Mixovanie vo vákuu alebo Nenechajte vitamíny vyletieť do vzduchu

Mixovanie vo vákuu alebo Nenechajte vitamíny vyletieť do vzduchu

Jeden banán, hrsť lesného ovocia, dve kiwi a navyše ešte lyžička chia semienok... to je predsa poriadna nálož vitamínov, no nie? Smoothie koktaily sú živinami doslova nabité, pri kontakte so vzduchom však nevyhnutne dochádza k ich postupnému vytrácaniu. Našťastie existuje pohodlné riešenie a tým je mixovanie vo vákuu.

Vitamíny, minerály, antioxidanty a ďalšie cenné látky na vzduchu prirodzene oxidujú a tým strácajú svoje nutričné hodnoty. V ovocí a zelenine ich pred znehodnotením prirodzene chráni šupka, po rozmixovaní ale zostávajú vydané napospas oxidovaniu. Nemusíte sa desiť – živiny sa ani zďaleka nezničia všetky. Každá strata je však v tomto prípade veľká škoda. 

Z jednotlivých druhov ovocia k najcitlivejším na oxidáciu patria jablká, avokádo alebo napr. mango. Dlhodobé vystavenie vzduchu ale nesluší žiadnym rozmixovaným plodom. Ako teda zariadiť, aby sa spolu s lahodnými smoothie koktailami dostalo do vášho tela aj maximálne množstvo živín? Stavte na mixovanie vo vákuu!

ETA TIP: Výkonný mixér ETA Vital Blend Vaco ponúka nielen funkciu mixovania vo vákuu, ale zvláda aj samostatné vákuovanie alebo samostatné mixovanie s možnosťou individuálneho nastavenia.

Rozdiel, ktorý neprehliadnete

Viditeľný rozdiel zaznamenáte aj okom – mixovanie bez prístupu vzduchu totiž eliminuje nežiaducu penu a vďaka výraznému spomaleniu oxidácie si výsledný pokrm alebo nápoj zachová svieže farby po dlhšiu dobu. Určite sa vám budú zbiehať sliny!

Pri mixovaní s odsatým vzduchom nedochádza ani k separácii dužiny a tekutiny – výsledkom je veľmi jemná konzistencia a lahodná chuť. Vaše smoothie sa tým povýši nielen čo sa výživnosti týka, ale aj po estetickej stránke, ktorá je pre príjemný zážitok z jedla a nápojov nemenej dôležitá.

Z rýchlosti sa vám zatočí hlava

Technológia vákuového mixovania dosahuje najlepšie výsledky v kombinácii s vysokými otáčkami. Mixér najprv odsaje vzduch a suroviny potom rozmixuje na jemnú konzistenciu. V prípade mixéra ETA Vital Blend Vaco dokáže titánový šesťramenný nôž BlendeX Aero vyvinúť rýchlosť až 32 tisíc otáčok za minútu. Využiť pritom môžete aj prednastavené programy alebo funkciu PULSE, ktorá zaistí dokonalé premiesenie celého obsahu nádoby.

V špeciálnej fľaštičke s viečkom potom koktail zostane čerstvý a nutrične bohatý aj niekoľko hodín. Praktický kryt mixéra navyše výrazne znižuje hladinu hluku.

Čerstvosť zaručená

Na princípe odsatia vzduchu funguje tiež zváračka fólií a vákuovačka v jednom. Tá predĺži čerstvosť potravín uložených v chladničke a uchová ich dlhšie plné chuti. Vákuovačka potravinu obalí fóliou, automatickým uzavretím ju pevne zaistí, odsaje vzduch a zataví spoj jednoliatym a silným zvarom. K potravinám sa tak nedostanú ani baktérie, ktoré spôsobujú ich skazu. 

Zhnednutému ovociu a nevábne voňajúcemu mäsu preto môžete dať zbohom, rovnako ako zbytočnému plytvaniu a vyhadzovaniu jedla. Vákuovačka navyše skvele poslúži tiež pri marinovaní, a tak je nenahraditeľným pomocníkom nielen počas grilovacej sezóny. Nezaobídete sa bez nej ani pri príprave pokrmov tzv. sous-vide metódou.

ETA TIP: Zváračka ETA Atmos poslúži tiež ako ochrana najrôznejších predmetov, dokumentov a cenností pred vlhkosťou a nežiaducimi vplyvmi.