Bývame so zvieracími maznáčikmi: Ako udržať domácnosť čistú a bez chlpov?

Bývame so zvieracími maznáčikmi: Ako udržať domácnosť čistú a bez chlpov?

Zaobstaranie chlpatého štvornohého maznáčika je veľkou udalosťou, ktorá váš život zásadne zmení. Okrem každodennej dávky roztomilosti, milej spoločnosti a nových dobrodružstiev je však potrebné počítať tiež so zvýšenou potrebou upratovania a dodržovaním prísnejších hygienických zásad. Poradíme vám, ako udržať domácnosť so zvieracími maznáčikmi stále príjemne čistú. 

Nastavte si jasné pravidlá

Už pred zaobstaraním maznáčika by ste si mali stanoviť zóny, kam má mať zvierací spoločník vstup zakázaný. Spravidla to býva posteľ, domáca kancelária alebo priestory s dekoráciami náchylnými na rozbitie.  

Pokiaľ však chcete so svojím parťákom tráviť všetky chvíle a zdieľať všetky priestory, musíte zároveň počítať so zvýšenou intenzitou upratovania. Posteľ, v ktorej s vami zviera spí, prezliekajte minimálne raz za týždeň a pokiaľ má prístup aj do detskej izby, nezabudnite tiež na pravidelnú očistu plyšových hračiek a iných textílií.  

ETA TIP: S očistou čalúneného nábytku, plyšových hračiek, ale aj zvieracieho pelechu vám pomôže para, ktorá úplne bez chémie  dezinfikuje všemožné povrchy. Vyskúšajte multifunkčné parné čističe alebo praktický ručný naparovač.

Samozrejmosťou je pravidelná hygiena maznáčika. Okrem kúpania a vyčesávania je dobrým zvykom tiež očistenie tlapiek po každom návrate domov. Handričku majte pre takéto príležitosti vždy nachystanú hneď za vstupnými dverami. Dbajte tiež na pravidelné odčervovanie a kontrolujte prítomnosť kliešťov. V mačacom záchode pravidelne vymieňajte podstieľku. 

Vezmite to od podlahy

Najvýraznejšie známky pobytu chlpatého kamaráta vždy nesie podlaha. Okrem všadeprítomných chlpov sa domov tiež jednoduchšie dostane blato, piesok a iná vonkajšia špina. Pohyb zvieraťa navyše víri prach, a tak sa po podlahe povaľuje viac nečistôt a chuchvalcov ako predtým.

Možností, ako sa ich účinne zbaviť, je pritom hneď niekoľko – od vlastnoručného pravidelného zametania, vysávania a umývania, až po využitie praktických pomocníkov, ktorí vám námahu značne uľahčia, alebo vás jej dokonca úplne zbavia.

K obľúbeným „usnadňovačom“ patria kvalitné vysávače – či už klasické alebo tyčové. K najúčinnejším sa radia tie s cyklónovým systémom vysávania, ktorý dokáže zachytiť aj skutočne drobné nečistoty vrátane roztočov.

ETA Magic X-treme

ETA TIP: Obľúbený tyčový a ručný vysávač s mopom Moneto Aqua Plus jedným ťahom vysáva a umýva. 

Pokiaľ vašu podlahu pokrývajú koberce, zaobstarajte si vysávač so špeciálnym nadstavcom na chlpy či turbohubicou. Tou sú dnes vybavené tiež najmodernejšie ručné vysávače , ktoré sa postarajú o pohotovostné odchlpenie čalúneného nábytku alebo interiéru auta.

Najpohodlnejším riešením sú potom robotické vysávače, ktoré sa o čistú podlahu a koberce starajú priebežne bez toho, aby pritom vyžadovali vašu asistenciu. Môžete ich naprogramovať na dobu, kedy budete s chlpáčom práve na prechádzke, a vrátiť sa tak do perfektne čistej domácnosti. Ovládanie vyspelejších modelov vám navyše uľahčí chytrá aplikácia priamo vo vašom mobilnom telefóne. 

Čistý a svieži vzduch

Aj keď to obyvatelia zvieracích domácností po čase prestanú vnímať, prítomnosť zvieracieho maznáčika sa zákonite premietne do typického pachu, ktorý sa nesie celým bytom či domom. Účinným riešením sú ultrazvukové osviežovače vzduchu alebo aróma difuzéry, ktoré vďaka prírodným esenciálnym olejom prevoňajú celú domácnosť úplne bez chémie.

ETA Sento

Snahu o udržanie čistého domáceho ovzdušia potom nabúrajú tiež všadeprítomné chlpy, s ktorými si však ľahko poradia výkonné čističky vzduchu. Ocenia ich nielen alergici, ale aj deti a staršie osoby s citlivým organizmom. Filtre čističiek navyše dokážu pohltiť aj vyššie zmienený zápach.

ETA TIP: Poradíme vám, ako si čističku vzduchu vybrať.

Nezabúdajte na podstatné detaily

Chlpy a nečistoty sa ľahko usadia tiež na oblečení. Majte preto po ruke kompaktný odstraňovač žmolkov. Častejšie pranie bielizne vám uľahčí kvalitná práčka, a pokiaľ máte maznáčika, pre ktorého je sušiaca sa bielizeň neodolateľnou výzvou, zvážte tiež kúpu sušičky.

Svoje zdravie potom podporte pravidelným umývaním rúk a preventívnou starostlivosťou o imunitu všetkých členov domácnosti.