Kozmetička radí: IPL ošetrenie na odstránenie chĺpkov a omladenie pleti

Kozmetička radí: IPL ošetrenie na odstránenie chĺpkov a omladenie pleti
IPL ošetrenie pre odstránenie chĺpkov a omladenie pleti

Odstraňovanie chĺpkov nás pravidelne stojí čas, úsilie a niekedy je tiež spojené s nepríjemnou bolesťou. Nie je preto divu, že dlhotrvajúce a bezbolestné spôsoby epilácie vyvolávajú veľkú vlnu pozornosti. Jednou z týchto metód je aj IPL epilácia, ktorú je možné pomocou IPL epilátora ETA Fenité vykonávať z pohodlia domova. Tým však zoznam jeho schopnosti nekončí – vďaka výmennému nadstavcu je tiež účinným pomocníkom pre omladenie pleti a jej farebné zjednotenie. 

Pre koho je metóda fotoepilácie vhodná a kto by sa jej mal naopak vyvarovať? Ako môže IPL epilátor ETA Fenité pomôcť k omladeniu vašej pokožky? Na to, a na ešte oveľa viac sme sa opýtali odborníčky.


Ako sa IPL epilácia líši od iných spôsobov odstraňovania chĺpkov, napríklad horúcim voskom?

IPL epilácia je na rozdiel od epilácie horúcim voskom takmer bezbolestná. Vďaka svetelnému lúču špecifickej vlnovej dĺžky dôjde k prehriatiu tkaniva obsahujúceho pigment, a tým aj k zničeniu vlasového folikulu. Chĺpok potom jednoducho vypadne a v niektorých prípadoch sa jeho rast už neobnoví. Oproti laserovej epilácii, s ktorou je IPL technológia často porovnávaná, sa jedná o neinvazívne ošetrenie, ktoré je šetrnejšie a menej bolestivé. S pomocníkmi, ako je práve IPL epilátor ETA Fenité je možné navyše dlhotrvajúce odstránenie chĺpkov pohodlne robiť aj doma. 


Môžu byť výsledky skutočne trvalé? 

Epilácia intenzívnym pulzným svetlom nie je pre každého – základným predpokladom úspechu je vhodná kombinácia sfarbenia pokožky a pigmentácie chĺpka. Najlepšie výsledky preto môžu očakávať ľudia so svetlou kožou a tmavými chĺpkami. Výsledný efekt je však individuálny. U niektorých osôb skutočne môže dôjsť k trvalému ukončeniu rastu chĺpkov, u iných dochádza aspoň k ich stenčeniu a zníženiu hustoty. Individuálna je tak aj potreba kúru po čase opakovať.


Je táto metóda bezpečná? 

Za dodržanie bezpečnostných pokynov a vyvarovanie sa kontraindikácii je možné túto metódu považovať za bezrizikovú. IPL epilátor ETA, ktorý som mala možnosť vyskúšať, navyše chráni používateľa pomocou bezpečnostného senzoru, ktorý zabráni svetelnému záblesku, pokiaľ nie je nadstavec ku koži správne priložený.

Aj napriek tomu by som však dôrazne odporučila používať pri ošetrení priložené ochranné okuliare, a to zvlášť jedincom s citlivými sliznicami a sklonom k ľahkému podráždeniu očí. Okuliare s UV filtrom je vhodné použiť aj pre osoby, ktoré pri ošetrení asistujú. 

IPL epilácia


Kto by sa mal fotoepilácii radšej vyvarovať?

Ošetreniu pulzným svetlom by sa mali vyhnúť napríklad ľudia s ochorením kože, ľudia trpiaci epilepsiou či tehotné ženy. IPL epilácia nie je vhodná ani pre mužské fúzy, ktorých folikuly sú príliš silné, a tak by hrozilo nepríjemné popálenie. Čo sa týka lokálnych obmedzení, je nutné sa vyhnúť tiež priamemu kontaktu s materskými znamienkami alebo tetovaním. V prípade neistoty je vhodnosť ošetrenia vždy lepšie konzultovať s lekárom. 

 

IPL epilátor ETA Fenité má aj červený omladzujúci nadstavec, ktorý stimuluje tvorbu kolagénu. Ako fotoomladenie funguje?  

