Aby vysávač dlho vydržal

Aby vysávač dlho vydržal

O čistú domácnosť bez prachu, roztočov a baktérií sa dnes skoro všade starajú moderné vysávače. Bývajú pravidelne v záprahu, a preto je dobré sa o nich starať tak, aby vám vydržali čo najdlhšie. S našimi odborníkmi z ETA sme pre vás pripravili sprievodca svetom starostlivosti o vysávače. Vďaka správnej údržbe vám spotrebiče dlhšie vydržia a ušetríte prírodu i rodinný rozpočet.     

Vedeli ste, že správnou starostlivosťou môžete predĺžiť životnosť vysávača hneď o niekoľko rokov? Podľa Martina Jahodu, ktorý má v ETA na starosti vývoj a testovanie nových modelov, je správna starostlivosť nevyhnutná pre dobrý výkon vysávača i pre jeho životnosť. A nemusíte si ani pamätať siahodlhé návody.

Naše rady, ako sa starať o vysávač, sme rozdelili podľa typov vysávačov. Princíp je pri všetkých rovnaký – pravidelne čistiť filtre a ďalšie súčiastky, používať ho správne a nevyhadzovať, keď sa niektorá drobná súčiastka pokazí. V ETA si totižto dokážeme poradiť aj s náhradnými dielmi pre staršie kúsky.

Ako to robíme v ETA? 

Než si vysávač odnesiete domov, čaká ho dlhá cesta od vývoja cez testovanie až k vám. Za tie dlhé roky, po ktoré sa domácim spotrebičom venujeme, už máme veľké množstvo skúseností s tým, ako by mal dobrý vysávač fungovať.  

Život každého nového kúska začína u našich vývojárov v Hlinsku, ktorí ho navrhujú tak, aby mal dobrý výkon, príjemne sa s ním pracovalo, nebol ťažký do ruky, dokázal si poradiť so zradnými úlohami, bol bezpečný a vôbec spĺňal ich veľmi náročné predstavy o kvalite.  

Naše spotrebiče nie sú žiadne rýchlokvasené uhorky. Starostlivo premýšľame nielen o výrobe, ale tiež o preprave, obaloch a dopade na životné prostredie. Jednou z našich úloh je dostať ich až k vám bezpečne, nepoškodené, ale bez zbytočných obalov navyše. Naši dizajnéri preto premýšľajú každý milimeter obalového materiálu tak, aby bol použitý rozumne.  

Záleží nám tiež na tom, aby ste nemuseli kupovať nový vysávač každé dva roky. Veľmi precízne preto volíme materiály na výrobu (nielen) vysávačov tak, aby boli dostatočne kvalitné a pevné, a mohli vám slúžiť mnoho rokov. A ešte niečo – pre väčšinu našich spotrebičov máme k dispozícii náhradné diely. Dokonca aj pre tie, ktoré úž máte nejaký ten piatok doma. Pokazila sa vám nejaká súčiastka? Praskol spojovací diel z hadice? Jednoducho ho vymeňte. Je to oveľa šetrnejšie, než starý vysávač vyhodiť a kúpiť nový.

V ETA se prostě snažíme, aby mohly být naše vysavače spolehlivým členem domácnosti opravdu dlouho. O jeho životnosti ale rozhoduje i to, jak o něj čas od času pečujete doma. A na to se teď pojďme podívat společně. 

5 rýchlych tipov k zapamätaniu  

1.    Pravidelne meňte HEPA filtre. Ideálna frekvencia je raz za pol roka. 
2.    Čistite kefy, kolieska, hadice i hubice vysávačov od vlasov a nečistôt raz mesačne.
3.    Nevysávajte s plnou nádobou alebo vreckom na prach, znižuje to výkonnosť vysávača.
4.    Pri mopovaní majte vždy v nádobke vodu. Po skočení ju nezabudnite vymyť a vysušiť.
5.    Nečistite HEPA filtre vodou, stačí ich pravidelne prefúknuť alebo vysať prach vysávačom.

