Medvedí cesnak: Zázrak z prírody

Medvedí cesnak: Zázrak z prírody

Medvedí cesnak patrí medzi prvé jarné bylinky, bez ktorého si jar už nevieme predstaviť. Má antibiotické a dezinfekčné účinky a vysoký obsah vitamínu C. V ľudovom liečiteľstve sa využíva na znižovanie krvného tlaku, čistenie ľadvín a močového mechúra. Vyznačuje sa detoxikačnými účinkami, upokojuje a zvyšuje chuť k jedlu.

Kde medvedí cesnak nájdete a ako ho poznáte?

V prírode rastie táto aromatická rastlina v listnatých lesoch alebo hájoch, kde je vlhko a tieň. Najčastejšie ho nájdete okolo lesných potôčikov a pokiaľ máte aspoň priemerný čuch, určite ho dobre poznáte. Spliesť by ste si ho mohli napríklad s jedovatou konvalinkou, ktorá potrebuje k svojmu rastu rovnaké podmienky a má podobný vzhľad.

Vôňa medvedieho cesnaku je skrátka nezameniteľná a intenzívne vonia po cesnaku. No jednako určite nebudete chcieť v lese skúmať každý odtrhnutý lístok. Ako prvé zapojte váš zrak a pokiaľ sa vám nebude rastlinka pozdávať, pošúchajte jej listy medzi prstami a hneď zistíte, či sa jedná o medvedí cesnak alebo konvalinku. U medvedieho cesnaku vyrastajú listy priamo zo zeme, konvalinka má vždy listy dva a rastú proti sebe zo spoločnej stonky. Kvet konvalinky má vzhľad klasu s typickou vôňou, zvyšok rastliny je bez vône. Medvedí cesnak oproti tomu vonia celý vrátane listov a stonky, jeho kvety majú guľovitý tvar a voňajú po klasickom cesnaku.

Skladovanie cesnaku

Keď si medvedí cesnak prinesiete domov, ideálne by ste ho mali spotrebovať ešte v ten deň, keď sú listy krehké a šťavnaté. Pokiaľ máte cesnaku veľa a potrebujete ho nejakú dobu skladovať v chladničke, umiestnite ho do ľahko priedušného vrecka, popr. otvoreného plastového vrecka. Trvanlivosť cesnaku predĺžite tým, že ho nebudete pred skladovaním umývať. Takto vydrží až niekoľko dní. Alebo ho môžete umyť, nasekať a zamraziť. Rastlinky cesnaku je možné tiež usušiť, ideálne v sušičke potravín - ETA Brisa.

Použitie v kuchyni

Pri príprave pokrmov a pri varení, môžete použiť medvedí cesnak všade, kde používate cesnak štandardný, pažítku alebo iné zelené bylinky. Je jemnejší než bežný cesnak a môžete s ním koreniť aj rôzne druhy mäsa, chuťovo sa vyníma zvlášť na jahňacom. Je možné ním ochutiť tiež zeleninové polievky, mäsové vývary a omáčky. Zeleninové polievky s medvedím cesnakom oceníte práve teraz v jarnom období, kedy je organizmus vysilený po zime a je potrebné mu urobiť očistu. Medvedí cesnak má silné detoxikačné účinky a pomôže vyčistiť vaše črevá od všetkých nežiaducich baktérií.

Keď z neho pripravíte pesto, môžete si pochutnať s rodinou na výborných cestovinách . Samotné cestoviny je možné tiež pripraviť s medvedím cesnakom, získajú zelenú farbu, čo určite ocenia vaše deti, ktoré farebné jedlá priamo zbožňujú. Jeho výrazná chuť sluší tiež talianskemu krémovému rizotu. Nasekané listy sa ponúkajú použiť ako príloha napríklad k rybe alebo spolu so žihľavovými listami do veľkonočnej plnky.

V studenej kuchyni pripravíte z medvedieho cesnaku výborné šaláty a lahodné tvarohové nátierky. Pokiaľ nemáte veľa času, môžete si ho dať napr. iba tak na chlieb s maslom a dozdobiť bielymi kvietkami.

Možností ako využiť medvedí cesnak v kuchyni je nepreberné množstvo a záleží iba na vás a vašej fantázii, ako ho použijete.