Bývame so zvieracími maznáčikmi: Ako udržať domácnosť čistú a bez chlpov?

Bývame so zvieracími maznáčikmi: Ako udržať domácnosť čistú a bez chlpov?

Zaobstaranie chlpatého štvornohého maznáčika je veľkou udalosťou, ktorá váš život zásadne zmení. Okrem každodennej dávky roztomilosti, milej spoločnosti a nových dobrodružstiev je však potrebné počítať tiež so zvýšenou potrebou upratovania a dodržovaním prísnejších hygienických zásad. Poradíme vám, ako udržať domácnosť so zvieracími maznáčikmi stále príjemne čistú. 

Nastavte si jasné pravidlá

Už pred zaobstaraním maznáčika by ste si mali stanoviť zóny, kam má mať zvierací spoločník vstup zakázaný. Spravidla to býva posteľ, domáca kancelária alebo priestory s dekoráciami náchylnými na rozbitie.  

Pokiaľ však chcete so svojím parťákom tráviť všetky chvíle a zdieľať všetky priestory, musíte zároveň počítať so zvýšenou intenzitou upratovania. Posteľ, v ktorej s vami zviera spí, prezliekajte minimálne raz za týždeň a pokiaľ má prístup aj do detskej izby, nezabudnite tiež na pravidelnú očistu plyšových hračiek a iných textílií.  

ETA TIP: S očistou čalúneného nábytku, plyšových hračiek, ale aj zvieracieho pelechu vám pomôže para, ktorá úplne bez chémie  dezinfikuje všemožné povrchy. Vyskúšajte multifunkčné parné čističe alebo praktický ručný naparovač.

Samozrejmosťou je pravidelná hygiena maznáčika. Okrem kúpania a vyčesávania je dobrým zvykom tiež očistenie tlapiek po každom návrate domov. Handričku majte pre takéto príležitosti vždy nachystanú hneď za vstupnými dverami. Dbajte tiež na pravidelné odčervovanie a kontrolujte prítomnosť kliešťov. V mačacom záchode pravidelne vymieňajte podstieľku. 

Vezmite to od podlahy

Najvýraznejšie známky pobytu chlpatého kamaráta vždy nesie podlaha. Okrem všadeprítomných chlpov sa domov tiež jednoduchšie dostane blato, piesok a iná vonkajšia špina. Pohyb zvieraťa navyše víri prach, a tak sa po podlahe povaľuje viac nečistôt a chuchvalcov ako predtým.

Možností, ako sa ich účinne zbaviť, je pritom hneď niekoľko – od vlastnoručného pravidelného zametania, vysávania a umývania, až po využitie praktických pomocníkov, ktorí vám námahu značne uľahčia, alebo vás jej dokonca úplne zbavia.

K obľúbeným „uľahčovačom“ patria kvalitné vysávače – či už klasické, alebo tyčové. K najefektívnejším sa radia vysávače vybavené SMART DUST SENZOROM, vďaka ktorému vysávač automaticky prispôsobí sací výkon aktuálnemu znečisteniu podlahy. Vysávač si tak sám zvýši sací výkon, pokiaľ sa dostane do kontaktu s väčším množstvom nečistôt a po ich vysatí ho znova zníži. Docielite tak nielen naozaj dôkladné a pohodlné upratanie, ale optimalizujete aj spotrebu energie.

ETA TIP: Obľúbený tyčový a ručný vysávač s mopom Moneto Aqua Plus jedným ťahom vysáva a umýva. Je to správna voľba pre tých z vás, ktorí nemajú v úmysle tráviť viac času čistením, ako je potrebné.

Pokiaľ vašu podlahu pokrývajú koberce, zaobstarajte si vysávač so špeciálnym nadstavcom na chlpy či turbokefou. Bezvreckový vysávač Grande Animal je špeciálne navrhnutý pre domácnosti s domácimi miláčikmi. S bohatou výbavou si hravo poradí so všetkými povrchmi. Turbokefa efektívne pozbiera vlasy a chlpy z vašich kobercov. Špeciálny nadstavec DermoPet je zasa vytvorený tak, aby sa šetrne staral o srsť vášho miláčika a nahradil pravidelné vyčesávanie. A malá turbokefa vás jednoducho zbaví chlpov na sedačke, kreslách a inom čalúnenom nábytku.

Najpohodlnejším riešením sú potom robotické vysávače, ktoré sa o čistú podlahu a koberce starajú priebežne bez toho, aby pritom vyžadovali vašu asistenciu. Väčšinu robotických vysávačov ETA môžete ľahko ovládať z pohodlia gauča prostredníctvom inteligentnej mobilnej aplikácie. V aplikácii môžete nastaviť niekoľko režimov upratovania, vybrať intenzitu mopovania alebo naplánovať upratovanie na na dobu, kedy budete s chlpáčom práve na prechádzke, a vrátiť sa tak do perfektne čistej domácnosti. 

Čistý a svieži vzduch

Aj keď to obyvatelia zvieracích domácností po čase prestanú vnímať, prítomnosť zvieracieho maznáčika sa zákonite premietne do typického pachu, ktorý sa nesie celým bytom či domom. Účinným riešením sú ultrazvukové osviežovače vzduchu alebo aróma difuzéry, ktoré vďaka prírodným esenciálnym olejom prevoňajú celú domácnosť úplne bez chémie.

ETA Sento

Snahu o udržanie čistého domáceho ovzdušia potom nabúrajú tiež všadeprítomné chlpy, s ktorými si však ľahko poradia výkonné čističky vzduchu. Ocenia ich nielen alergici, ale aj deti a staršie osoby s citlivým organizmom. Filtre čističiek navyše dokážu pohltiť aj vyššie zmienený zápach.

ETA TIP: Poradíme vám, ako si čističku vzduchu vybrať.

Nezabúdajte na podstatné detaily

Chlpy a nečistoty sa ľahko usadia tiež na oblečení. Majte preto po ruke kompaktný odstraňovač žmolkov. Častejšie pranie bielizne vám uľahčí kvalitná práčka, a pokiaľ máte maznáčika, pre ktorého je sušiaca sa bielizeň neodolateľnou výzvou, zvážte tiež kúpu sušičky.

Svoje zdravie potom podporte pravidelným umývaním rúk a preventívnou starostlivosťou o imunitu všetkých členov domácnosti.