Chrípka nemá šancu – ako jej predchádzať a ako s ňou bojovať?

Chrípka nemá šancu – ako jej predchádzať a ako s ňou bojovať?

Pobolievanie v krku, únava, malátnosť, bolesť hlavy a celého tela a predovšetkým horúčka – chrípka nás dokáže vyradiť z bežnej prevádzky minimálne na týždeň. Zhromaždili sme preto osvedčené rady, ako posilniť imunitu, aby ste nákaze nepodľahli, a čím podporiť liečbu, keď vás predsa len dostane.  

Prevencia je základ

Aby ste z chrípkovej sezóny vyviazli zdraví, potrebujete silnú obranyschopnosť, ktorú je potrebné budovať dlhodobo. Samozrejmosťou je dodržovanie zdravej životosprávy, vyplatí sa však pridať aj niečo navyše – napríklad pravidelné otužovanie či saunovanie

Do svojho jedálnička tiež môžete zaradiť tzv. super potraviny, ktoré sú známe svojou schopnosťou imunitný systém posilniť. Jedná sa napríklad o sušené bobule goji, inak kustovnica čínska, ale aj u nás rastúci rakytník, hliva ustricová či ľanové semienko.

Majte však na pamäti, že základňou nášho imunitného systému je náš mikrobióm, teda črevná mikroflóra. Starajte sa o ňu pravidelným prísunom vlákniny a probiotík z (najlepšie domácich) jogurtov a iných zakysaných mliečnych výrobkov. Prospešné baktérie nájdete tiež v kvasených pokrmoch – predovšetkým v zimnom období, preto pravidelne konzumujte kyslú kapustu, korejské kimči a poctivý kváskový chlieb. 

ETA TIP: Ideálnym pomocníkom na prípravu kváskového chleba a domáceho jogurtu vám bude pekáreň ETA Duplica Vital Plus so 14 programami, vrátane kvasenia.

Počas chrípkovej sezóny potom urobíte najlepšie, keď sa vyhnete kolektívu a uzatvoreným priestorom s veľkým počtom ľudí. Pokiaľ je to možné, obmedzte cestovanie hromadnou dopravou a hneď ako cítite, že na vás niečo lezie, alebo vám „odpadá“ jeden kolega za druhým, požiadajte šéfa o home office.  

Hygiena na prvom mieste

Vírusy a baktérie, ktoré sa šíria vzduchom, dokážu polapiť účinné čističky vzduchu. Pokiaľ si navyše vyberiete čističku s funkciou UV sterilizácie a dezinfekcie vzduchu, získate bezpečnú domácu zónu, v ktorej je riziko nákazy oveľa nižšie. Vlhkosť vzduchu by potom nemala klesnúť pod 40 %.

V prípade, že vo vašej domácnosti chrípka už vyvádza a vy sa staráte o choré deti či partnera, dbajte na dôkladné umývanie riadu. Najlepšie urobíte, keď túto prácu zveríte umývačke riadu, ktorá vodu dokáže zahriať na veľmi vysoké teploty, a zneškodniť tak všetky bacily..

S dôkladnou dezinfekciou všetkých miestností vám potom pomôžu parné čističe, ktoré si poradia s rôznymi povrchmi. Ľahko s nimi vyčistíte kúpeľňu aj kuchyňu. Para však prenikne tiež hlboko do čalúneného nábytku, a tak príde vhod napríklad pri čistení sedacej súpravy, na ktorej si vaši domáci pacienti krátia dlhú chvíľu pozeraním televízora.

Kurací vývar

Lekáreň vo vašej kuchyni

Keď na sebe pocítite prvé príznaky, hľadajte úľavu v kuchyni. Dôležité je dbať na pitný režim aj zvýšený prísun vitamínov. S tým vám pomôže napríklad ovocné smoothie, ale aj poctivý vývar. Chýbajúce stopové prvky potom pomôžu doplniť tiež minerálne vody.

Nevyhnutným spoločníkom každého pacienta sú horúce čaje. Vsaďte na blahodarné účinky byliniek, zázvor a bez obáv si doprajte aj lyžičku medu. Prírodné cukry telo pri boji s chorobou veľmi rado využije, med sa navyše pýši regeneračnými účinkami a upokojuje kašeľ.

Rýchlovarná kanvica ETA Crystela Esence

Pokiaľ máte chuť na jedlo, voľte ľahko stráviteľné, ale výživné pokrmy. Vrhnite sa na husté polievky alebo na jedlá plné živín šetrne pripravené na pare.

ETA TIP: Keď nemáte silu postávať dlho u sporáka, pomôžu vám praktické elektrické hrnce, ktoré varia takmer za vás. Jednoducho zapnite funkciu časovača a vráťte sa späť odpočívať – multifunkčný hrniec Tauro a parný hrniec ETA vám medzitým pripraví pokrmy, ktoré vám dodajú potrebnú energiu.

V kuchyni potom nešetrite cibuľou, cesnakom, chrenom a chilli. Majú antibakteriálne a prehrievacie účinky, a tak vám zaručene urobia dobre.