Ako efektívne ušetriť v domácnosti?

Ako efektívne ušetriť v domácnosti?

Ceny energií aj potravín rastú až do neba a váš príjem ich tempu sotva stačí? Potom pre vás máme niekoľko tipov na to, ako ušetriť v kuchyni, pri praní i varení bez toho, aby ste museli znižovať nároky na kvalitu potravín alebo na čistotu. Ušetriť sa vďaka nim dá aj desiatky eur. 

Pozrieme sa na domáce spotrebiče, ktoré máte v kuchyni, kúpeľni i obývačke. Jednou z ciest je ich rozumné a šetrné používanie tak, aby vám dobre slúžili, na základe toho, ako sú navrhnuté v danej energetickej kategórií. Pokiaľ už sú však staršie a ich nároky na spotrebu energie stúpajú vplyvom opotrebovania, radíme výmenu za spotrebiče inovatívnejšie a energeticky menej náročné. Začať môžete rovno v kuchyni.

Ako variť úspornejšie?

Variť úspornejšie, ale nie na úrok kvality. Ako na to? Začnite napríklad tým, že v prípade potreby využijete menšie spotrebiče. Príklad? Zatiaľ čo klasická rúra má spotrebu zhruba 2,5 – 3,5 kW, ETA Pečenka má príkon len 475 W. Rozdiel spotreby energií medzi pečením kuraťa v klasickej rúre a Pečenke tak môže byť až 89 %.

Čo bude také pečenie stáť vašu peňaženku? Zatiaľ čo hodina pečenia v klasickej rúre môže pri dnešných priemerných cenách vyjsť na 1,29 €, hodina pečenia v Pečenke nestojí ani 0,20 €. Chytrým pomocníkom je ale napríklad aj multifunkčný hrniec Leonardo, ktorý dobu aj teplotu varenia postráži za vás a automaticky sa vypne, akonáhle je jedlo hotové.

Ušetriť ale môžete tiež pri skladovaní potravín. Zaobstarajte si vákuovačku, vďaka ktorej potraviny vydržia dlhšie a vyhnete sa tak plytvaniu.

Viete, že chladnička je na energie najnáročnejší spotrebič? Oproti ostatným je totiž v permanentnej prevádzke a je preto dobré zamyslieť sa nad jej včasnou výmenou. Chladnička funguje najlepšie, pokiaľ ju „nedusia“ záveje namrznutého ľadu. Je preto potrebné ju pravidelne odmrazovať, a to aspoň 4x do roka v prípade klasických chladničiek. Zaobstarať si ale môžete tiež chladničku s no-frost technológiou. Nielen, že je energeticky oveľa menej náročná, ale navyše disponuje rovnomernou cirkuláciou vzduchu s automatickým odvodom vlhkosti a preto ju nie je potrebné vôbec odmrazovať. Takže okrem energie a financií usporíte aj svoj čas.


Zatiaľ čo typická rodinná kombinovaná chladnička stará 8-10 rokov spotrebuje ročne asi 350 kW, moderná no-frost chladnička rovnakých rozmerov spotrebuje len 159 kW za rok. Úspora je teda viac než polovičná a navyše vám ušetrí čas a námahu s odmrazovaním.

 

VIETE ŽE: ROČNÁ ÚSPORA OPROTI STARÉMU TYPU CHLADNIČKY JE TAKMER 55 %? UŠETŘIŤ MÔŽETE AŽ 70 €!

Ako spotrebiče šetrne používať?

Vedeli ste, že varná kanvica spotrebuje menej energie, pokiaľ nie je pokrytá vodným kameňom? Presne toto je dôvod, prečo ju pravidelne čistiť octom alebo špeciálnymi prípravkami. Spotrebu znížite tiež tým, keď vo varnej kanvici ohrejete vždy len také množstvo, ktoré práve potrebujete. Ohrievať liter vody na hrnček čaju stojí veľa energií a peňazí. Napríklad varná kanvica Elsa dokáže vďaka takzvanému „termoskovému efektu“ uchovať vodu veľmi dlhú dobu stále teplú. Túto funkciu jej prepožičiava dvojitý plášť, ktorý nielen udrží vodu teplú ako v termoske, ale zároveň nerozpáli vonkajší plášť, čo ocenia hlavne rodiny s malými deťmi.

