Tekvicobranie v plnom prúde: zoznámte sa s jednotlivými druhmi tekvíc

Tekvicobranie v plnom prúde: zoznámte sa s jednotlivými druhmi tekvíc
Tekvica

O prítomnosti jesene už nie je pochýb – lístie hrá všetkými farbami a oranžová ovládla aj naše taniere. Polievky, rizoto, omáčky, a dokonca aj múčniky teraz majú spoločného menovateľa – tekvicu. 

Koľko tekvíc poznáš, toľkokrát si pochutnáš 

Tekvica patrí človekom k najdlhšie pestovaným plodinám a nie je divu, že jej kúzlo objavujeme znovu a znovu. Jesenné chmúry prevalcuje hrejivými farbami a sladkastou chuťou, ktorá pripomína chlácholiacu náruč a teplo rodinného krbu. Skvele chutí v slanej úprave, ale aj ako súčasť sladkých pokrmov a dezertov. 

Bežne sa môžeme stretnúť hneď s niekoľkými druhmi tekvíc – každou inak farebnou, tvarovanou a mohutnou. Čím sa jednotlivé druhy tekvíc líšia, ako chutnajú a čo z nich uvariť? Poďme si spoločne predstaviť jednu po druhej. 

Tekvica Hokkaido 

Pôvodne japonská odroda tekvice Hokkaido sa u nás, obzvlášť v posledných rokoch teší veľkej obľube. A nie je sa čomu diviť. Jej sýta farba a plná chuť je sprevádzaná dvoma neoceniteľnými výhodami – jej úprava je pomerne rýchla, a navyše, čo je v prípade tekvíc skutočne veľká úľava, sa nemusí lúpaťNie je príliš náročná na pestovanie, a tak je ju v obchodoch k dostať najskôr a najdlhšie. Rovnako tak si ju môžete jednoducho vypestovať na vlastnej záhrade.

Tekvica Hokkaido je skvelá na prípravu krémovej polievky, do tekvicového rizota aj na výrobu originálnych múčnikov. Zaručene si však pochutnáte, aj keď ju jednoducho nakrájate na kúsky a upečiete v rúre (odporúčame pridať trochu oleja, soľ, cesnak a tymian). Podávať ju môžete napr. na listovom šaláte s trochou horčicovo-medového dresingu.

Tekvicová polievka

ETA TIP: Vyskúšajte náš obľúbený recept na tekvicovú polievku

 

Maslová a muškátová tekvica

Medzi ďalšie, pomerne známe druhy tekvíc patrí maslová a muškátová. Pri ich príprave sa síce lúpaniu nevyhnete, odmenou vám ale bude ešte o niečo výraznejšia chuť. Maslová tekvica navyše obsahuje minimum semienok – o to väčšia časť dužiny vám ostane na jedlo. Poznáte ju podľa typického hruškovitého tvaru a žlto-béžovej šupky. Jej dužina je sýto žltá, chuť sladkastá a konzistencia, ako už názov napovedá, jemná až maslová. Skvele sa tak hodí do sladkých jedál a príkrmov a desiat pre deti. 

Maslová tekvica

Chuť muškátovej tekvice by sa potom dala prirovnať ku sladkým zemiakom alebo batatám, hravo preto túto stále obľúbenejšiu prílohu nahradí. Okrem pyré či kaše ale urobí dobrú službu aj v omáčkach či nátierkach. Stretnúť sa môžete tiež s tekvicou Sweet Dumpling, ktorá sa vyznačuje pruhovanou šupkou. Jej sladká chuť nebude vzhľadom k príznačnému názvu prekvapením. Je preto ideálna do múčnikov a na zaváranie.

 

Špagetová tekvica

Táto tekvica vás bude baviť. Špagetovú tekvicu jednoducho rozpoľte, zbavte ju semienok a upečte domäkka. Následne stačí dužinu prehrabnúť vidličkou – rázom máte jemné špagety, ktoré poslúžia nielen ako zaujímavá náhrada špagiet a rezancov do polievky, ale aj ako nízko kalorická alternatíva cestovín pre tých, ktorí si strážia svoju váhu.

