Staňte sa čajovým majstrom alebo základné pravidlá na prípravu čajov

Staňte sa čajovým majstrom alebo základné pravidlá na prípravu čajov

Príprava kávy síce môže vyzerať náročne, ale pravé umenie sa obvykle skrýva za správnou prípravou čaju. Pri nej musíte dávať pozor na tvrdosť vody, teplotu, výber čaju a na odporučený spôsob prípravy. Zážitok dokresľuje aj použitý riad a príbory. Najlepšími materiálmi je porcelán či sklo, nevhodné je používať medené lyžičky. Všetko vám uľahčí rýchlovarná kanvica s nastaviteľnou teplotou vody ETA Isabela.

Hoci všetky čaje pochádzajú z rovnakého čajovníka čínskeho, odlišujú sa od seba spôsobom úpravy, dobou zberu a sušením. Každý druh čaju má svoje pravidlá prípravy, od ktorých sa odvíja jeho optimálna chuť, vôňa, aróma a obsah zdraviu prospešných látok. Ideálny návod na prípravu nájdete vždy na obale čaju, napriek tomu neuškodí poznať základné pravidlá prípravy lahodnej šálky.

 

 

Zelený čaj

Teplota vody: 60–80 °C. Obľúbený zelený čaj matcha zalievajte vodou o 80 °C.
Lúhovanie: 1–3 minúty pri prvom lúhovaní, lístky zeleného čaju ale môžete nechať lúhovať až 4x. Od 3. nálevu zvyšujte teplotu vody aj dobu lúhovania.

Zbiera sa krátko po rozvinutí listov a ďalej sa nesuší, aby neprebehol proces oxidácie, ktorým listy stmavnú. Často sa o ňom hovorí, že je zo všetkých čajov najviac prospešný ľudskému zdraviu, ale vedecké štúdie významnejší prínos nepotvrdili. Naopak ukázali, že nadmerné pitie zeleného čaju môže mať na organizmus kvôli vysokému obsahu kofeínu vedľajšie účinky, ako je nespavosť a v niektorých prípadoch až nevoľnosť.

 

Biely čaj

Teplota vody: 70 °C
Lúhovanie: 3 minúty, inak hrozí, že zhorkne.

Vyrába sa z púčikov a nedozretých čajových lístkov, ktoré sa zbierajú tesne pred rozvinutím. Lístky sa iba sušia a nijak neupravujú. Výsledkom je chuťovo jemný a sladší čaj a nálev svetlo žltého či žltohnedého odtieňa. Biely čaj obsahuje zo všetkých čajov najvyšší počet antioxidantov.

 

Čierny čaj

Teplota vody: 100 °C
Lúhovanie: 2–5 minút. Darjeeling čaje 2–3 minúty, silné indické čaje 5 minút, aromatizované 2 minúty.

Niekedy sa mu tiež hovorí červený. Po zbere sa nechá úplne zvädnúť a lístky sú pri predpísanej teplote vystavené oxidácii. Preto je chuť čierneho čaju, ale aj vôňa a farba výraznejšia, než je tomu u svetlejších čajov. Týmto spôsobom výroby je tiež zaručené, že si čaj udrží dlhšiu dobu a svoju typickú arómu.

Ovocný čaj

Teplota: 100 °C

Lúhovanie: 8–10 minút

Ovocné čaje neobsahujú listy čajovníka, jedná sa skôr o nálevy z ovocia, korenia alebo byliniek, ktoré krásne voňajú a vyzerajú a vďaka obsahu ovocia obsahujú aj dôležité vitamíny, minerály a antioxidanty. Vďaka vitamínu C zlepšujú obranyschopnosť a obsahujú prírodnú fruktózu, sú teda prirodzene sladké. Príprava ovocných čajov je najjednoduchšia, pretože vrecko môžete iba zaliať a nechať v šálke kľudne po celú dobu popíjania, ovocný čaj nezhorkne. V šálke môžete nechať aj kúsky ovocia a po vypití ich zjesť.

 

Bylinný čaj

 

Teplota vody: 100 ° C

Lúhovanie: 5–10 minút

V skutočnosti to nie je čaj, pretože neobsahuje lístky čajovníka. Zloženie bylinných čajov sa líši podľa použitých nasušených bylín. Medzi najobľúbenejšiu bylinku patrí harmanček či mäta. Bylinné čaje sa odporúčajú piť hlavne večer, pretože neobsahujú povzbudzujúci kofeín. U bylinných čajov neplatí, že čím viac ich vypijete, tým lepšie účinky budú mať, naopak si dajte pozor na odporučenú dobu užívania, ktorá by mala byť uvedená na obale.

Tipy na prípravu podľa jednotlivých čajových kultúr

Čaj sa stal obľúbeným obchodným artiklom, vďaka čomu sa rozšíril bezmála po celom svete. Každá kultúra si postupom času našla vlastný spôsob, ako čaj pripravovať a ako ho dochucovať.

Čína: Číňania venujú príprave čaju veľkú pozornosť. Čajová kanvica musí byť rovnako ako šálky predhriata, aby došlo k zmäkčeniu, roztvoreniu čajových lístkov a uvoľneniu ich vône. Po zaliatí čaju lístky dlho lyžicou premiešajú a cez sitko rozlievajú do malých šálok. Zvyšky čaju a vody, ktorá bola použitá na zahriatie čajového riadu, vylejú do takzvaného čajového mora, čo je hlbšia tácka s roštom.

Tibet: Tibetskou špecialitou je maslový čaj, ktorý sa vyrába z čierneho lisovaného čaju typu pu-erh, ktorý sa zmieša s jačím maslom a ochutí sa soľou. Vďaka maslu je dôležitým zdrojom kalórií.

Japonsko: Hoci čaj pochádza zo susednej Číny, Japonci sú považovaní za najväčších fajnšmekrov v jeho príprave. Japonská čajová ceremónia, ako sa jej hovorí, čerpá zo zenového budhizmu a pri formálnejšej verzii ceremónie, ktorá prebieha v dome so zníženými stropmi špeciálne k tomu určenému, môže trvať až štyri hodiny. Pri domácej príprave Japonci používajú špeciálny čajový riad, ako je kanvička so zabudovaným sitkom, kde nechajú čaj približne 3 minúty lúhovať, a potom ho rozlejú do čajových pohárikov. Lístočky, ktoré preniknú na dno pohárov Japonci väčšinou vylievajú.

Rusko: Rusi čaj pripravujú v samovare, zariadeniu k tomuto účelu vyrobenému, ktoré sa dostalo až na ruské poštové známky. V samovare sa uvarí voda, ktorou sa preleje čaj umiestnený v kanvičke na hornej časti samovaru, aby sa sparil. Lúhovanie trvá tak dlho, kým vznikne silný čajový extrakt. Ten sa potom dolieva v šálkach s horúcou vodou, aby sa jeho silná chuť neriedila.

Turecko: Turci pripravujú čaj, predovšetkým ten čierny, v dvoch kanviciach – v dolnej sa varí voda a v hornej je čaj, ktorý sa nechá spariť, a až potom sa zaleje. Po 5 minútach lúhovania je pripravený k pitiu a servíruje sa v pohároch s kockou cukru.