Ako upiecť tú najlepšiu bábovku? Záleží na detailoch!

Ako upiecť tú najlepšiu bábovku? Záleží na detailoch!

Upiecť bábovku je zdanlivo jednoduchá úloha, ktorá sa však môže nečakane skomplikovať. Chyba sa väčšinou skrýva v drobných, na prvý dojem nie dôležitých detailoch. S našimi osvedčenými tipmi však hravo pripravíte nielen chutnú, ale aj vzhľadovo atraktívnu bábovku, na ktorú budete právom hrdí.  

Čerstvé suroviny

Na čerstvosti surovín stojí a padá úspech väčšiny múčnikov. U bábovky však môže byť kvôli jej jednoduchosti toto v tomto smere obzvlášť poznať. Pozor si dajte hlavne u vajec a orechov. Vajcia by mali byť čerstvé, dostatočne veľké a mali by ideálne pochádzať od sliepok z domáceho chovu. Orechy nesmú byť horké, či napadnuté plesňou.

Vymazanie a vysypanie formy

Bábovkovú formu si vždy nachystajte ešte pred tým, než sa pustíte do miešania cesta. Všetky záhyby dôkladne vymažte maslom, najlepšie tým prepusteným, a vysypte hrubou múkou. Múku môžete nahradiť aj jemne mletým kokosom, strúhankou, krupičkou alebo najemno nastrúhanými orieškami. Tento postup pre istotu dodržte aj v prípade, že je vaša forma opatrená nepriľnavým povrchom.

Suroviny izbovej teploty

Všetky chladené suroviny, ktoré sa chystáte do cesta použiť, vyberte z chladničky aspoň hodinu vopred. Oveľa lepšie sa s nimi pracuje, pretože majú optimálne vlastnosti a nevystavujú zvyšok zmesi teplotnému šoku.

Sypké zvlášť, tekuté zvlášť

Na prípravu cesta si prichystajte dve misy – jednu na zmiešanie sypkých surovín a druhú na premiešanie tých tekutých. Ingrediencie podobnej konzistencie sa lepšie prepoja a ich následné premiešanie potom pôjde oveľa ľahšie.

Tí správni pomocníci

Pre dokonale našľahaný a pevný sneh z bielkov použite kuchynský robot Gratus alebo osvedčený ručný šľahač. Bielok je však dôležité neprešľahať, aby sa bábovka nezdrcla. S treným cestom vám potom pomôže kuchynský robot s trecím nadstavcom, ktorý všetku prácu urobí za vás.

Kuchynský robot ETA Gratus

ETA TIP: Kuchynské roboty ETA Gratus disponujú pestrou paletou nadstavcov, a tak vám budú nápomocné tiež s mletím orechov alebo strúhaním mrkvy do mrkvovej bábovky.

Prílišná zvedavosť sa nevypláca

Doba pečenia bábovky sa pohybuje okolo hodiny, je preto zbytočné otvárať rúru každých 5 minút, aby ste svoj výtvor skontrolovali. Bábovku by ste tak pripravili o ideálne podmienky v podobe stálej teploty, ktorú hlavne počas prvých 30 minút nevyhnutne potrebuje.

Špajdľový test

Ako poznáte, že je bábovka hotová? Zapichnite do nej špajdľu – po vytiahnutí by na nej nemalo ostať mokré cesto. Prípadné drobky, ktoré na špajdli zostanú, by potom nemali chutiť po „surovej“ múke.

Vyklopte to

Aby ste predišli katastrofickým scenárom, kedy vám polovica bábovky zostane vo forme, nevyklápajte ju ihneď po vytiahnutí z rúry. Najprv ju nechajte trochu schladiť (asi 10 minút) a k samotnému vyklápaniu pristupujte až potom. Jednoduchšiemu vyklopeniu pomôže tiež obalenie formy mokrou utierkou namočenou v studenej vode.

Záverečná bodka

Pred podávaním bábovku pocukrujte. Zaujímavou alternatívou je tiež použitie polevy či slaného karamelu. Suchšie druhy bábovky môžete podávať so šľahačkou alebo vyšľahaným tvarohom.

Bábovka