Žehlenie bielizne ľahko a rýchlo – s kvalitnou žehličkou si ho zamilujete

Žehlenie bielizne ľahko a rýchlo – s kvalitnou žehličkou si ho zamilujete

Zmocňuje sa vás pri pohľade na hromady nevyžehlenej bielizne nechuť a úzkosť? Máme pre vás dobrú správu: túto povinnosť si môžete výrazne uľahčiť – stačí sa iba riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami. Potom už zostáva iba krôčik k tomu, aby sa zo žehlenia stal príjemný relax.  

Všetko začína už pri praní a sušení

Žehlenie si výrazne uľahčíte, keď pri praní použijete aviváž alebo jej ekologickejšiu alternatívu v podobe trochy octu – oboje bielizeň zjemní a zmäkčí.  

Prácu si uľahčíte tiež tým, že bielizeň starostlivo zavesíte. V ideálnom prípade sa vyhnite štipcom, radšej odev prehoďte priamo cez šnúru či cez sušiak, alebo ho rovno zaveste na vešiak. Či tak, či onak, vždy bielizeň najprv dôkladne vytrepte a narovnajte tak, aby lícovali švy a oblečenie malo svoj požadovaný tvar. Mnohé kúsky sa vďaka starostlivému zaveseniu nakoniec zaobídu úplne bez žehličky. 

Ta správna výbava

Možno by ste svoju žehličku najradšej vyhodili z okna. Skôr ako o nenávisti k žehleniu to však často vypovedá o vlastnostiach samotného prístroja. Verte, že sa investícia do kvalitnej naparovacej žehličky skutočne vyplatí – výrazne vám ušetrí námahu a čas strávený pri žehliacej doske. 

Pri výbere žehličky venujte pozornosť žehliacej ploche – voľte tú s nerezovým či keramickým povrchom, ideálne navyše opatrenú nepriľnavou povrchovou úpravou. Najväčší diel práce však zastane dostatočný príkon a sila pary – tá by mala dosahovať vysokých hodnôt ako pri konštantnom výstupe, tak pri použití funkcie nárazového parného šoku (u kvalitných žehličiek až 200 g/min.). 

ETA TIP: Neprehliadnite novú žehličku ETA SuperSteam, ktorá je unikátnou kombináciou parného centra a výkonnej naparovacej žehličky. Jej sila a ľahká obsluha vás dostane. Ako bonus navyše ponúkne možnosť vertikálneho žehlenia priamo na vešiaku..

Žehlička ETA SuperSteam

Nepodceňujte nastavenie

Základným predpokladom perfektného výsledku je optimálna teplota odpovedajúca danému materiálu. Pre syntetické materiály voľte nižšie teploty, bavlna či ľan naopak odolá aj pomerne vysokým teplotám. 

Pokiaľ si nie ste istí, z akého materiálu je odev vyrobený, hľadajte informáciu na vnútornom štítku. Spravidla tam nájdete tiež pokyny týkajúce sa starostlivosti, vrátane odporučených teplôt prania a žehlenia. Nielenže potom žehlenie pôjde ako po masle, zároveň sa nemusíte obávať, že by vaše obľúbené kúsky utrpeli nejakú ujmu.

Aby vám žehlička vydržala dlhšie ako nová, môžete ju plniť destilovanou či filtrovanou vodou. Nechcenému usadzovaniu vodného kameňa v útrobách žehličky však predchádza tiež špeciálna technológia ANTI-CALC, ktorá životnosť prístroja výrazne predĺži.

Nie menej dôležitá je žehliaca doska – na špeciálne prispôsobenom povrchu, ktorý dobre vedie teplo, je žehlenie oveľa efektívnejšie. Dostatok času venujte tiež správnej výške dosky, ktorá odpovedá vašej telesnej konštrukcii – vyhnete sa tak nepohodliu, ktoré by vám žehlenie opäť sprotivilo.

Drobné vychytávky

Tričká s potlačou a rôznymi ozdobami je vhodné žehliť naruby. Predídete tým zničeniu vašich obľúbených kúskov a žehliacej plochy vašej žehličky.

Látkam príliš nesvedčia ani krúživé pohyby žehličkou. Vyberte si jeden smer – najlepšie hore alebo dole – a toho sa držte. Predídete tak nechceným zmenám pôvodného tvaru oblečenia.

Bielizeň následne skladajte a ukladajte do skrine až po vychladnutí. Do ešte teplej bielizne by sa vyrysovali všetky záhyby a celá práca by vyšla navnivoč.

ETA TIP: Bielizeň je vyžehlená, ale stále to nie je ono? Dolaďte výsledok k dokonalosti pomocou praktického odstraňovača žmolkov. V kondícii udrží tiež vaše svetre a obľúbené kabáty.

Spojte užitočné s príjemným

Žehlenie si zbytočne neznepríjemňujte. Naopak urobte všetko preto, aby ste sa na čas strávený u žehliacej dosky čo najviac tešili. Dajte si k žehleniu pohár dobrého vína, pusťte si obľúbený seriál alebo práve audioknihu, ktorú počúvate.

Žehlenie môže byť tiež skvelou príležitosťou pre činnosti a úlohy, ktoré neustále odkladáte – teda aspoň pre tie, ku ktorým nutne nepotrebujete ruky. Zatiaľ čo budete žehličkou zdolávať všetky záhyby a goliere, zavolajte pomocou hlasitého odposluchu svojim blízkym, vyskúšajte deti z recitácie či preberaného učiva alebo nechajte pôsobiť masku na vlasy či pleť.

BONUS: Košele ako zo žurnálu

Žehlenie košieľ má povesť „vyššej dievčenskej“. Nie je to však tak náročné, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Poradíme vám, ako na to:

  • Rozopnutú košeľu rozprestrite na žehliacu plochu. 
  • Začnite od časti s gombíkmi a následne sa venujte golieru – ten vyžehlite z oboch strán a potom zažehlite aj jeho preloženie.
  • Teraz sú na rade ramená a rukávy (chyťte ich na jednej strane za manžetu a na druhej za šev a vyrovnajte na žehliacej doske, prípadne použite rukávnik).
  • Až nakoniec prichádza čas na zvyšné veľké plochy v oblasti trupu.  
  • Po vyžehlení z obidvoch strán košeľu ihneď zaveste na vešiak a pred uložením do skrine nechajte vychladnúť.

ETA TIP: Rýchle prežehlenie košieľ, šiat či iného reprezentatívneho oblečenia vám uľahčí ručný naparovač alebo žehlička s funkciou vertikálneho naparovania. Prídu vhod hlavne behom hektických rán alebo na cestách.