Posvieťte si na to – ako vybrať správnu farbu svetla?

Posvieťte si na to – ako vybrať správnu farbu svetla?

Buď svetlo! Mávnuť rukou po vypínači a prežiariť tak miestnosť kedykoľvek sa nám zachce, už berieme ako úplnú samozrejmosť. Vedeli ste však, že nie je svetlo ako svetlo? Prezradíme vám, kedy zvoliť teplé, neutrálne a studené a prečo sa v domácnosti spoľahnúť na LED žiarovky.

Aj svetlo má svoju teplotu

Farebná teplota alebo teplota chromatičnosti v jednotkách nazvaných kelvin vyjadruje farbu, ktoré dané svietidlo vyžaruje. V prípade LED žiaroviek sa niekedy môžete stretnúť skôr s rozsahom než konkrétnou hodnotou, pretože je ťažké určiť ich chromatičnosť presne. Zjednodušene pritom platí, že čím menej kelvinov, tým je svetlo teplejšie a tmavšie.   

Akú farbu svetla teda zvoliť?

Záleží predovšetkým na umiestnení svietidla a na jeho účele.

Teplé farby (okolo 3000 K), ktoré vyžaruje napríklad sviečka, klasická žiarovka alebo LED žiarovka s nízkou chromatičnosťou, pôsobia útulným dojmom a evokujú pocit pokoja a pohody. Sú teda vhodné pre miestností, kde máme vo zvyku odpočívať a venovať sa pokojným činnostiam, ako sú spálne, obývacie izby či kúpeľne.

Do kuchýň sa potom hodí skôr neutrálne svetlo s vyššou chromatičnosťou (okolo 4000 K), ktoré podčiarkuje moderný a čistý dizajn, ale nemá tendenciu nás zbytočne utlmovať. Svetelné zdroje s neutrálnou farbou totiž simulujú prirodzené denné svetlo, ktoré navodzuje príjemný pocit a harmóniu.

Do miestností, ktoré si žiadajú bdelosť a vysoké nasadenie nášho mozgu, voľte studené svetlo (5000 – 6500 K). V pracovniach a kanceláriách sa tak čo najviac priblížite svetlu za jasného dňa, ktoré pomáha predchádzať nechcenému podriemkavaniu pri počítači. Studené svetlo pomáha udržovať pozornosť, zvyšovať pracovný výkon a nabudzuje organizmus. Hodí sa tiež do garáží, dielní a technických miestností

Práve z týchto dôvodov však na seba nenechávajte pôsobiť studené svetlo tesne pred spaním. Minimálne hodinu pred spaním sa tiež vyhnite tzv. modrému svetlu z televízora a obrazoviek počítača či mobilného telefónu.

Barvy světla

ETA TIP: Skvelou voľbou sú univerzálne svietidlá, na ktorých si môžete teplotu svetla jednoducho nastaviť podľa aktuálnych potrieb. Stmievateľné LED lampičky ETA s možnosťou nastavenia teploty svetla navyše disponujú pamäťou, do ktorej si svoju najčastejšiu voľbu ľahko uložíte.

Riaďte sa svojimi pocitmi a vyrazte za slniečkom

Pri výbere svetla berte do úvahy aj to, aká teplota a farba svetla je vám príjemná. Rovnako tak zohľadnite osobitosť interiéru vašej domácnosti. Farebná teplota totiž ovplyvňuje vnímanie farieb nábytku a doplnkov. Pokiaľ máte napríklad kuchyňu v zariadenú v rustikálnom štýle, miesto neutrálneho až studeného svetla voľte radšej teplejšie, v ktorom sa bude tradičný dizajn a dekor dreva oveľa lepšie vynímať.

Správne zvolené vnútorné osvetlenie je síce dôležité, ale nezabúdajte ani na blahodarne účinky skutočného denného svetla a pravidelne vyrážajte von užiť si slnečné lúče. Tie vám nielen dobijú pomyselné baterky, ale aj podporia produkciu nevyhnutného vitamínu D.

Ďalšie triumfy LED svietidiel

Nízka spotreba – LED žiarovky dokážu ušetriť viac ako 80 % energie. Okrem osvetlenia miestností sú tak súčasťou mnohých spotrebičov (napríklad chladničiek), aby zbytočne nezvyšovali náklady za ich prevádzku.

Dlhá životnosť – LED žiarovky sa pýšia niekoľkonásobne (až 15x) vyššou životnosťou než bežné žiarovky. Zatiaľ čo u klasických žiaroviek sa uvádza životnosť okolo 2000 hodín, v prípade LED žiaroviek to býva 30000 hodín. Vyššia počiatočná investícia sa tak spoľahlivo vráti.

Šetrnosť k životnému prostrediu – na rozdiel od klasických žiaroviek sa LED žiarovky zaobídu bez ortuti a olova, a tak sú ekologicky oveľa prívetivejšie. Vďaka ich dlhej životnosti navyše nevzniká toľko odpadu.

Odolnosť – oproti bežným žiarovkám, na ktorých sa časté zapínanie a vypínanie negatívne podpisuje na ich životnosti, sú LED žiarovky oveľa odolnejšie.

Nezahrievajú sa – klasické žiarovky premenia veľkú časť energie na teplo. To sa u LED žiaroviek nestane, a tak sa o ne ani po niekoľkohodinovom svietení nepopálite. Teplotu nezvyšujú ani vo vnútri chladničiek či vinoték, kde je to obzvlášť nežiaduce.

Výměna žárovky