Tereza Tobiášová: Robotický vysávač sa stal milovaným členom rodiny

Tereza Tobiášová: Robotický vysávač sa stal milovaným členom rodiny

Známa moderátorka Tereza Tobiášová sa v súčasnosti naplno venuje rodičovským povinnostiam. Starosti s upratovaním sa preto rozhodla prenechať robotickému vysávaču ETA Falco. V milom rozhovore sme s ňou prebrali nielen dojmy zo spolužitia s týmto pomocníkom na upratovanie, ale aj tipy, ako upratovať efektívne a v pokoji. 

 

Tereza, nedávno sa Vám narodilo bábätko. Za prvé prijmite moju gratuláciu a potom mi dovoľte sa opýtať – ako zvládate skĺbiť starostlivosť o novorodenca so starostlivosťou o domácnosť?

Ďakujem pekne! Mám šťastie na pôrody aj na deti – obe moje dcéry sa narodili hladko, takže som bola schopná fungovať hneď po pôrode. A obe boli také pokojné. Tá jedna teda už vyrástla, ale teraz je z nej veľká pomocníčka, ktorá je mojou pravou rukou. Tá druhá, čerstvá, je spokojná a pokojne spí, takže stíham hlavne variť a piecť. Čo si budeme hovoriť, na to ostatné sú tu pomocníci: práčka, sušička, umývačka riadu a teraz tiež náš nový robotický vysávač. Iba žehlenie si doprajem, hlavne večer pri televízore. 

 

Aký je váš vzťah k upratovaniu? Je to pre vás príjemná povinnosť alebo nutné zlo?

Ako malá som k upratovaniu nemala vôbec žiadny vzťah. Dosť často mi rodičia (a hlavne starší brat) pripomínali, ako som ich prosby o zbieranie hračiek väčšinou odbila slovami: „Mňa bolia ručičky…“ Netuším, kedy sa to zmenilo, asi keď som začala bývať sama. To som zdedila po mame, záľubu v čistote. A hlavne ma upratovanie baví, pretože je to pre mňa druh relaxu. Vo svojej práci veľa myslím, veľa hovorím, veľa sedím, stojím, alebo jazdím autom. Preto je pre mňa pohyb pri upratovaní dôležitý. Nikdy som nemala pani na upratovanie, ani na výpomoc (keď nerátam brata a maminu) a rada by som, aby to tak zostalo.
 

Prichádza obdobie vianočného upratovania. Ste ten typ, ktorý musí mať na Vianoce upratané?

Nie, ja chcem mať hlavne všetko v pohode. Upratujem priebežne. Nechcem sa pred Vianocami naháňať, aby som si potom na tri dni sadla k televízoru a namrvila pod seba. Proste upratujem, kedy je to potrebné. Veľa mi teraz pomáha staršia dcéra a tiež môj muž. Keď niečo nestíham, viem, že to urobia za mňa. Takže máme doma krásne čisto a voňavo.

 

Podelíte sa s nami o svoje osvedčené tipy, ako si upratovanie uľahčiť?

Teda, to som sama zaskočená! Urobiť sa to musí tak ako tak. Okná sa umyť musia, len sú na to teraz o niečo lepšie prístroje, ktoré vysajú vodu, a tak nemusíte šialene leštiť. Riad sa tiež musí umyť, ale máme na to umývačku. Vďaka kvalitným spotrebičom proste môžem upratovaniu venovať menej času a úsilia.

Dôležitá je tiež systematickosť. A hlavne ponorenie do upratovania. Keď sa do toho človek dá a baví ho to, potom to ide rýchlejšie. Povysávať, umyť, utrieť prach, poliať kvety… Chce to mať poriadok aj v systéme. O niečo rýchlejšie to potom ide s už spomenutými modernými pomocníkmi.

 

Prečo ste sa rozhodla práve pre kúpu robotického vysávača?

Pretože mi ho odporučila kamarátka. Hovorila, že je z neho nadšená a že to obrovsky uľahčuje prácu. A pretože máme doma plávajúce podlahy tmavej farby a veľké okná, je na nich vďaka svetlu všetka špina a neporiadok vidieť. Preto som stále dokola vysávala a umývala. A teraz už nemusím. Zbalím dieťa, ideme na prechádzku a Falco to urobí za mňa. Ani sa nedivím, že sa v sci-fi filmoch ľudia zamilujú do robotov. Falco je už člen rodiny a mne sa chce plakať, že mám pomocníka, čo to bez rečí uprace. Navyše uprace presne vtedy, kedy chcem ja. Nie, keď môže on. …áno, ja viem, hovoria za mňa hlavne hormóny, ale aj tak je to super robot! 

Tereza Tobiášová

Aká vlastnosť robotického vysávača Falco Vám učarovala najviac?

Umývanie. To, že to ide. Že môže sám povysávať, tomu som tak nejak verila. Ale že skutočne dokáže poumývať, to ma celkom dostalo.

 

Mala ste pred jeho kúpou nejaké pochybnosti? Potvrdili sa, alebo vyvrátili?

Mala som veľa pochybností, pretože som dosť zvyknutá na ručnú prácu. Mala som pocit, že to proste nedokáže upratať tak, ako ja. Ale dokáže. A ja sa môžem v pokoji venovať deťom. Jediná vec, pri ktorej mu musím ísť naproti, sú káble. A koberčeky v kúpeľni. Tie nemá rád. Všetko ostatné zvláda výborne.  


 
A ako u Vás obstál, čo sa týka jeho (ne)hlučnosti?

To je pre mňa veľká výhoda – vydáva iba konštantné mrnčanie motora. Nie je hlučný ako klasický vysávač, takže sa nemusím báť, že by mi zobudil spiace dieťa. No aj tak ho nechávam vysávať hlavne vtedy, keď nie som doma, aby tu mal priestor a nikto sa mu neplietol pod nohy. Teda pod kefky a kolieska. Keď sme doma, nechávam ho mopovať. A to je zvuk, ktorý mi nijak nevadí. Ani mne, ani spiacej dcére.


Zdá sa teda, že jeho zaobstaranie neľutujete… 

Vážne prekonal moje očakávania a všetkým, ktorí váhajú, ho môžem vrelo odporučiť. Navyše je to super tip na vianočný darček – sama pravdepodobne poprosím Ježiška, aby robot uľahčil život tiež niektorým členom mojej rodiny..

Tereza Tobiášová

 

Tereza Tobiášová

Vyštudovala Gymnázium na Vítězné pláni a Literárnu akadémiu Josefa Škvoreckého. Moderovať začala v Českom rozhlase a od roku 2004 moderuje na českej hudobnej televízii Óčko. Vystriedala tu niekoľko programov, talkshow, moderovala veľa priamych prenosov a natočila reportáže z hudobných festivalov. Roku 2018 sa Tereza Tobiášová stala súčasťou tímu programu Autosalón na TV Prima a spoločne s automobilovými expertmi testovala nové autá. V súčasnosti sa venuje hlavne rodine a dcéram.