Pracujeme doma menej než pred sto rokmi?

Pracujeme doma menej než pred sto rokmi?

Spočítali ste si niekedy, koľko času strávite upratovaním, varením, nakupovaním a ďalšími domácimi prácami? A koľko pomocníkov vám ich uľahčuje? Ako sa premenila starostlivosť o domácnosť za uplynulých sto rokov?

Podobu domácnosti výrazne ovplyvnila priemyselná revolúcia. Čierne kuchyne zmizli aj v najodľahlejších dedinských oblastiach ku konci 19. storočia a gazdinky objavovali kúzlo varenia na kachliach a sporáku. Až do polovice 20. storočia síce kúrili uhlím, ale čím ďalej sa masívnejšie rozširoval plyn a elektrina, ktoré menili spôsob varenia aj vybavenia kuchyne.

Z kuchyne do práce

Ďalším významným milovníkom boli obe svetové vojny, počas ktorých sa zvýšila zamestnanosť žien (ktorá po ich skončení až o toľko neklesla) a rozšírila sa emancipácia. Od začiatku 20. storočia došlo k mnohým objavom a vynálezom, ktoré zjednodušili prácu nielen v domácnosti – napríklad liehový varič na cesty, termoska na čaj, patentná fľaša na zaváranie a konzerváciu potravín, šľahač, mlynček. Mäsovému využitiu novodobých pomocníkov bránila počiatočná nedôvera, vyššia cena a hlavne nedostatok priestoru v kuchyni. V 20. a 30. rokoch bývali kuchyne malé miestnosti vedľa špajze alebo len kút okolo kachlí. Chladničky neexistovali, a tak ženy, prípadne dievčatá alebo väčšie deti chodili každý deň nakupovať čerstvé potraviny. Ďalším pravidelným úkonom bolo nosenie uhlia a vody, kúrenie a varenie. Bielizeň sa prala na rumpli a spravidla raz týždne v pondelok, kedy zostalo jedlo z nedeľného obeda, a nemuselo sa vtedy variť. Rastúcej zamestnanosti žien technický pokrok ťažko stačil, a tak ženy obvykle po práci nastúpili na druhú smenu starostlivosti o domácnosť. Už ženské časopisy v 30. rokoch ženám radili, ako stihnúť oboje.

Zázrak techniky

Po druhej svetovej vojne opäť fungoval lístkový systém, ktorý skončil až v máji roku 1953 s menovou reformou. Komunisti sa v hospodárstve aj správe zeme inšpirovali Sovietskym zväzom, a tak začali zavádzať závodné stravovanie a starostlivosť o deti. Vytýčeným cieľom bolo uľaviť zamestnanej žene od práce v domácnosti, ale chýbali zdroje a kapacity a nadšenie dotknutých. Ženy omnoho viac ocenili technické vymoženosti, ktoré vymýšľali výskumníci v Elektru-Praga Hlinsko. Hitom začiatku 50. rokov boli vysávače, kuchynský mixér a ponorný varič, ktorý fungoval podobne ako dnes rýchlovarná kanvica. Hospodárska situácia sa stále zlepšovala a kúpna sila obyvateľov sa zvyšovala, a tak si mohol každý vybaviť domácnosť mixérom, ručným šľahačom, mlynčekom na kávu. Chladničky a pračky sa stali štandardom domácností, takže si ženy mohli domáce práce lepšie naplánovať.

Druhý domov na chate

Viac voľného času aj peňazí viedlo veľa ľudí k zaobstaraniu chaty alebo chalupy. Jazdili na ňu len na nedeľu (v sobotu dopoludní sa ešte pracovalo) a počas dovolenky. Ta bývala v znamení opráv domu a záhradníčenia. Vypestovať si vlastné ovocie a zeleninu nebol len rozmar, ale nutnosť, pretože plošné zásobovanie čerstvým ovocím a zeleninou po celej republike nebolo vôbec možné. Hlavne v zimných mesiacoch trpeli ľudia nedostatkom vitamínu C a skupiny B a zavarené kompóty a naložená kapusta boli často jedinou možnosťou ako ich doplniť. Varenie v skromných podmienkach letného bytu uľahčovala Pečenka, ktorá sa už pod značkou ETA objavila v roku 1967. Nasledoval mixér s funkciou odšťavovača a mlynčeku na mäso, ktorý fungoval podobne ako dnešné smoothie mixéry.

Voľné osemdesiatky

Zatiaľ čo muž chodil do práce a doma zveleboval svoje vozidlo alebo chatu a odpočíval, žena sa pred odchodom do zamestnania starala o deti a domácnosť a po príchode domov v tom pokračovala. Kúpa chalupy viedla obvykle k horlivým piatkovým či sobotným prípravám na pobyt stranou civilizácie a týždenným doháňaním chýbajúcej víkendovej práce doma. S rastúcou životnou úrovňou sa však v domácnosti udomácnili rôzne užitočné prístroje, chalupa už bola tiež takmer hotová a fyzická a časová náročnosť domácich prací aspoň trochu klesla a ženy získali viac voľného času. Obľúbenou novinkou bol domáci kávovar a kuchynský robot, ktorý kvasil, šľahal a miesil a bolo možné ho skombinovať s nadstavcami.

Zmena režimu so sebou priniesla nové možnosti a jednotlivci sa viac individualizujú. Ako vo všetkých dobách sa však snažia o jediné – byť doma spokojní. 

ETA tento rok oslavuje krásnych 80 rokov. Vysávače, fény, žehličky, varné platničky či mixéry boli celú tú dobu súčasťou našich domácností! Poďte si s nami zaspomínať a nahliadnuť do kuchýň našich babičiek, či tam niekde neleží zabudnutý poklad!