Hodí sa pre vás raw strava?

Hodí sa pre vás raw strava?

Čo si máte pod pojmom raw food predstaviť? Aké výhody či riziká so sebou tento špecifický životný štýl prináša? A čo si z neho môže každý z nás odniesť?

 

Raw vychádza z myšlienky, že tepelne upravovaná strava stratí svoje výživové hodnoty a už pri prekročení 42 °C dochádza ku zničeniu väčšiny živín a zdraviu prospešných enzýmov. Preto vitariáni, ako sa ľuďom, ktorí sa živia výhradne raw stravou hovorí veria, že varená strava zaťažuje organizmus, ktorý sa potom zložitejšie bráni vírusom alebo napríklad aj starnutiu. Medzi mnohými ľuďmi si tak získala obľubu predovšetkým vďaka vysokému obsahu živín, draslíka, horčíka, vlákniny a kyseliny listovej a naopak oveľa menšiemu množstvu tukov, cukrov, sodíka a cholesterolu. Ako je to možné?

 

Základy raw jedálničku

 

U raw stravy je zo všetkého najdôležitejšia správna kombinácia surovín. Vitariáni napríklad nemiešajú ovocie a zeleninu. Namiesto tepelnej úpravy uplatňujú klíčenie, mletie, sušenie alebo mrazenie.

ZÁKLADNÝMI POTRAVINAMI SÚ:

- čerstvé ovocie a zelenina

- sušené plody
- zelenina

- klíčky

- orechy

- semienka

- med

- ovsené vločky
- pohánka

 

 

Ako nahradiť klasické suroviny?
 

Hitom posledných rokov sa stali raw cukrárne, avšak vytvoriť si domácu raw tortu nie je nič zložité. Namiesto bežnej múky môžete zvoliť múku orechovú, ktorú si ľahko vyrobíte rozmixovaním orechov. Ďalej stačí nahradiť vajcia a mliečne prísady medom alebo ovsenými vločkami, použiť kokosový olej alebo agávový sirup a tortu namiesto pečenia uložiť do chladničky alebo do mrazničky. Touto metódou je možné si vyrobiť napríklad raw tortu s jedlými kvetmi (prolink) alebo namiesto nich zvoliť ozdobu z čerstvého ovocia.

 

 

Nie je to veľmi drahé?

 

Základom mnohých nesladkých jedál je zelenina a niektoré obilniny. Pokiaľ raw chcete skôr v sladkej variante, môže v cukrárňach pôsobiť draho, ale pri domácej príprave sa to zmení. Ušetríte na rastlinných mliekach (mandľové, ryžové, kokosové atď.), ktoré pri domácej výrobe nie sú vôbec zložité a sú už aj bežne dostupné v obchodoch. Pre čerstvé ovocie a zeleninu je ideálny samozber alebo vaša záhradka, med najlacnejšie zoženiete od miestneho včelára. Najdrahšou surovinou asi vždy budú rôzne druhy orechov, ktoré tvoria základ mnohých raw pokrmov.

 

 

S čím je najľahšie začať?


Pokiaľ nechcete byť rovno vitariánom, odporúčame si dopriať aspoň prírodný detox vychádzajúci z raw jedálnička, ktorý pozitívne ovplyvňuje váhu, psychiku a údajne má blahodárne účinky aj na myseľ. Najjednoduchšie je začať s ovocnými šťavami, smoothies alebo niektorými letnými polievkami polievkami. Pri prípravách vám bude skvelým pomocníkom napríklad odšťavovač Vital Press alebo stolový mixér Vital Blend.

 

 

 

Prečo je raw strava prospešná?

 

Podľa štúdií dochádza pri pravidelnom živom stravovaní ku zlepšeniu psychického stavu a schopnosti myslenia. Najviac je to zrejmé behom prechodu od klasickej stravy na čerstvú. Raw stravovanie sa pozitívne podpisuje na vašej váhe, skvele funguje ako krátkodobá detoxikačná metóda pre telo a myseľ.

 

 

Má to aj nejaké riziká?

 

Tak ako je to so všetkým, ani s raw stravou by ste to nemali zo začiatku preháňať, pokiaľ si nie ste istí nutričnými hodnotami jedál a tým, čo vaše telo potrebuje. Medzi riziká raw stravovania patrí energetická nevyváženosť, úbytok bielkovín, vápnika a ďalších látok. Odborníci tvrdia, že tepelne upravená strava je nevyhnutná pre správny vývoj mozgu a zložitejšie trávenie tvrdších plodov a semien môže spôsobiť problém napríklad deťom alebo starším ľuďom.