Zvážte to, alebo Nie je kilo (tuku) ako kilo (svalu)

Zvážte to, alebo Nie je kilo (tuku) ako kilo (svalu)

S číslom na váhe ste celkom spokojný, a napriek tomu sa vám nepáči, čo vidíte v zrkadle? Tak to je najvyšší čas pustiť sa do pátrania, čo sa za vašou hmotnosťou vlastne skrýva. Nie je totiž kilo ako kilo. Ako mať množstvo tuku a svalov pod kontrolou a prečo by ani ženy nemali zabúdať na posilňovanie? Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

Svaly nie sú iba napumpovaný „biceps“

Pokiaľ máte posilňovanie spojené iba s ramenatými mužmi, ktorí vytrvalo porovnávajú svoje bicepsy a predháňajú sa, kto zdvihne ťažšiu činku, dovoľte nám vyviesť vás z omylu.  

Svalová hmota dodáva tie správne krivky aj ženám. Na rozdiel od mužov však nežnému pohlaviu svaly nerastú tak rýchlo, a tak sa nemusíte báť, že by sa z vás skoro stali „mužatky“. Práve naopak – oveľa pravdepodobnejším výsledkom bude pevné brucho, guľatý zadok a spevnené paže, ktorých bez určitého množstva svalovej hmoty jednoducho nie je možné dosiahnuť. 

Posilňovanie vám tiež pomôže so správnym držaním tela a je vhodnou prevenciou rýchleho ochabovania svalstva v seniorskom veku.

Väčší podiel svalovej hmoty navyše zrýchľuje bazálny metabolizmus, takže si na tanier môžete „beztrestne“ naložiť väčšiu porciu. K neľúbosti niektorých z nás však svalnaté telo tiež o niečo viac váži. Sval má totiž vyššiu hustotu než tuk. Na váhe preto môžete vídať vyššie číslo, než ste zvyknutí, a napriek tomu si obliekať menšiu veľkosť nohavíc. Nie je tak potrebné sa desiť – stačí čísla správne rozkľúčovať.

Majte to pod kontrolou

Percentuálne zastúpenie tukového a svalového tkaniva vo vašom tele môžete jednoducho zistiť pomocou dnes už bežne dostupného merania. Odborníci z radov nutričných terapeutov a fitness trénerov obvykle disponujú tzv. bioimpedančnými prístrojmi (napríklad InBody), ktoré pomocou slabého elektrického impulzu vyslaného do vašich chodidiel a dlaní zisťujú odpor vašich telesných tkanív. Výsledkom je práve podiel svalovej a tukovej hmoty, prípadne aj ich rozloženie vo vašom tele.

Na podobnom princípe fungujú tiež digitálne osobné váhy s funkciou telesnej analýzy, s ktorými si môžete tieto údaje orientačne kontrolovať v pohodlí domova. Tie najmodernejšie z nich sú navyše vybavené aplikáciou do vášho mobilného telefónu, ktorý ukladá a vyhodnocuje výsledky meraní a motivuje vás k dosiahnutiu cieľa.

Ako svalovú hmotu získať?

Vybudovať svalovú hmotu nie je zložité – jedná sa však, hlavne u žien, o beh na dlhú trať. Do svojho tréningového plánu preto zaraďte pravidelné posilňovacie cvičenia. Nemusíte sa však hneď moriť v posilňovni. Skúste napr. jógu, ktorú pokojne zvládnete aj doma v obývačke , skupinové lekcie pilates, TRX či boxu, alebo sa dajte na horolezectvo. Pohyb by vás mal predovšetkým baviť.

Ďalším, nie menej dôležitým predpokladom je tiež adekvátny jedálniček bohatý na všetky základné živiny, ako sú bielkoviny, komplexné sacharidy a zdravé tuky. Hlavne bielkoviny majú ženy tendenciu podceňovať, a tak im venujte zvýšenú pozornosť. Pre svaly sú totiž základným stavebným kameňom.

ETA TIP: Prečo sú bielkoviny také dôležité a v akých potravinách ich nájdete, sa dozviete v našom článku.

Nezabúdajte tiež na kvalitný spánok a odpočinok, behom ktorého prebieha regenerácia, a vyhnite sa nadmernému stresu. Zároveň majte na pamäti, že sa nejedná o žiadnu krátkodobú diétu do plaviek. Radšej berte celý proces ako životný štýl, dobrodružnú hru a príjemnú výzvu – iba tak v ňom nájdete zaľúbenie a výsledné pokroky sa stanú dlhodobo udržateľnými.

ETA TIP: Poradíme vám, ako dodržať (nielen novoročné) predsavzatia.