Tyčové vysávače  

Tyčový vysávač je pomocník, ktorý je vždy po ruke. Bez dlhej prípravy sa môžete pustiť do kompletného upratovania alebo len vysať omrvinky, ktoré pri raňajkách napadali pod stôl. Aby mohol dobre fungovať, odporúča Martin Jahoda vysávač správne vybrať a udržiavať. A tu sú jeho tipy:

  • Začnite dobrým výberom – najdôležitejšou súčasťou vysávača je akumulátor. Vyberte si ten, ktorý obsahuje Li-ion akumulátor s dlhšou životnosťou. Ideálne taký, ktorý možno vybrať a vymeniť. Pri zabudovaných akumulátoroch je pre výmenu potrebné navštíviť servis, a to sa môže predražiť. Starostlivo si potom preštudujte návod k použitiu. Dozviete sa tam napríklad, ako akumulátor neprebíjať, a že je dobré ho po nabití vytiahnuť zo zásuvky. 

  • Pravidelne vyprázdňujte nádobku na nečistoty – plná nádobka na nečistoty znižuje sací výkon, ale tiež zbytočne namáha motor i akumulátor.

  • Čistite kefy aj rúrky – raz týždenne skontrolujte kefy a odstráňte namotané vlasy, ktoré môžu ničiť ložiská kefy. Kúsky stebiel alebo listy vašej obľúbenej izbovky môžu vysávač ľahko upchať.

  • Nepodceňujte čisté filtre – HEPA filtre sú práve tou súčasťou vysávača, ktorá si poradí s roztočmi i baktériami. Preto je potrebné ich pravidelne vysať klasickým vysávačom s čo najvyšším sacím výkonom. HEPA filtre zachytia i častice, ktoré nie sú voľným okom viditeľné, takže aj keď vyzerajú čisto, je dobré venovať im pozornosť. Nečistite ich však vodou, ktorá by mohla filter úplne upchať.

Vedeli ste, že: Odborníci odporúčajú kúpiť do vysávača nový HEPA filter každého pol roka, aby ste sa zbavili aj roztočov alebo okom neviditeľných častíc?

Tyčové vysávače s mopom 

  • Čistá a suchá nádobka na vodu po každom upratovaní – vyčistiť, opláchnuť a vysušiť nádobku na vodu je základom čistoty mopovacieho vysávača. Odstráňte z nádobky tiež všetky nečistoty a usadeniny, predídete tak prípadnému zápachu.
  • So saponátmi opatrne – prípravky na čistenie podláh do nádobky na vodu pridávajte len vtedy, pokiaľ to výrobca odporúča. V opačnom prípade by ste mohli upchať kanáliky, ktorými prúdi čistá voda, a spôsobiť poruchu.
  • Vymeňte mopovaciu textíliu včas – vo chvíli, keď je mopovacia textília špinavá, vyperte ju podľa štítku na textílii v ruke alebo v práčke. Vo chvíli, keď sa textília „vyťahá“ a zväčší, je čas ju znova vymeniť za novú.

ETA Tip: Vyrobte si účinný domáci čistič na podlahy. Stačí zmiešať 1l čistej vody s 20 ml octu a niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy.

Robotické vysávače 

Robotické vysávače si dokážu poradiť s množstvom vecí. Ak ich ale máte doma, určite viete, že občas potrebujú vašu pomoc. Ako sa starať o robotické vysávače, aby dlho vydržali?