Svetelná terapia má na ľudský organizmus množstvo pozoruhodných účinkov. V kozmetike a estetickej medicíne sa používajú rôzne prístroje zamerané na tzv. fotorejuvenáciu, inak, omladenie svetlom, alternatívou pre domáce použitie je práve IPL epilátor s červeným nadstavcom.  

Teplo, ktoré pri ošetrení vzniká, mierne narušuje kolagénové vlákna uložené hlboko v pokožke. Aj napriek tomu, že to môže znieť máličko desivo, je to naopak veľmi potrebné. Narušené vlákna sú tým totiž stimulované k obnove, a tak dochádza k novotvorbe kolagénu, ktorý je zodpovedný za pružnosť a pevnosť pokožky.

Pri pravidelnom používaní tak sledujeme vypnutie pleti, zlepšenie kožného reliéfu, zmiernenie niektorých vrások a dokonca aj niektorých typov pigmentových škvŕn. Môže tiež dôjsť k zmierneniu začervenania pri výskyte rozšírených žiliek. Pleť je tak nielen omladená, ale aj farebne zjednotená.


Od koľkých rokov je vhodné si omladzujúce ošetrenie fotorejuvenáciou dopriať?

S omladzujúcimi procedúrami je obecne vhodné začať vo veku okolo 35 rokov, kedy sa u niektorých žien začínajú objavovať prvé vrásky. Najväčšej obľube sa však omladenie pomocou IPL teší u žien medzi 40. a 50. rokom veku, ktoré túžia po vypnutí pokožky v oblasti medzi nosom a perou, ochabnutých kontúr tváre pozdĺž spodnej čeľuste, ale aj po omladení krku, dekoltu či rúk. 


Ako sa starať o pokožku ošetrovanú IPL? 

Pred samotným ošetrením je potrebné zbaviť pleť make-upu a nečistôt a tiež si dať dole šperky v blízkosti ošetrovanej oblasti. Bezprostredne potom môže byť pleť mierne napnutá či začervenaná, čo však odznie najneskôr v priebehu niekoľkých hodín. Pleť je vhodné hydratovať osvedčeným pleťovým krémom, ktorý vyhovuje vášmu typu pleti. Medzi jednotlivými ošetreniami potom môžete omladzovaciu kúru podporiť použitím pleťových sér určených pre zrelú pleť.

IPL kúru – či už tú epilačnú alebo omladzujúcu – radšej nerobte v letnom období, kedy na pleť intenzívne pôsobí slnečné žiarenie.


Aký je váš osobný tip, ako si udržať pleť čo najdlhšie mladú a sviežu? 

Okrem pravidelnej starostlivosti je vhodné vyhnúť sa nadmernému opaľovaniu, pobytu v znečistenom prostredí, fajčeniu a stresu – životný štýl sa na stave pleti môže odraziť veľmi výrazne. Z kozmetických prípravkov je dobré zaradiť pleťové krémy s kyselinou hyalurónovou, koenzýmom Q10 či inými aktívnymi látkami, ktoré zrelú pleť vyživujú. Avšak najjednoduchší, no niekedy ťažko uskutočniteľný recept, ako si nepridávať vrásky bude asi veľkým prekvapením – zbytočne sa na svet nemračiť a brať ho s nadhľadom.  

 

Dagmar Svobodová

Dagmar Svobodová

Kozmetička a učiteľka odborného výcviku na Střední škole oděvní a služeb Vizovice s viac ako 25 rokmi skúseností

"Aby som držala krok s aktuálnymi trendmi a mohla okrem nevyhnutného teoretického základu dávať žiačkam aj najnovšie poznatky, snažím sa mať neustále prehľad o moderných pomocníkoch v starostlivosti o pleť. Okrem výučby mladých kozmetičiek sa denne stretávam so zákazníkmi, predovšetkým z radu žien, ktoré sa o seba chcú starať a zaujímajú sa, ako vyzerať sviežo aj vo vyššom veku. Často im preto okrem bežnej starostlivosti odporúčam moderné metódy, ktoré si môžu dopriať v kozmetických salónoch, ale aj samy v pohodlí domova."