Ako dodržať novoročné predsavzatia (nielen) o chudnutí?

Ako dodržať novoročné predsavzatia (nielen) o chudnutí?

Január je čas novoročných predsavzatí, ktoré sa snáď najčastejšie týkajú zdravého životného štýlu. Aby vám však snaha tentokrát vydržala dlhšie ako pár týždňov alebo dní, choďte na to chytro. Dajte si SMART ciele a spoľahnite sa na smart pomocníkov.  

Smart cieľ v tomto prípade neznamená iba chytrý – skratku SMART tvoria počiatočné písmená anglických slov, ktoré odkazujú k vlastnostiam, aké by mal správny cieľ mať. 

SMART cieľ by mal byť:

S    Specific – konkrétny
M    Measurable – merateľný
A    Achievable – dosiahnuteľný
R    Realistic – realistický
T    Time-bound – časovo ohraničený

Fádna formulácia typu „schudnem“ váš cieľ skrátka vopred odsudzuje k neúspechu. Naopak tvrdenie typu „do prvého júna znížim svoju váhu o 5 kg, a to tak, že budem trikrát týždenne hodinu športovať, chodiť z práce pešo a večerné mlsanie obmedzím na jeden až dva večere za týždeň strávené s priateľmi či rodinou“ je už záväzok, ktorý má šancu byť splnený. 

Nájdite si teda čas na to, aby ste svoj cieľ vhodne formulovali a následne si ho zapíšte a uložte tam, kde s ním budete pravidelne prichádzať do kontaktu – vložte ho do diára, pripevnite na chladničku alebo pripnite na nástenku vo vašej pracovni.

Čo ďalšieho vám cestu za vysnívanou formou uľahčí?

Nájdite si vyhovujúci spôsob

Viete, že by vám prospelo viac pohybu, ale pri predstave návštevy posilňovne vám naskakuje husia koža? Do ničoho sa nenúťte a vyberte si pohyb, ktorý pre vás nebude utrpením. Čo tak napr. skupinové tanečné lekcie, plávanie alebo pomalý beh v prírode? Formy pohybu sa tiež snažte striedať, aby ste telo dôkladne precvičili a čas od času nejakú novú aktivitu predsa len vyskúšajte – možno sa vám nakoniec zapáči.

Zvoliť si tiež môžete, či sa do chudnutia pustíte sami, s kamarátkou alebo budete svoju cestu zdieľať. Rôznych klubov a združení zameraných na zdravý životný štýl a skupín na sociálnych sieťach dnes nájdete viac než dosť.  

Kateřina Kašparová

Zbytočne sa netýrajte

Nieže by ste na seba mali byť málo prísny, ale pokiaľ náhodou odbočíte z cesty, na pomyselné bičovanie a trest v podobe prísnej hladovky zabudnite. Jednoducho iba naskočte späť do nastaveného režimu a nenechajte sa zbytočne vykoľajiť.

Prísna hladovka vás väčšinou donúti k následnej kompenzácii extra dávkou jedla, a tak sa ľahko ocitnete v začarovanom kruhu, z ktorého nie je úniku. Vo výsledku aj tak najviac záleží na priemernej týždennej či mesačnej bilancii, v ktorej sa jedno zaváhanie ľahko stratí. Vyrovnané psychické rozpoloženie navyše v celom procese hrá nie menej dôležitú úlohu.

Odmeňujte sa

Po dosiahnutí dieľčích cieľov by mala nasledovať odmena. Radšej sa však vyhnite odmeňovaniu jedlom. Radšej si kúpte niečo pekné na seba, doprajte si masáž alebo si kúpte novú knihu, po ktorej už nejakú dobu pokukujete.

Zaobstarajte si inteligentných pomocníkov

Existuje množstvo pomocníkov, ktorí vám môžu zdravý životný štýl uľahčiť a urobiť ho ešte zábavnejším. Jedným z „chytrých trénerov do vrecka“ je osobná váha ETA Vital Body s funkciou telesnej analýzy a unikátnou smart aplikáciou, ktorá zaistí prepojenie s vaším mobilným telefónom a poskytne vám cenné informácie a rady, ako s nameranými hodnotami naložiť.

Kateřina Kašparová

Medzi ďalších praktických pomocníkov patria kuchynská váha  alebo výkonný stolový mixér  pre lahodné smoothie, dokonale krémové omáčky aj bez pridania smotany či výživné orieškové maslá. Základom úspechu je tiež kvalitný nepriľnavý riad, ktorý vám umožní variť a piecť bez nutnosti pridávať tuk.  

ETA TIP: Neprehliadnite kuchynskú váhu ETA NUTRI VITAL s aplikáciou na sledovanie a zaznamenávanie nutričných hodnôt vášho jedálnička.

S chuťou objavujte nové chute

Inšpirujte sa receptami na našom blogu, ktoré vznikli v spolupráci s Fitrecepty.info a presvedčte sa, že zdravá strava rozhodne nemusí byť nudná a bez chuti.