  • Dobre umiestnite nabíjaciu stanicu – pre vysávač je ideálne, pokiaľ okolo seba majú pri nabíjaní cca 1 m miesta z každej strany. Robotické vysávače s pripojením na Wi-Fi je dobré nabíjať na miestach, kde je signál Wi-Fi dostatočne silný.
  • Pravidelne čistite senzory – senzory sú pre robotický vysávač očami, ktoré ho navádzajú po byte. Aby mohol vysávač fungovať, je potrebné ich pravidelne utierať od prachu a nečistôt, ktoré sa na nich rady usádzajú. Väčšina vysávačov vás upozorní na to, že je potrebné senzory očistiť, ale bude lepšie, keď si túto činnosť zautomatizujete aspoň raz týždenne. 
  • Kolieska i kefy zbavte nečistôt – na rotačné kefy robotických vysávačov sa veľmi často namotávajú vlasy, nite alebo vlákna, ktoré je potrebné odstrániť. Znížite tak riziko zadrhnutia kief a zvýšite životnosť celého vysávača. Nečistoty a vlasy dokážu potrápiť tiež kolieska vysávača, takže nezabudnite aspoň raz za mesiac prezrieť aj tie.
  • Prázdna nádoba, čistý filter – po každom vysávaní vyprázdnite nádobku na prach, raz za týždeň navyše prefúknite HEPA filter. Vďaka tomu nebudete vysávač zbytočne preťažovať.
  • Mopujete? Strážte si vodu – ak máte robotický vysávač s funkciou mopovania, nezabudnite dopĺňať do nádobky vodu, čerpadlo by totiž nemalo ísť na prázdno.

Klasické vreckové vysávače 

Ak sa doma spoliehate na klasický vysávač, mali by ste sa zamerať hlavne na pravidelnú výmenu prachového vrecka. Ako vybrať to správne vrecko do vysávača a ako sa o vysávač starať?

  • Začnite správnym vreckom – dôležité je vybrať pre váš vysávač to správne vrecko. Vyberte si vrecko s vysokou úrovňou filtrácie a vo vhodnej veľkosti. Do malého vysávača nekupujte väčšie vrecko, ktoré by znížilo kapacitu vysávača.
  • Vymeňte, akonáhle zabliká kontrolka – prachové vrecko vysávača je potrebné vymeniť hneď, akonáhle vás k tomu vyzve kontrolka alebo ukazovateľ plnosti vrecka. Preplnenie vrecka zvyšuje nároky na sací výkon vysávača.
  • Pravidelne čistite hubicu i kefy – namotané vlasy, nečistoty v hubici alebo v hadiciach vysávača sú častou príčinou zníženého výkonu vysávača. Nezabudnite preto aspoň raz za mesiac vyčistiť kefy, hubice aj hadice.

Čo keď sa niečo pokazí? 

Pri niektorých výrobkoch ponúkame tzv. Predĺženie záruky, vďaka ktorému budú vaše spotrebiče v záruke dlhšiu dobu než zákonom určené dva roky. Stačí si výrobok ETA registrovať na webe a my už sa o všetko ostatné postaráme.

Napriek tomu, že sa o vysávač budete vzorne starať, môže sa stať, že dôjde k poruche. Väčšinu mechanických porúch, ktoré nesúvisia s motorom, dokážeme v ETA opraviť vďaka širokému sortimentu náhradných dielov, ktoré máme skladom. Pokiaľ sa vám napríklad odlomí niektorá dôležitá súčiastka alebo stratíte nadstavec na hadicu, obráťte sa na nás.

Pri poruchách motora alebo akejkoľvek inej poruchy vnútornej časti vysávača sa nepokúšajte vysávač sami opraviť. Naši špecialisti v Hlinsku si dokážu poradiť s radom porúch, preto nechajte odborné zásahy radšej našim servisným technikom.

Keď už vysávač naozaj doslúži, budeme radi, pokiaľ sa neocitne v bežnom kontajneri. Môžete ho odniesť na zberný dvor, do kontajnera na elektrospotrebiče alebo k nám do ETA. Spolupracujeme so spoločnosťou Asekol, ktorá sa stará o spätný odber vyradených spotrebičov a ich ekologickú likvidáciu.