Kde sa vzal v Čechách mixér? Tu je jeho história

Kde sa vzal v Čechách mixér? Tu je jeho história

ETA tento rok oslavuje krásnych 80 rokov. Vysávače, fény, žehličky, varné platničky či mixéry boli celú tú dobu súčasťou našich domácností! Poďte si s nami zaspomínať a nahliadnuť do kuchýň našich babičiek, či tam niekde neleží zabudnutý poklad!

Snaha zjednodušiť si prácu a zároveň neutíchajúca zvedavosť a chuť experimentovať stoja na počiatku histórie väčšiny prevratných objavov. Mixér nie je výnimkou. Poďme preplávať stručnou históriou tohto skvelého vynálezu a pozrieť sa ako a čo sa mixovalo behom posledných sto rokov.

Metódy drvenia, miešania, šľahania či sekania využívajú kuchári alebo gazdinky odvtedy, čo sa svet otáča. Ručná príprava takto spracovaných surovín však často zdržuje a ľudia logicky premýšľali o jednoduchších spôsoboch. Už v roku 1857 si americký vynálezca Ralf Collier nechal patentovať prístroj pod názvom „miešač vajec“. O 30 rokov neskôr s podobným nápadom prišiel pekár W. Johnson, ktorý už bol ževraj unavený z nekonečného miešania cesta vo svojom podniku. V tejto dobe sa objavil aj prvý elektrický mixér a v roku 1920 už by sme našli podobný prístroj vo väčšine amerických domácností, kde sa využíval predovšetkým na výrobu mliečnych koktailov (milk shake).

Pragomix: Prvý mixér v Československu

U nás sa mixér rozšíril v domácnostiach až začiatkom 60. rokov. Prvým masovo používaným modelom bol ETA Pragomix Special. Vznikol už v 50. rokoch, gazdinky však spočiatku poriadne netušili ako a k čomu prístroj v kuchyni využiť, a tak sa na väčšinu kusov niekoľko rokov iba prášilo v policiach predajných skladov. V lete roku 1958 však veľkorysá propagačná kampaň spustila boom aj tu a po vypredaní zásob sa výroba prístroja dvojnásobne zvýšila.

Pribúdajú farvy, objavuje sa dizajn

V rovnakej dobe za veľkou mlákou začínajú americké gazdinky túžiť po oživení domácností a prístroje sa masovo vyrábajú v najrôznejších farebnostiach a dizajnoch. Rovnako tak prichádzajú na trh aj prvé ručné mixéry a šľahače uľahčujúce predovšetkým ťažkosti pri výrobe sladkých dezertov.

Mixér do každej rodiny

Zo snahy o vývoj a export konkurencieschopných výrobkov v našom prostredí sa v roku 1965 združuje 19 výrobcov elektrospotrebičov pod názvom Prago Union. A export skutočne rastie. V rámci tohto rozmachu prichádza ETA s konceptom „ETA slúži rodine“ a okrem mlynčekov na kávu či vysávačov uvádza v roku 1976 na trh aj Mixér ETA 012. Mixéry vtedy vlastní väčšina českých domácností. V predajniach elektrospotrebičov nájdeme aj ďalšie typy ako ETA Mira či Univerzálny mixér ETA 0010, ktorý prichádza nielen s inovatívnym tvarom, ale i novými funkciami.

Prvý „dvojmixér“

V západných krajinách spotrebiče vyrába mnoho značiek, na český trh sa však dostávajú až začiatkom 90. rokov. Ani domáci vývojári však nezaháľajú. Jedným z najmodernejších modelov je napríklad kuchynský robot ETA 0022, prvý prístroj s dvoma rotačnými jednotkami. Ako uvádzal samotný obal tohto zázračného elektrospotrebiča: „Je to univerzálny pomocník, ktorému môžete zveriť všetky základné práce. Mieša, hnetie, melie kávu, mak a mäso, strúha zeleninu a lisuje ovocie. Odstraňuje námahu a šetrí čas.“

Stojanový mixér ETA Stabil

Novinkou na trhu bol aj prvý Stojanový mixér 016 ETA Stabil vytvorený chýrnym inžinierom Čápem po jeho služobnej ceste na Kubu, kde nabral inšpiráciu od tunajších výrobcov.

90. roky a ďalej

Po páde železnej opony sa do Československa dostávajú nové zahraničné značky. S väčšou ponukou výrobkov sa pochopiteľne rozširuje aj sortiment a tak už v ňom dnes nájdeme napríklad mixéry určené priamo na smoothie, sekanie byliniek či mäsa v mnohých variantoch, popr. mixéry sú už súčasťou väčších kuchynských robotov.

Či už dnes potrebujete miešať, sekať, šľahať alebo drviť čokoľvek, správny prístroj nebudete mať problém nájsť. Pokiaľ vlastníte niektorý z ikonických modelov ETA, s ktorými mixéry do Čiech prišli, tak prajeme, aby ešte dlho slúžil.