Pomoc, stratil sa mi mixér!

Pomoc, stratil sa mi mixér!

Food bloggerka, autorka kuchárky Sladká první republika, kuchařky pro psy Neštěkej a jez! A projektu Retrovaření vyskúšala, aké to je prísť na mesiac o ručný mixér.  

 

Hoci sme doma iba traja, varím každý deň jedno až dve jedlá a niekoľkokrát do týždňa pečiem. Ručný šľahač mi tak trochu prirástol k ruke. Keď musel do opravovne, zobrala som to ako výzvu, o koľko času sa predĺži príprava jednotlivých pokrmov. O tom, že by sa dalo žiť bez mixéru, som vôbec nepremýšľala. Po mesačnom teste mám jasno - pokiaľ varíte viac než čaj a chleba s maslom, mixér prácu nielen urýchli, ale hlavne uľahčí a varenie s pečením si zamilujete.  

 

 

Trite do peny

 

Už desať rokov skúmam jedlo z obdobia prvej republiky a s nadšením skúšam dobové recepty z kuchárok alebo ručne písaných zošitov. U piškótového cesta a báboviek sa veľmi často objavuje rada trite do nadýchanej peny alebo trite dvadsať minút. Metličky mixéru to zvládnu za päť minút aj z tuhšieho masla, ručne je treba zvoliť iný postup. Maslo nechávam zmäknúť (20 minút v lete na kuchynskej linke, v zime potrebujete aj 40 minút). Prisypem cukor a rýchlym krúživým pohybom metlou spoločne prešľahávam. Po dvoch minútach potrebujem pauzu a zmes v mise takmer nezmenila konzistenciu. Šľahám ďalších päť minút v rýchlom tempe a maslo sa začne pozvoľna spojovať s cukrom. Po dvadsiatich minútach, s rukou ako po boxerskom zápase, prehlasujem maslo s cukrom za dostatočne premiešané a môžem pokračovať so šľahaním vajec. Sneh si nechám na neskôr. Zhruba po hodine, hodine a pol príprav je cesto v trúbe a ja som zrelá na sprchu. 

 

Nadýchaný sneh

 

Sneh predstavuje ešte väčší oriešok, pre správnu ľahkosť je treba miešať metlou určitou rýchlosťou. Po niekoľkých pokusoch s náklonom metly oproti mise, rýchlosťou pohybu aj množstvom bielkov to celkom vychytám, ale asi som si uhnala tenisový lakeť. Úskalie prichádza na záver - ručne šľahaný sneh nezostáva tak dlho pevný ako našľahaný mixérom, a tak sa po malej chvíli začnú oddeľovať bielky naspodku a je treba celý proces zopakovať. Recepty, ktoré vyžadujú ušľahať sneh z bielkov odkladám na dobu, až sa vráti mixér domov.  


 

 

Krémové polievky

 

Nadstavec ponorný mixér môžete nahradiť vidličkou, mačkadlom na zemiaky a pasírkou. Okrem toho, že to zaberá celkom veľa miesta, vyžaduje to aj istú dávku trpezlivosti. Uvarenú zeleninu najskôr roztlačíte v polievke a potom ju prepasírujete cez husté sitko tak, že z nej zostane hladký krém. Výsledok je okúzľujúci, ale v sitku zostane dosť pevnej zložky a tiež musíte zeleninu uvariť viac domäkka, aby ste ju bez problémov roztlačili. Pripravíte sa tak o cenné vitamíny, nehovoriac o tom, že rozmixovať polievku dohladka trvá s ponorným mixérom zhruba 5 minút, a tak ju nemusíte prehrievať, ale roztlačenie a pasírovanie zaberie najmenej 20 minút, a je treba výsledný krém znovu zohriať. Následné skladovanie je z hľadiska hygieny celkom problematické.  

 

 

Detské kašičky

 

Keď bol môj syn malý, mixovala som mu jedlo prvé tri mesiace každý deň, než mu narástli zuby a mohol ho hrýzť. Dnešným trendom je nechať deti žužlať ovocie a zeleninu bezzubými ďasnami a jedlo im len nahrubo roztlačiť vidličkou, takže mixér by mi v tomto prípade asi nechýbal. Než som si ale zaobstarala smoothie mixér, mixovala som takto bylinky na pesto alebo ovocie do zmrzliny a jesť jednotlivé suroviny zvlášť by asi nikomu nechutilo. 

 

 

 

Verdikt

Za mesiac bez mixéru som si uvedomila, ako moc ho vlastne používam. Krátko niečo rozmixovať alebo rýchlo ušľahať robím skoro automaticky. Bez mixéru sa príprava jedla predĺžila zhruba dvojnásobne a hlavne bola dosť vyčerpávajúca. Pri predstave, že ženy ešte v päťdesiatych rokoch robili všetko ručne obdivujem ich výdrž a silu. Taká piškótová roláda k popoludňajšej káve vyplnila svojou prípravou celé dopoludnie. Niet divu, že sa piekla iba cez víkend.