Špargľové tagliatelle

Špargľové tagliatelle

4 porcie

35 minút

Tagliatelle sú cestoviny, ktoré sa tradične vyrábajú v talianskych oblastiach Emilia-Romagna a Marche. Sú to ploché dlhé rezance o šírke 0,65 až 1 cm. Môžete si ich kúpiť v obchode alebo pripraviť čerstvé doma. Mávajú poréznu hrubú štruktúru a nasajú tak všetky chute omáčok a ďalších použitých surovín. V jarnom období si môžete vychutnať tagliatelle so špargľou , prezývanou kráľovská zelenina.

Suroviny:

330 g hladkej múky
3 vajcia
1 zväzok zelenej špargle
4 lyžice topeného masla ghí
8 strúčikov cesnaku
50 ml bieleho vína
100 g sušených paradajok
šťava z 1 citróna
olivový olej
hrubozrnná soľ
parmezán podľa chuti

Kuchyňský robot Gratus Maxipasta

Postup:

 1. Z múky a vajec vypracujte po dobu 10 minút pomocou kuchynského robota Gratus hladké cesto, ktoré nechajte odpočívať v chladničke aspoň 30 minút. Použite nástavec na vaľkanie cesta a vyvaľkajte z cesta tenké pláty. Vymeňte nástavec za krájač na široké rezance a nakrájajte z vyvaľkaného cesta tagliatelle.
   
 2. Pripravte si hrniec, v ktorom priveďte k varu osolenú vodu. V takto pripravenej vode varte tagliatelle po dobu 3 minút alebo do doby, než budú al dente. Potom odstavte hrniec z platne, pridajte pár kvapiek olivového oleja, premiešajte. Vodu zlejte a tagliatelle opláchnite v studenej vode, aby sa nezlepili.
   
 3. Na panvici rozpustite pol lyžice topeného masla ghí. Len čo je panvica rozpálená, pridajte pretlačený cesnak a restujte do doby, než sa krásne rozvonia po kuchyni. Potom pridajte celé podzemky špargle a prilejte biele víno, priklopte pokrievkou a nechajte chvíľu dusiť. Len čo sa víno vyvarí, pridajte pol lyžice masla ghí na zjemnenie. Hneď ako je špargľa mäkká odstavte panvicu z platne.
   
 4. Zvyšné 3 lyžice topeného masla ghí rozpustite v menšom hrnci, pridajte k nemu citrónovú šťavu a premiešajte, aby sa všetko spojilo.
   
 5. Do panvice so špargľou a cesnakom pridajte uvarené cestoviny, na väčšie kúsky nakrájané sušené paradajky a prelejte topeným maslom ghí s citrónovou šťavou.
   
 6. Podávajte posypané hrubozrnnou soľou a nastrúhaným parmezánom.