Domáce klobásky, burgery aj lasagne: vyzrejte na nich s pomocníkom ETA Gratus Vital II

Domáce klobásky, burgery aj lasagne: vyzrejte na nich s pomocníkom ETA Gratus Vital II

Keď sa povie grilovanie, tiež sa vám vybaví vôňa pečeného mäsa, domácich klobások, šťavnatých burgerov a ďalších dobrôt? Toto leto si môžete domáce klobásky, burgery alebo salsy a dipy spraviť pekne doma od A po Z. S overenými tipmi kuchárky Renaty Adamčíkovej to zvládnete ľavou zadnou.       

Kuchynský robot väčšina ľudí používa predovšetkým na krájanie a strúhanie zeleniny alebo ovocia, mixovanie a šľahanie alebo hnetenie cesta na domáci chlieb alebo kysnuté buchty. Naučte sa používať všetky funkcie a vychytávky robota ETA Gratus Vital II a uvidíte, že ho doma využijete oveľa častejšie. Ušetrí vám prácu a môžete sa pustiť aj do receptov, na ktoré ste doteraz nemali to správne vybavenie.

Domáce klobásky ako od mäsiara 

Poctivé domáce klobásky, párky a ďalšie údeniny majú dve veľké výhody. Jednak presne viete, čo je vo vnútri, koľko obsahujú soli, aké ste použili korenie alebo odkiaľ pochádza mäso, ktoré ste do nich dali. Druhou skvelou výhodou je to, že môžete priateľom hrdo povedať, že ste ich robili sami doma. Ich príprava nie je zložitá, stačí nasadiť na robot Gratus nadstavec pre plnenie údenín a domáce klobásky sú na stole raz-dva. A hneď potom pravdepodobne poputujú na gril.   

Čo radí Renata?  

  • Počas celej prípravy je potrebné starostlivo strážiť teplotu mäsa. Mäso by malo byť ideálne vychladené na 4 – 5 °C a malo by byť skôr tučnejšie, aby bola klobása šťavnatá a chutná. 
  • U nás doma dávame prednosť prírodným črievkam, ktoré je ale potrebné vopred dobre preprať od soli, do ktorej sa nakladajú. 
  • A ako najlepšie klobásky dochutiť? Nešetrite cesnakom ani korením. Aby ste vedeli, ako bude klobáska chutiť, odoberte malé množstvo a opečte ho na panvici. Tak zistíte, ako ešte celú zmes dochutiť. 

Burgery hotové za pár sekúnd 

Ak sme si na niečo zo svetovej kuchyne dokonale zvykli, sú to šťavnaté burgery alebo stredomorská pljeskavica. Dokonale presný a rýchly mlynček na mäso je priamo súčasťou robota Gratus, takže ho stačí nasadiť a máte mäso zomleté raz-dva. Pridáte korenie, soľ a mäso môže ísť na gril.  

Čo radí Renata? 

  • Burgery vyžadujú tučnejšie mäso, nám sa doma najlepšie osvedčil hovädzí krk. 
  • Vychladené mäso zomeľte nahrubo a potom ho dôkladne prehneťte rukou alebo v robote.  
  • Mäsové placky tvarujte o 1 cm väčšie než je žemľa, do ktorej budete mäso dávať. Počas pečenia sa totiž mäso stiahne a bude tak akurát. Nezabudnite uprostred urobiť jamku. 
  • Burgery stačí dochucovať len soľou a korením. Soľ použite nejódovanú. 
  • Mäso dávajte na dobre rozpálený gril a servírujte ihneď po upečení. 

Kúzlo domácich cestovín 

Akonáhle ich raz ochutnáte, bude kupovaným cestovinám vo vašej kuchyni navždy koniec. Krehké, lahodné, z poriadnych vajec a múky – jednoducho cestoviny, ktoré bude milovať celá rodina. Vyskúšať môžete široké lasagne, ktoré sú skvelé so špenátom a smotanou alebo s klasickou bolonskou omáčkou, pusťte sa tiež do domácich cestovín tagliatelle s korením alebo hubami. K robotu ETA Gratus stačí dokúpiť šikovný nadstavec na cestoviny, s ktorým sa môžete pustiť aj do poriadnych rezancov.  

Čo radí Renata?   

  • Používajte semolinovú múku, ktorá cestovinám dáva ich typickú chuť a zlatistú farbu. Pridajte kvalitnú hladkú múku a domáce vajcia
  • Pokiaľ chcete mať cestoviny výrazne žlté a s hladkou štruktúry, použite len žĺtky
  • Semolinovú aj hladkú múku preosejte do misy, vytvorte uprostred jamku a vložte do nej celé vajcia alebo len žĺtky. Pridajte ešte trochu olivového oleja a vody a vypracujte hladké a pružné cesto
  • Hotové cesto dajte chladiť aspoň na 30 minút do chladničky
  • Cesto vyvaľkajte na cca 2 mm, poprášte ho múkou a rozkrájajte pomocou nadstavca robota Gratus. Chce to trochu trpezlivosti, ale stojí to za to. 
  • Pre plnené cestoviny by malo byť cesto o niečo vyššie. U nás doma milujeme plnené cestoviny s kuriatkami na víne. 

Osvedčený recept na domáce cestoviny: 

200 g semolinovej múky 
100 g hladkej múky 
3 vajcia  
Soľ 


Postup:
1.    V kuchynskom robote ETA Gratus pripravte pomocou hnetacieho háku hladké cesto. Miešajte asi 7 – 10 minút. 
2.    Cesto by malo byť nelepivé, tuhé a zároveň pružné a dobre tvarovateľné. Pokiaľ je príliš riedke, pridajte trochu semolinovej múky. Pokiaľ je príliš tuhé, pridajte trochu vody.  

3.    Cesto vyvaľkajte pomocou kuchynského robota ETA Gratus a nástavca na lasagne. Potom krájajte pomocou nástavcov na tagliatelle, trenette alebo špagety.

Dipy a šaláty bez dlhého státia v kuchyni 

Keď vonku vonia gril a počujete, ako sa priatelia a rodina smejú, určite nechcete tráviť čas v kuchyni prípravou nátierok alebo dipov. Aj túto prácu za vás pritom skvele zvládne kuchynský robot ETA Gratus. So strúhadlami, ktoré sú súčasťou robota, ľahko nastrúhate chren, nakrájate úrodu kapusty, pripravíte tzatziki, ľahké mrkvové alebo uhorkové šaláty, nakrájate zeleninu na salsu verde, guacamole a mnoho ďalších dobrôt. 

ETA Tip: K robotu ETA Gratus Vital II si môžete zaobstarať aj šikovný lúpač na cesnak, ktorý veľmi urýchli prípravu nátierky, cesnakovej polievky, guláša alebo prípravu ingrediencií na domáce klobásky. 

Čo radí Renata?

  • V lete si doma robíme rýchly svieži dip z kyslej smotany, mäty, koriandra, citróna, soli a čierneho korenia.   

Kuchynský robot, ktorý dokáže brúsiť aj nože 

Doplnkom ku kuchynskému robotu, ktorý spraví radosť hlavne tým kuchárom, ktorí potrebujú mať v kuchyni dokonale ostré nože, je brúska na nože. Ľahko ju pripevníte na hlavu kuchynského robota a môžete bez veľkej námahy a hluku nabrúsiť nože nerezové aj oceľové.  

Kto je Renata Adamčíková?  

Spolu s Karolinou Švandovou tvorí duo Kuchty.cz. Dokáže vykúzliť skvelé recepty, foodstyling aj kurzy varenia. Pre ETU už pripravili cez 700 originálnych receptov pre robot Leonardo.