Chuťovo nie je špagetová tekvica tak výrazná ako jej vyššie zmieňované príbuzné, o to variabilnejšia však je, čo sa týka možných kombinácií a spôsobov dochutenia. Poznáte ju podľa podlhovastého tvaru pripomínajúceho bacuľatejšiu cuketu.

 

Tekvica na Halloween

Ešte skôr, ako do našich končín dorazil tekvicový boom, poznali sme tekvice predovšetkým ako symbol amerického Halloweenu. Strašidelné tváre samozrejme môžete vyrezať aj do vydlabanej tekvice Hokkaido, lepšou voľbou však bude klasická veľká tekvica nazývaná tekvica obecná. 

A čo s vydlabaným obsahom? Uvarte z neho polievku alebo sa pustite do výroby domáceho tekvicového kompótu.

 

Okrasné tekvice

Aj keď je väčšina tekvíc obľúbenou lahôdkou, existujú druhy, po ochutnaní ktorých by sa vám skrivila tvár. Tieto tekvice sú horké a ku konzumácii nevhodné, o to viac však urobia parádu. Reč je o tekviciach okrasných, ktoré je možné dostať v záhradníctvach, kvetinárstvach a predajniach s dekoratívnymi predmetmi. Sú spravidla malé, bucľaté a typické prelínaním rôznych farieb od béžovej cez oranžovú až po tmavo zelenú. Síce si na nich nepochutíte, vašu jesennú výzdobu ale doladia k dokonalosti. 

Okrasné tekvice

 

Ako tekvice skladovať?

Nepoškodené tekvice vydržia na suchom a chladnom mieste aj niekoľko mesiacov. Sú preto ideálnou zeleninou, z ktorej si môžete urobiť zásoby na celú zimu. Pri nákupe tekvice na uskladnenie vyberajte skôr tie s pevnejšou šupkou.

Pokiaľ tekvicu načnete a spotrebujete iba jej časť, jednoducho z nej vyrobte tekvicové pyré (upečte bez akéhokoľvek dochucovania a rozmixujte). Tak ju potom môžete zavariť a použiť neskôr – príde vám vhod pri pečení a varení. Ďalšou možnosťou je nakrájať očistenú surovú tekvicu na kocky a zamraziť. Keď vás neskôr prepadne chuť na tekvicovú polievku či rizoto, jednoducho siahnite do mrazničky.

ETA TIP: Tekvicu môžete dokonca sušiť v sušičke. Jej dužinu nakrájajte na plátky, nechajte 12 hodín marinovať vo vode s citrónom a následne domäkka povarte vo vode s cukrom. Odkvapkané kúsky tekvice potom vložte do sušičky a sušte 10 až 14 hodín.

Tekvica a zdravie 

Tekvica je nielen potešením pre naše chuťové bunky, ale jej konzumácia je prospešná aj nášmu zdraviu. Je bohatá na vlákninu, betakarotén a vitamín E. Z minerálnych látok sa môže pochváliť vyšším obsahom draslíka, ktorý napomáha optimalizácii krvného tlaku, a horčíka nevyhnutného pre správnu činnosť nervového systému.

Tekvicové semienka

 

Tekvicové semienka

Skutočnou nutričnou bombou sú tekvicové semienka, ktoré sa vo vnútri tekvíc skrývajú. Sú bohaté na zdraviu prospešné tuky, vitamín E a zinok. Vitamín E je silný antioxidant, ktorý mimo iného spomaľuje starnutie pokožky a prispieva k jej pružnosti, zinok je potom nenahraditeľnou výživou pre naše vlasy a nechty. Tekvicové semienka tak prospievajú nielen nášmu zdraviu, ale aj kráse. 

Na konzumáciu sú vhodné napríklad semienka tekvice Hokkaido (je potrebné ich poriadne umyť, nasucho opiecť a následne vylúpať). Tie, ktoré bežne dostaneme v obchodoch so zdravou výživou najčastejšie pochádzajú z tekvice olejnej. Ich spracovanie je jednoduchšie, pretože ich nie je potrebné lúpať. Zároveň slúžia na výrobu cenného tekvicového oleja, ktorý sa používa napríklad na dochucovanie zeleninových šalátov.

ETA TIP: Semená tekvice poslúžia tiež ako osivo.