Veľmi podobne sú na tom tiež robotické vysávače. Ich spotreba sa zvyšuje vo chvíľach, keď majú zanesené kefy alebo kolieska. Pravidelne ich teda čistite od chuchvalcov a nánosov, vlasov alebo nití, ktoré sa na nich vedia namotať. Spotrebu energie dokáže negatívne ovplyvniť aj plné prachové vrecko pri klasických podlahových vysávačoch. Preplnenie vrecka zvyšuje nároky na sací výkon vysávača.

Jednoducho povedané, vysávač nemá taký výkon, aký by mal mať, tým sa predlžuje doba vysávania a spotreba energie. Správnou starostlivosťou a prípadne výmenou starého modelu vysávača za nový môže byť úspora až niekoľko desiatok eur ročne.

 

Drobné spotrebiče, ako je varná kanvica alebo kávovar sa ale nebojte používať. V prevádzke sú vždy len krátku chvíľu, preto ich odber nie je nijak extrémny.

Pranie šetrné pre peňaženku

Ušetriť sa dá tiež pri praní. Začnite tým, že sa budete starať o práčku a bielizeň, aby vám dlho vydržali. Medzi 10 pravidiel, ktoré vám s životnosťou práčky a bielizne pomôžu, a ktorými sme sa zaoberali v jarnom čísle magazínu, patrí pranie pracími práškami namiesto gélov, vypínanie prívodu vody alebo pravidelné čistenie filtra.

Zamyslite sa ale tiež nad tým, ako starú práčku máte. Zatiaľ čo 10 rokov stará práčka s kapacitou 7 kg bielizne má spotrebu 220 kW ročne, zrovnateľná nová práčka spotrebuje zhruba polovicu energie.

10 jednoduchých spôsobov ako ušetriť v domácnosti

Spotrebovať všetko do poslednej omrvinky, využiť prebytky zo záhrad alebo sadov, plánovať si domáci rozpočet. Využiť môžete nasledujúce osvedčené rady a pokojne ušetríte ročne desiatky eur. 

1. nevyhadzujte potraviny, všetko spotrebujte. Pokiaľ sa vám nepodarí potraviny spotrebovať, môžete ich zamraziť, zavákuovať, zavariť alebo usušiť.
2. Obedy do práce si varte doma a najlepšie vo väčšom množstve. Budete presne vedieť, aké suroviny ste použili a cena na porciu bude mnohonásobne nižšia než tá v reštaurácii.
3. Pečte si pečivo doma. Chrumkavé žemličky, čerstvé rožteky aj poctivý chlieb vám upečie domáca pekáreň. Vyrobiť si môžete aj domáce jogurty či marmelády za zlomok ceny z obchodu.
4. Plánujte si jedálniček a pripravte podľa neho nákupný zoznam. Nenakúpite tak zbytočné veci, ušetríte a nebudete plytvať potravinami.
5. Odkladajte si drobné stranou. Zaobstarajte si domácu kasičku, kam odložíte nepotrebné drobné z vrecka. Pozval vás niekto na obed? Rovnakú čiastku odložte do kasičky.
6. plánujte si domáci rozpočet. Rozvrhnite si, koľko peňazí chcete utratiť a koľko je možné uložiť na sporiaci účet alebo jednoducho stranou. Pomôcť vám s tým môže aplikácia v telefóne. 
7. Nekupujte spotrebiče bez rozmyslenia, len preto, že je niečo lacné. Vždy si nákup rozmyslite, zvážte, aké vlastnosti od neho očakávate a aké nároky na neho máte. Aby vás nenalákala nízka cena a spotrebič vám potom len neležal v skrini, pretože nespĺňa vaše očakávania. 
8. Využite predĺženú záruku. Pri vybraných spotrebičoch ETA ponúkame Predĺženie záruky na 3, 5 alebo až 10 rokov.
9. Šetrite vodou. Vodou z oplachovania ovocia a zeleniny môžete zaliať kvetiny. Šetrné umývačky a práčky dokážu rozvrhnúť spotrebu vody za vás. Taká rýchla sprcha je oveľa lacnejšia, než vaňa plná horúcej vody.
10. Šetrite energiou. Spotrebiče vypínajte zo stand-by mode pred odjazdom na dovolenku (teda aj zo zásuvky), varnú kanvicu naplňte len takým množstvom vody, ktoré aktuálne potrebujete, chladničku a mrazničku pravidelne odmrazujte alebo si zaobstarajte tie s funkciou no-frost, v domácnosti vymeňte staré žiarovky za úsporné LEDky. Využívajte energeticky úspornejšie spotrebiče.