Jednoduchý návod, ako mať doma podlahy, z ktorých budete môcť aj jesť

Jednoduchý návod, ako mať doma podlahy, z ktorých budete môcť aj jesť

Dôkladné upratovanie je treba vziať od podlahy. A to doslova. Starostlivosť o najnamáhavejšiu súčasť domácnosti by ste nemali podceniť. Nielen preto, že je čistá podlaha základom upratanej domácnosti. Správnou starostlivosťou môžete tiež výrazne predĺžiť jej životnosť.

Keď sa púšťate do upratovania podláh, platí niekoľko základných pravidiel, ktoré zaručia úspech a ušetria zbytočnú námahu. Prvým z nich je nechať vysávanie a umývanie až na koniec upratovania. Ďalej platí, že najprv by ste mali umyť podlahy v kúpeľni a na toalete, a potom až vo zvyšku domácnosti. V rodinnom dome postupujte zhora dole a po celú dobu upratovania priebežne vetrajte.

Aký zvoliť postup a prípravky, záleží predovšetkým na tom, aký typ podlahy v domácnosti máte. Tu prinášame jednoduchý prehľad, ako sa starať o jednotlivé materiály, aby bol výsledok čo najlepší.

Drevo

Mnoho ľudí má z drevených podláh obavy práve kvôli náročnejšej starostlivosti. Pritom stačí dodržovať niekoľko zásad a drevené podlahy vám budú slúžiť roky. Konkrétny postup upratovania záleží na tom, či máte lakovanú podlahu alebo upravenú voskovým olejom.

Postup: Lakovanú podlahu najprv povysávajte. Pokiaľ je to nutné, pretrite ju suchým či vlhkým mopom. Škvrny čistite lokálne navlhčenou handrou. Aj voskované podlahy udržujte čisté predovšetkým vysávaním. Pokiaľ ich budete chcieť umyť, mop či handru dôkladne vyžmýkajte a používajte iba čistú vodu bez prípravkov. Raz za čas podlahu nechajte znova navoskovať odborníkom. Nikdy nepoužívajte nič, čo by mohlo drevo poškrabať. Narušili by ste tým ochrannú vrstvu. Rovnako postupujte aj u bambusových podláh.

Pokiaľ hľadáte vysávač vhodný na tvrdé drevené podlahy, skúste siahnuť po vreckovom vysávači ADAGIO. Má špeciálnu parketovú hubicu s vláknami z konského vlásia, ktorá je veľmi účinná, ale zároveň šetrná.

Laminát

S laminátovými podlahami sa najčastejšie stretávame v podobe takzvaných plávajúcich podláh. Tie sú obľúbenou obdobou drevených parkiet. Ľahko sa pokladajú a ich údržba je relatívne jednoduchá. Zároveň ale bývajú náchylné na poškrabanie.

Postup: Plávajúce podlahy priebežne udržujte čisté vysávaním. Umývať ich viackrát za týždeň alebo nebodaj každý deň, im môže viac uškodiť ako prospieť. Bohato teda bude stačiť, keď ich umyjete raz za týždeň. Príliš veľa vody by sa totiž mohlo dostať do špár a podlaha sa vám začne vlniť alebo oddeľovať. Vždy umývajte pozdĺžne po podlahových lamelách a po umytí vytrite podlahu do sucha, aby voda nezanechala nechcené mapy. Z prípravkov voľte tie, ktoré sú určené priamo na laminátové podlahy.

Tyčový vysávač Magic Aqua Plus vyniká vysokým sacím výkonom až 450 W (100 000 otáčok za minútu) a dobou prevádzky až 40 minút, takže zvládnete vysať celý byt či dom. Pri práci navyše nie ste limitovaní dĺžkou napájacieho kábla, pretože vysávač je poháňaný výkonným Li-ion akumulátorom. Unikátna rotačná kefa MAGIC BRUSH s technológiou Silver anti-static veľmi efektívne zbiera veľké aj malé nečistoty a zabraňuje zamotávaniu vlasov. To ocenia predovšetkým dámy s dlhými vlasmi. Rotačná kefa má navyše špeciálnu funkciu SELFMOVE, vďaka ktorej bude vysávanie ešte jednoduchšie.  Ďalšou inovatívnou vychytávkou je rotačná turbohubica s funkciou BITE / MITE, ktorá účinne zbiera roztoče a UV lampou navyše zároveň dezinfikuje čistenú plochu. Kefa je tiež ideálna na zber zvieracích chlpov. To ocenia predovšetkým domácnosti s alergikmi a malými deťmi.

Na umývanie chúlostivých podláh, ktorým laminát určite je, sa obzvlášť hodí tiež vysávač 3v1 ETA Moneto Aqua Plus. V jeho základnej výbave nájdete aj rotačné parketovú hubicu a 3 druhy mopovací textílií vyrobených z mikrovlákna, ktoré podlahu šetrne vyčistí.

Dlažba

Dlaždice sú obľúbené predovšetkým v kúpeľniach či na chodbách. Pre svoju jednoduchú údržbu sa ale začínajú presadzovať aj v ďalších miestnostiach, ako sú kuchyne či obývacie izby. Pri upratovaní dlaždičiek je kľúčová pravidelnosť. Vrstvy vodného kameňa či plesní v špárach, ktoré sa napríklad v kúpeľniach môžu tvoriť, sa totiž pri nepravidelnej údržbe zbavuje iba veľmi ťažko.

Postup: Pred umytím dlažbu vždy povysávajte. Následne umývajte ideálne čističom s obsahom alkoholu, ktorý veľmi efektívne odmasťuje a dezinfikuje. Vystačíte si ale aj s vodou so saponátom. Pre prevoňanú domácnosť pridajte do vody pár kvapiek éterického oleja.

S upratovaním a dezinfekciou podláh v kúpeľni a na toalete si najlepšie poradia para - siahnite preto napríklad po Azuritu - parným mopu a ručným parným čističi v jednom. Účinne zatočí so všetkými nečistotami, naparuje a mopuje v jednom kroku a je veľmi šetrný ku všetkým čisteným povrchom. Čistenie pomocou pary je nielen ekonomické, ale šetrí aj životné prostredie. S parným čističom Azurit sa totiž zaobídete bez rôznych chemických prípravkov, postačí vám iba voda. Horúca para navyše zahubí až 99 % baktérií a účinne tak dezinfikuje všetky povrchy. Parný čistič tak u vás doma vytvorí hygienicky čisté prostredie rýchlo, jednoducho a bez saponátov.

Linoleum  

Rovnako ako dlažba je aj linoleum častou súčasťou domácností. Ľahká údržba, odolnosť a prijateľné ceny z neho robia obľúbený typ podlahy. Linoleum, ktoré sa obvykle vyrába z čisto prírodných materiálov, má navyše antibakteriálne vlastnosti a pri správnej starostlivosti vydrží až sedemdesiat rokov.

Postup: Po dôkladnom povysávaní môžete podlahu jednoducho umyť vyžmýkaným mopom či tyčovým vysávačom s funkciou umývania. Linoleum dobre znáša väčšinu čističov. Nikdy ale nepoužívajte tie s chlórom či inými agresívnymi látkami, ktoré by ho mohli odfarbiť. Vyhnúť by ste sa mali aj prípravkom s kyslým pH.

Na linoleu môžu ľahšie vznikať otlaky z ťažkých vecí. Oceníte preto náš vysávač AVANTO, ktorý je vybavený špeciálnymi mäkčenými kolieskami na ochranu podlahy. Navyše je neuveriteľne tichý a efektívne zbaví domácnosť aj zvieracích chlpov.