Kuchyňa ako centrum domácnosti. Ako si ju usporiadať?

Kuchyňa ako centrum domácnosti. Ako si ju usporiadať?

Hoci mnoho ľudí vníma kuchyňu ako miesto na rýchlu prípravu pokrmov a jej estetickej a funkčnej stránke nevenujú prílišnú pozornosť, v rodinnom živote hrá kuchyňa nezastupiteľnú úlohu a podľa toho by sme ju mali usporiadať a zariadiť.

Kde sa odohrávajú najdôležitejšie momenty vášho rodinného života? Kde sa konajú rodinné porady, prebieha spoločné varenie a kam so šálkou kávy posadíte kamarátku či rodičov, ktorí prišli na návštevu? Áno, hovoríme o kuchyni. U jedálenského stolu pomáhate deťom so školskými úlohami, spoločne vyrábate a tvoríte sezónne dekorácie a často sa vám tu tiež zverujú so svojimi najosobnejšími starosťami. V kuchyni skrátka prebiehajú najzásadnejšie momenty rodinného života, a nech si ju už zariadite akokoľvek, mala by pre všetkých členov domácnosti pôsobiť ako bezpečné a láskyplné zázemie.

„Pokiaľ zariaďujete novú kuchyňu, uvedomte si, ako varíte, koľko času v kuchyni trávite, koľko ľudí spoločne varí a aké miesto má vôbec varenie a jedlo vo vašom živote. Pokiaľ varíte jediná, prispôsobte si priestor na mieru, napríklad výškou pracovnej dosky alebo vrchných skriniek. Podľa toho, čo radi varíte, si vyberajte aj zariadenie kuchyne – napríklad, keď milujete steaky, poteší vás varná doska s grilom,“ odporúča interiérová dizajnérka Kamila Jarkovská. „Najpraktickejšie je mať kuchyňu paralelnú, potom do tvaru L a U, záleží však na možnostiach pôdorysu,“ dodáva.


 

Priestor na varenie

Najdôležitejšou funkčnou časťou kuchyne je kuchynský kút, v ktorom sa odohráva príprava rodinných pokrmov. „Kuchyňa by mala byť predovšetkým praktická, bezpečná a logická. To začína pri výbere vhodnej podlahy, ktorá by nemala kĺzať, ani byť náchylná na poškodenie vodou či častým umývaním,“ popisuje interiérová dizajnérka Kamila Jarkovská. Skrinky na rôzne kuchynské vybavenie môžu byť presklenné, drevené či kovové – dôležitá je však funkčnosť a bezpečnosť, aby ste sa vy ani vaše deti neporanili o ostré rohy. Zlaďte ich s podlahou a zvyšnými časťami bytu tak, aby ste sa v kuchyni cítili dobre, ale zároveň myslite na to, ako skrinky a pracovnú plochu budete upratovať.

„Kuchyňu si rozdeľte do zón – skladovanie potravín, riad, spotrebiče, umývanie, príprava potravín, varenie a pod. a zoskupte do nich všetko spoločné. Zóny poskladajte aj logicky k sebe, aby ste sa zbytočne nenachodili. Odborne sa tomu hovorí ergonómia prevádzky,“ dodáva Kamila Jarkovská. Pracovnú plochu vyberajte podľa odolnosti a ľahkej údržbe, aby ste sa pri varení nemuseli obávať každej novej škvrnky na jej povrchu. Trendom poslednej doby je kameň alebo drevo, ktoré dodáva pocit útulnosti a zároveň sa vďaka laku ľahko udržiava. „Trvalejšie a estetickejšie a často aj lacnejšie býva kúpiť lacnejší korpus a kvalitnejšiu pracovnú dosku. Optimálna pracovná plocha je dlhá 120 cm, ale vojdete sa aj na 70 cm,“ odporúča interiérová dizajnérka.

 


 

Spotrebiče a riad

Kuchynské spotrebiče by nám mali prácu zjednodušiť, nie prekážať alebo zaberať zbytočne miesto. Vyberajte si preto také, ktoré sú funkčné, kompaktné, pokiaľ možno viacúčelové a skutočne ich budete využívať. Kuchynský robot je láska všetkých, ktorí radi varia, napríklad kuchynský robot ETA Gratus má bohaté príslušenstvo, ktoré zvládne šľahať, miešať, hnietiť, mlieť, odšťavovať a strúhať. Kvalitný riad s nepriľnavým povrchom vám uľahčí nervy pri následnom umývaní, skontrolujte si, či môže do umývačky a že sa vám do nej vojde. Aj v novej kuchyni na mieru si nechajte trochu voľného priestoru, aby ste mohli spotrebiče časom rozšíriť alebo obmeniť podľa noviniek. „Čo používate najviac, umiestnite blízko, aby ste ich mali stále po ruke,“ radí Kamila Jarkovská.

 

Jedálenský stôl

Za stolom sa nielen je, ale spravidla sa tu odohráva väčšina rodinnej komunikácie. Priestor by tak mal odpovedať nárokom a vkusu všetkých členov rodiny a vyvolávať pocit lásky a bezpečia. Aj vďaka tomu sa rodina dokáže naladiť na rovnakú vlnu a otvoriť sa konštruktívnej spoločnej debate, zábave či príjemnému posedeniu. Stôl vyberajte dostatočne veľký tak, aby sa k nemu všetci vošli. Ak máte často návštevy, zvážte stôl rozkladací, príliš veľký stôl predstavuje skôr bariéru. Výšku stola upravte podľa svojej veľkosti, vyšší ľudia skrátka potrebujú vyšší stôl, aby si na dosku mohli pohodlne položiť ruky a sedieť s rovným chrbátom. Deťom zvýšte stoličku podsedákom. „Čím pohodlnejšiu stoličku zvolíte, tým dlhšie budete pri stole radi sedieť,“ odporúča Kamila Jarkovská.


 

Zapojte deti

Nebojte sa do varenia zapojiť aj vaše ratolesti a podľa veku a schopností im zverte adekvátnu prácu – dôverou a drobnými úlohami v nich budujete pocit rovnocenného zapojenia do vytvárania chodu domácnosti. Dbajte však na bezpečnosť, hlavne pri odkladaní riadu, spotrebičov a káblov. Ostré a nebezpečné predmety ukladajte z dosahu najmenších detí. Tie väčšie naopak ocenia samostatný prístup do všetkých kútov kuchyne. Pozor však na vriacu vodu, horúcu rúru alebo ostré nože.

Ako zväčšiť malú kuchyňu?

Pokiaľ očakávate prírastok do rodiny a kuchynský kút, v ktorom ste doteraz párkrát uvarili večeru a hlavne otvárali víno alebo pripravovali kávu na raňajky, potrebujete premeniť v plnohodnotnú kuchyňu, bude potrebné ju pravdepodobne zväčšiť. Ako na to? „Úložné priestory v malom byte či miestnosti sa musia riešiť predovšetkým do výšky a žiadny priestor nesmie vyjsť nazmar – do slepých rohov inštalujte výsuvné skrinky. Na steny pripevnite lišty na uchytenie najčastejšie používaného kuchynského riadu alebo korenia,“ radí Kamila Jarkovská. Myslite aj na multifunkčné spojenie vybavenia – rúru s mikrovlnnou rúrou, drez bez odkvapkávača, menšie vstavané spotrebiče o šírke 40 cm namiesto obvyklých 60 cm. Ale zo všetkého najprv si kuchyňu upracte a pretrieďte. Možno nájdete dosť vecí, ktoré vlastne nepotrebujete, a urobíte si tak miesto na nové.