Míša. Keď má človek takú podporu vedľa seba, je to o to jednoduchšie a krajšie.

Máte nejaké vlastné tajné tipy a triky ako na perníky?

Od začiatku pečenia som riešila množstvo vecí a detailov. Napr. to, ako správne vypracovať cesto, ako urobiť polevu a podobne. Hľadala som na internete, v časopisoch aj v knihách, aby som sa dozvedela o perníkoch čo najviac. Občas mi niečo poradili iné pernikárky a veľa vecí mi odovzdala tiež moje babička.

A práve tieto tipy a rady, dúfam, nájdeme v knižke Tajemství perníčků, ktorú pripravujete, je to tak?

Práve toto všetko som si poznamenávala a hovorila som si, že by to mohla byť pekná kniha. Jednak podobná neexistuje a jednak mi v časopisoch chýbali krásne fotky perníkov. Keď v časopisoch vidíte jednoduché zdobenie, ste sklamaná. Väčšinou totiž každá pernikárka hľadá nejaký skvost, ktorým by sa inšpirovala a priučila sa niečo nové. Preto som si povedala, že by som pripravila perníkovú knihu, kde by som zoskupila nielen všetko, čo o perníkoch viem, ale tiež by som ukázala tie najkrajšie techniky zdobenia. 
S tým mi pomohli kolegyne pernikárky z celej republiky, každá z nich zdobí trocha inou technikou a má iný štýl, tým sú perníky výnimočné. Chcela som, aby kniha bola pestrá a rôznorodá, tak som ich oslovila, či majú chuť do knihy prispieť a rozpovedať svoj príbeh, aj to, ako perníky alebo polevy pripravujú.  

Kedy bude kniha na trhu?

Vydávam ju s nakladateľstvom Pointa, ktoré pomáha autorom vydať knihy bez veľkého počiatočného vkladu. Keď sa pomocou crowdfundingu vyberie dosť peňazí na vydanie knihy, osloví sa redaktor, grafik, editor, fotograf a všetci ostatní, ktorí sú k vydaniu potrební. Pokiaľ sa nám podarí vybrať dosť peňazí v crowdfundingu, pustíme sa do práce.

Čo je na perníkoch najťažšie?

Najťažšie je rozhodne vypracovať dobré cesto a urobiť kvalitnú polevu podľa techniky, ktorú chcete zdobiť. Cesto pripravujem už roky a mnohokrát sa mi stalo, že bolo tuhé, lepilo sa alebo napr. sťahovalo. Až pred rokom sa mi podarilo prísť na to, čím to bolo. 

A prezradíte nám to alebo si máme kúpiť knihu?  

V knihe to určite bude, ale môžem vám myslím povedať, že je to hlavne tým, že do cesta nedáte hneď všetku múku naraz. Je potrebné nechať si časť stranou a postupne ju prisypávať podľa toho, ako veľmi hutné cesto chcete mať. Keď práve budete mať napr. menšie vajíčka, stane sa vám, že cesto nebude dosť vláčne.

Cesto na perníky sa robí ručne?

Čiastočne áno, ale keď ho robíte vo veľkom množstve, je dobrý robot k nezaplateniu. Ja som až do tohtoročnej jari mala 27 rokov starý kuchynský robot ETA, ktorý som dostala ako svadobný dar. Drží síce dodnes, ale používam ho už iba na strúhanie zemiakov a strúhanky. Na jar som sa konečne rozhýbala a kúpila si nový robot. Bol to taký obyčajný kus a nestál vlastne za veľa. Vybrala som si ho hlavne preto, že mal veľkú misu na miešanie o objeme asi 7,5 litra, do ktorej by sa mi vošlo viac cesta. Nakoniec som zistila, že má slabý motor, takže sa v ňom dá reálne urobiť cesto iba z pol kila múky. Keď som potom skúsila pripraviť cesto aj z malej dávky, celý kvičal a chvel sa po celej linke. A nebolo to ani nijak hutné cesto. Tak som nad tým mávla rukou, že som proste iba naletela. Keď mi ale prišiel ETA Gratus Storio, zistila som, že je nádherný. Je stabilný, praktický, nie je veľký. Prekvapilo ma tiež obrovské množstvo príslušenstva, u ktorého skôr teraz riešim, kam ho dám.

Na čo všetko teda robot použijete?

Pripravujem cesto na perníky, takže ho budem určite používať na miešanie polevy, na základ cesta, ktoré síce pripravujem vo väčšom množstve, ale v robote budem môcť zmiešať med s tukom, cukrom a korením a ďalšími prísadami. Pridávanie múky potom robím vo vedľajšej mise, pretože to už chce trocha cit. Videla som, že robot má aj sekáčik na korenie, tak sa teším, až si robím svoju vlastnú perníkovú zmes korenia. 
ETA TIP: Vyskúšajte si upiecť a nazdobiť tradičné perníky podľa Lidky Fliegelové aj u vás doma. 


ETA TIP: Sledujte Perníky z Chodska na Facebooku a Instagrame.