Vyberáte nový vysávač? Toto sú vlastnosti, ktoré musíte pred kúpou zvážiť

Vyberáte nový vysávač? Toto sú vlastnosti, ktoré musíte pred kúpou zvážiť

Starý vysávač už dosluhuje alebo prestal fungovať úplne a vy stojíte pred rozhodnutím, aký si zaobstarať? Napriek tomu, že dnes sa už nejedná o tak nákladný spotrebič a väčšina domácností si môže nový dovoliť bez zásadnejších problémov, jeho výber by ste nemali brať na ľahkú váhu. Kvalitný vysávač vám vydrží roky, a pokiaľ siahnete po nesprávnom, bude vám miesto pomoci doma iba prekážať. Tu je teda pár vecí, ktoré by ste mali pri nákupe zvážiť.

S vreckom na prach alebo bez neho?

Jednou z prvých vecí, ktorú si ešte pred nákupom rozmyslite je, či chcete vysávač vreckový alebo nie. Obe varianty majú svoje výhody a nevýhody. Záleží teda viac na tom, ako často a k čomu budete vysávač využívať. U vreckových vysávačoch stačí raz za čas nazbierané nečistoty vyhodiť do koša a vrecko na prach vymeniť za nové. Väčšina vysávačov vás už navyše dnes sama upozorní, že je vrecko na prach plné. Pokiaľ ale vysávate každý deň, zvážte bezvreckovú variantu. V tej sú prach a nečistoty prefiltrované do úložnej nádobky. Tú jednoducho vysuniete a nečistoty vysypete do koša. Pravidelne čistiť by ste mali aj samotný filter. Špina a roztoče sa tak dostanú ihneď preč z domu a vy používate pri každom vysávaní čistý spotrebič. Čo ocenia napríklad domácnosti alergikov a astmatikov.

Sáčkový vysavač ETA Adagio

S káblom alebo bezdrôtovo?

Ďalej, nad čím by ste sa mali zamyslieť je priestor, v ktorom budete vysávač používať. Pokiaľ sa jedná o nie príliš členitý priestor s kobercami, potom siahnite skôr po klasickom vysávači s káblom. Vysávače napájané priamo zo zásuvky sa obvykle vyznačujú vysokým výkonom a hravo si poradia aj s kobercami s vyšším vlasom. Reálne ale zvážte, aký dlhý kábel budete potrebovať. Priemerne sa dosah vysávača dnes pohybuje medzi 6 – 15 metrami. Pokiaľ naopak potrebujete mať vysávač neustále rýchlo po ruke, a skôr ako na dlhé upratovanie ho využijete na rýchle vysatie omrviniek po obede alebo blata v predsieni, potom rozhodne zvoľte tyčový vysávač. Tyčové vysávače majú vo vnútri zabudovanú batériu, ktorá sa v dobe nečinnosti dobíja v stojane. Vďaka tomu potom nepotrebujete vysávač pri upratovaní zapájať do siete. Pri výbere si všímajte, ako dlho vydrží vysávač v prevádzke a ako dlho trvá jeho opätovné dobitie.

Aká je spotreba?

Pri výbere vysávača sa môžete stretnúť s údajmi o príkone (W) a sacom výkone. Pozor ale na častú chybu, kedy ľudia dávajú rovnosť medzi príkon a výkon. Príkon je iba informácia o tom, koľko vysávač spotrebuje pri prevádzke elektriny. Nepoznáte z toho ako efektívny bude spotrebič pri vysávaní. Či bude vysávať dobre a rýchlo totiž veľmi záleží aj na celkovej konštrukcii zariadenia a sacej hubici.

Ako je hlučný?

Hlučnosť vysávačov sa meria v decibeloch a informáciu obvykle tiež nájdete v technických parametroch či na energetickom štítku. Priemerne sa pohybuje hlasitosť zapnutých vysávačov medzi 60 a 80 dB. Pokiaľ potrebujete vysávať večer či behom dňa, kedy deti zaspia, siahnite buď po tichších tyčových vysávačoch alebo po takých, ktoré priamo ponúkajú tichý režim.

Koľko váži?

Hlavne u ručných a tyčových vysávačov, ktorých váha spočíva vo vašich rukách, záleží na každom kile. Hľadajte preto ľahké varianty. U klasických vysávačov, ktoré sú položené na podlahe, nemusíte toľko riešiť váhu. Pozorne si ale vyskúšajte, ako sa s nimi bude manipulovať. Majú kolieska? Majú držadlo, za ktoré ich môžete po dome prenášať? Majú priestor na uschovanie príslušenstva? Aj zdanlivé drobnosti vám môžu do budúcnosti prácu buď veľmi uľahčiť, alebo naopak znepríjemniť.

Čo zvládnu upratať?

Potrebujete raz za týždeň povysávať podlahy s tvrdým povrchom? Alebo chcete vysávať napríklad aj čalúnenie a vankúše? Máte doma štvornohých maznáčikov a musíte pravidelne domácnosť zbavovať chlpov? To všetko by ste si mali pri nákupe premyslieť. Bude sa od toho totiž odvíjať aj to, aké príslušenstvo k vysávaču potrebujete. Takou výbavou môže byť špeciálna kefa na čalúnenie, šetrný nástavec na plávajúce podlahy, nástavec na vysávanie zvieracích chlpov či špeciálna úzka hubica, ktorá umožňuje povysávať prach aj z ťažko prístupných miest. U tyčových vysávačov potom navyše môžete zvažovať aj niekoľko funkcií v jednom. Okrem vysávania totiž rada z nich zvládne podlahu umyť. Nájdete aj také, ktoré mokré povrchy rovno vysušia. Niekto naopak ocení funkciu 2 v 1, kedy tyčový vysávač ľahko premení na malý ručný. Ten rýchlo uprace linku aj auto a vďaka jednoduchému nacvaknutiu späť nezaberie žiadne miesto navyše. Pokiaľ potrebujete pomocníka, ktorý za vás bude udržovať priebežne podlahy stále čisté a uprace v dobe, kedy nie ste doma, vsaďte na robotický vysávač. V priebehu dňa sám vo vyznačených miestach vysaje a vás po príchode z práce nečaká nutnosť zametať. Väčšie upratovanie ale nezvládne a na ťažšie prístupné miesta budete potrebovať klasickejšiu verziu vysávača.