Ako z jedla dostať to najlepšie a zachovať v ňom čo najviac živín?

Ako z jedla dostať to najlepšie a zachovať v ňom čo najviac živín?

Dôležité je nielen to, čo jeme, ale aj ako to pripravíme. Niektoré spôsoby úpravy sú totiž k jedlu oveľa šetrnejšie ako iné, a tak v ňom zachovávajú viac živín, vitamínov, minerálov, antioxidantov a často aj farieb a chutí. Poradíme vám, ako s konkrétnymi potravinami naložiť čo najlepšie.

Chrumkanie za surova

Pre ovocie a zeleninu v zásade platí, že najlepšou úpravou je žiadna úprava. Nehľadajte v tom žiadnu vedu – proste ich dôkladne umyte a vychutnajte si ich tak, ako ich matka príroda vytvorila. 

Aby ste však vstrebali aj vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K), k zeleninovým šalátom vždy pridávajte lyžicu kvalitného oleja, kúsok avokáda, hrsť semienok či orieškov, alebo napr. zálievku zo sezamovej pasty tahini. 

ETA TIP: Neohŕňajte nos ani nad šupkou. Niektoré ovocie a zeleninu je síce nutné olúpať, napríklad u jabĺk, broskýň alebo raných zemiakov je to však vyložene škoda. Pod šupkou sa skrýva najviac vitamínov, a aj chuťovo sú s ňou tieto plody omnoho plnšie.

Surová stRAWa

RAW síce znamená surový, väčšina vyznávačov tohto typu stravovania sa však nebráni ani miernej tepelnej úprave do 42 °C. Ide totiž o hraničné teplotné podmienky, pri ktorých ešte zostávajú všetky prospešné látky zachované. RAW jedálniček tak netvorí iba smoothie, ale aj všemožné sušené placky, krekry a plátky. Pri ich príprave sa nezaobídete bez výkonného stolového mixéra a sušičky ETA Vital Air II s možnosťou nastaviť si tú správnu teplotu. 

ETA TIP: Načerpajte inšpiráciu v sekcii RAW recepty na našom blogu.

Prebuďte dobré baktérie

Zaujímavou a nie menej výživnou alternatívou je tiež kvasenie. Sprevádzajú ho prospešné baktérie, ktoré napomáhajú optimálnemu fungovaniu nášho tráviaceho traktu, a tým aj imunitnému systému. Zeleninu môžete kvasiť na tzv. pickles alebo kimchi, podobný proces s rovnako blahodárnymi účinkami však prebieha tiež pri príprave tradičného kváskového chleba alebo domáceho bieleho jogurtu.

A ako urobiť výživnú bombu zo strukovín? Nemusíte ich zdĺhavo namáčať a variť – radšej ich nechajte naklíčiť. Klíčky sú nabité enzýmami, vitamínmi, minerálmi, bioflavonoidmi a ďalšími užitočnými látkami. Navyše krásne chrumkajú a ľahko si ich vyrobíte v pohodlí domova.

ETA TIP: Viac sa o prospešnosti strukovín dozviete v našom článku.

Nech to pekne šuchoce

Po usušení pri teplotách vyšších ako 42 °C sa síce musíme s časťou živín rozlúčiť, stále sa však ide veľmi šetrný spôsob úpravy ovocia, zeleniny a húb. Tým, že potraviny dôkladne zbavíme vody, predídeme hnilobným a kvasným procesom a vzniku plesní, a tak bez použitia chemických konzervantov predĺžime životnosť jedla na niekoľko mesiacov až rokov.

Pole pôsobnosti sušičky pritom zďaleka nekončí pri ovocí a hubách. Poradí si tiež s bylinkami, milovníci mäsa potom môžu vyskúšať domáce sušené mäso jerky.

ETA  TIP: So sušičkou sa dá skutočne kúzliť. Poradíme vám, akú vybrať, aby vám bola v kuchyni čo najužitočnejším pomocníkom

Využite silu pary 

Príprava v pare patrí v porovnaní s ostatnými tepelnými úpravami pokrmov medzi tie najšetrnejšie. V parnom hrnci je navyše veľmi rýchla a dodáva jedlu šťavnatosť. Všetko sa deje takmer bez vašej asistencie – stačí zavrieť veko a zapnúť časovač. Spoľahnúť sa môžete tiež na zachovanie chutí a farieb.

Grilovanie bez výčitiek

Pokiaľ vo vás predstava letnej grilovačky okamžite vyvoláva pocit viny a výčitky z nezdravého hrešenia, nechajte sa vyviesť z omylu. Grilovať sa dá aj zdravo – bez pridaného tuku a pripaľovania. Gril ETA Vital je na to vďaka dvom typom nepriľnavých dosiek skutočný majster.

ETA TIP: Spísali sme pre vás osvedčené rady, ako grilovať zdravšie

O zdravé a zároveň chutné a šťavnaté pokrmy sa postará tiež legendárna Pečenka. Jej kúzlo tkvie v unikátnej konštrukcii a kvalitnom nepriľnavom povrchu.

Hoďte to k ľadu

Väčšie nákupy, úrodu zo záhradky a zvyšky varených jedál jednoducho zmrazte. Najlepšie urobíte, keď potraviny najprv zavákuujete vo vrecku, ktorý následne uzavriete zváraním. O oboje sa postará vákuovačka, ktorej doménou je aj predĺženie čerstvosti potravín uložených v chladničke. S pomocou vákuového boxu uchová dlhšie čerstvé napr. mäso, údeniny alebo syry.

ETA TIP: Vákuovačka Atmos disponuje tiež unikátnou funkciou marinovania, ktorá celý proces prepojenia marinády s potravinou skráti z niekoľkých hodín na necelú polhodinu.

Výnimky potvrdzujú pravidlá

Niektorým potravinám naopak dôkladná tepelná úprava prospieva. Okrem mäsa, pri ktorom to považujeme za samozrejmosť, ide napr. o mrkvu alebo arašidy. Z varenej mrkvy sa lepšie vstrebáva betakarotén – prekurzor vitamínu A, ktorý plní úlohu významného antioxidantu. Arašidy sú potom ako strukovina oveľa lepšie stráviteľné až po krátkom opražení (najlepšie na sucho). 

ETA TIP: Nevhodná teplota môže tiež zbytočne ubrať na chuti a kvalite čajových nápojov. Osvojte si preto základné pravidlá ich prípravy, pri ktorých sa nezaobídete bez rýchlovarnej kanvice s nastaviteľnou teplotou.