Jarný špargľový šalát s kozím syrom, citrónom a lieskovými orieškami

Jarný špargľový šalát s kozím syrom, citrónom a lieskovými orieškami

2 porcie

25 minút

Najjednoduchšou a najlepšou úpravou špargle je blanšírovanie, kedy sa očistené výhonky varia približne 3 minúty v osolenej vode, dochutené bielym vínom a maslom. Len čo je špargľa uvarená, schladíme ju v miske so studenou vodou a ľadom. Vďaka tomu si špargľa zachová krásne zelenú farbu. Takto upravená špargľa je ideálnou ingredienciou do ľahkých zeleninových šalátov, plných vitamínov a výživných látok, toľko potrebných hlavne v jarnom období.

Suroviny:

250 g špargle
100 g čerstvého (rozmrazeného) hrášku
80 g naklíčených mungo fazúľ
6 väčších reďkoviek
1 menšia cuketa
150 g rukoly a šalátov podľa chuti
200 g kozieho syra chevré
1 citrón
50 g lieskových orechov
Parmegiano Reggiano 
olivový olej
soľ, korenie podľa chuti

Postup:

  1. Chřest očistěte a rozkojte na půlku. Uvařte ho ve vroucí, osolené vodě 3 minuty. Do vody můžete přidat kousek másla a bílého vína dle chuti. Po vyjmutí z vody jej rychle zchlaďte ve vodě s ledem. Ze dvou dílů citrónové šťávy a čtyř dílů olivového oleje si připravte zálivku. Kozí sýr rozmačkejte vidličkou nebo oddělte prsty na menší kousky. Uvařený chřest osolte a opepřete dle chuti. 
     
  2. 2. Na veľký tanier vrstvite na seba najprv šaláty, hrášok, mungo fazuľky, na plátky nakrájané reďkovky, polky špargle. Ďalej cuketové plátky, nastrúhané škrabkou na tenké plátky. Šalát doplňte kozím syrom, posypte na sucho praženými lieskovými orechmi a pokvapkajte pripravenou zálievkou z citróna a olivového oleja. Na záver pridajte hobliny syru Parmiggiano Reggiano a plátky citróna.