Tvarohová bábovka s malinami

Tvarohová bábovka s malinami

1 bábovka

 

75 minút

 

Pokiaľ si myslíte, že už vás bábovka nemôže ničím prekvapiť, dovoľte nám vyviesť vás z omylu. Tvarohová bábovka s malinami sa s prehľadom vyrovná múčnikom, ktoré si radi doprajeme pri slávnostných príležitostiach, v kaviarňach či cukrárňach. Vláčne tvarohové cesto doplnené kyselkavými malinami ponúka jedinečnú harmóniu chutí, ktorú by ste od „obyčajnej“ bábovky rozhodne nečakali. 

 

Suroviny:

250 g polohrubej múky
5 vajec
500 g tvarohu
200 g krupicového cukru
125 ml oleja
50 g sekaných mandlí
250 g malín
štipka soli 
1 vrecko kypriaceho prášku do pečiva

maslo a múka na vysypanie formy

200 g bielej čokolády
100 g bieleho jogurtu gréckeho typu
lúpané mandle 

lyofilizované maliny na dozdobenie

 Postup:

  1. Rúru predhrejte na 170 °C v režime horúci vzduch. Formu na bábovku dôkladne vymažte maslom a vysypte múkou.    

  2. Bielky oddeľte od žĺtkov. Žĺtky s cukrom vyšľahajte pomocou metly na šľahanie v Gratuse do svetlej peny. Bielky so štipkou soli vyšľahajte na pevný sneh.     

  3. Do žĺtkovej zmesi po troškách opatrne zašľahajte olej a potom aj tvaroh.   

  4. Zmiešajte preosiatu múku s kypriacim práškom a pridajte k žĺtkovej zmesi. Nakoniec vmiešajte aj mandle.  

  5. Do tvarohovej zmesi veľmi opatrne pridajte sneh tak, aby vám nespadol. Nakoniec jemne vmiešajte aj umyté a odkvapkané maliny.      

  6. Cesto nalejte do vymazanej a vysypanej formy a pečte v predhriatej rúre asi 50 minút. Na prvých 20 minút bábovku zakryte papierom na pečenie, potom ho odstráňte a bábovku dopečte. Hotovú bábovku poznáte pomocou „špajdľového“ testu – zapichnutá špajdľa by mala zostať čistá. Hotovú bábovku nechajte asi 10 minút chladnúť, potom ju opatrne vyklopte z formy. 

  7. Kým bábovka úplne vychladne, pripravte si polevu. Vo vodnom kúpeli či v silno stennej rajnici rozpustite bielu čokoládu, nechajte ju zľahka vychladnúť a potom do nej opatrne primiešajte jogurt. Polevu následne nalejte na bábovku a na záver dekorujte pridaním lúpaných mandlí a lyofilizovaných malín. 

Tvarohová bábovka s malinami