Psychológia farieb v interiéri – využite ich potenciál naplno

Psychológia farieb v interiéri – využite ich potenciál naplno

Farby majú preukázateľný vplyv na našu náladu a psychické rozpoloženie, rovnako tak dokážu ovplyvniť našu výkonnosť alebo apetít. Okrem farby stien a farby nábytku sa však pri zariaďovaní domácnosti zamerajte tiež na detaily – dekorácie, bytové textílie alebo napr. domáce spotrebiče. Náš zrak je totiž schopný rozlíšiť minimálne 10 tisíc farieb, a tak je skutočne z čoho vyberať.

Základom je harmónia

Zatiaľ čo niektoré farby pôsobia aktivizačne, iné skôr upokojujúco. Zvyšok spektra potom tvoria farby s neutrálnymi účinkami. Ich výber preto vždy prispôsobte účelu danej miestnosti.   

Pri kombinovaní farieb si dajte záležať na tom, aby bol celkový dojem harmonický. Kontrast síce býva dobrým nápadom, v jednej izbe však kombinujte maximálne tri farby – jedna z nich by mala byť dominantná a nad dvoma zvyšnými výrazne prevládať.

Majte pritom na pamäti, že svetlé farby pôsobia jasnejšie a majú tendenciu priestor opticky zväčšovať. Tmavé farby v teplých odtieňoch naopak vzbudzujú hrejivý pocit a vytvárajú intímnejšiu atmosféru.

Červená vás rozprúdi

Pri pohľade na červenú farbu sa v nás prebudí pomyselný vnútorný oheň. Mierne sa zvyšuje srdcový tep a krvný tlak a pociťujeme príliv energie. Červená sa tak bude vynímať napríklad v predsieni, kde na návštevy urobí dobrý prvý dojem. Hodí sa aj do obývacej izby či jedálne – má totiž schopnosť stimulovať konverzáciu a chuť k jedlu.

ETA TIP: Vybavte svoju kuchyňu červenými dizajnovými kúskami z kolekcie ETA Storio. Rozžiaria hlavne otvorené kuchynské kúty prepojené s jedálenskou časťou.

Zelená a modrá je dobrá

Je pre vás pobyt v lese alebo pohľad na zelenú lúku tým najlepším relaxom? Nie je divu – zelená farba je upokojujúca a harmonizujúca, a preto je vhodná do všetkých miestností v dome, ktoré majú slúžiť na odpočinok. V tých ostatných by mala byť zastúpená aspoň v podobe živých rastlín. Účinky zelenej farby potom oceníte hlavne v spálni – pomáha odbúravať stres a údajne podporuje plodnosť.

Podobne upokojujúcim a harmonizujúcim dojmom pôsobí aj modrá farba, rovnako ako fialová vo svojich jemnejších lila odtieňoch.

ETA TIP: Vytvorte si pohodovú atmosféru pomocou aróma difuzérov s meniacim sa farebným osvetlením. Tie miestnosť príjemne prevoňajú a zároveň ju doplnia farbou, na ktorú práve máte náladu.

Aroma difuzér ETA Sento

Žltá vás rozžiari

Podobne ako nás rozradostí slniečko, dokáže to aj energizujúca a povznášajúca žltá farba. Je skvelou voľbou do kuchyne, kúpeľne a pracovne. Svetlo žltá navyše priestor opticky zväčší. 

ETA TIP: Pre dobrú náladu a výkonnosť je veľmi dôležitý dostatok denného svetla, rovnako ako farba toho umelého. Moderné LED lampičky vám umožnia zvoliť si teplý, neutrálny či studený odtieň  svetla podľa toho, na akú činnosť si chcete posvietiť.

Podobne energickou farbou je aj oranžová, ktorá evokuje nadšenie a vzrušenie. Skvele sa hodí do miestností na cvičenie alebo detských herní. Naopak sa jej vyhnite v spálni, kde by vám mohla narúšať vytúžený odpočinok.  

S neutrálnymi farbami nešliapnete vedľa

Čierna, sivá, biela a hnedá farba vynikajú svojou flexibilitou a sú ako stvorené na kombinovanie s inými farbami. K čiernej však pristupujte opatrne – najlepšie vynikne na menších plochách, kde ale dokáže (obzvlášť v lesklom prevedení) pôsobiť skutočne luxusným dojmom. 

ETA TIP: Čierne kuchynské spotrebiče ETA Storio v lesklom retro dizajne pozdvihnú celkový dojem z vašej kuchyne na vyššiu úroveň.  

Tmavšie farby môžete zvoliť tiež pri výbere čalúneného nábytku, závesov, obrusov a ďalších bytových textílií. Okrem toho, že interiéru dodajú šmrnc, sú tiež veľmi praktické.

ETA TIP: Na zachovanie intenzívnych farieb si bytové textílie žiadajú účinnú, ale šetrnú starostlivosť. S tou vám pomôžu parné čističe alebo ručné naparovače.

Funkčné a dizajnové spotrebiče

Na farebnom prevedení si dajte záležať hlavne pri výbere trvale vystavených spotrebičov, ako sú chladničky, čističky vzduchu alebo napr. kávovar či multifunkčný robot osídľujúci vašu kuchynskú linku. S neutrálnymi bielymi, sivými či striebornými spotrebičmi chybu neurobíte – nerezové a kovové prevedenie navyše pôsobí luxusným dojmom. Pokiaľ ste však dočítali až sem, ani voľba odvážnejších farieb pre vás nebude orieškom.

Vysávač ETA Adagio

Pekný dizajn a krásne farebné kombinácie vám spríjemnia používanie všetkých pomocníkov na upratovanie, varenie a starostlivosť o telo. Potechou pre oko je napríklad elegantná kolekcia ETA Fenité pre starostlivosť o vaše vlasy, dizajnové osobné a kuchynské váhy, alebo napr. výkonné vysávače v žiarivých farbách, s ktorými bude upratovanie o poznanie veselšie.

Farby