Osvedčený recept na spokojnú rodinu: Zaobstarajte si pomocníka pre všetky generácie

Osvedčený recept na spokojnú rodinu: Zaobstarajte si pomocníka pre všetky generácie

Jedlo spája – o tom žiadne pochybnosti. Zbližovanie pritom začína už pri jeho príprave, ktorá sa odpradávna spája so vzájomnou pomocou a odovzdávaním rodinných receptov z generácie na generáciu. Stmeľovanie potom pokračuje spoločným stolovaním, ktorého výchovnú funkciu v dnešnej uponáhľanej dobe často prehliadame. Je preto najvyšší čas na chvíľu spomaliť a zvolať rodinu do kuchyne.

Láska (k jedlu) kvitne v každom veku

Keď sa v kuchyni stretnú tri generácie žien, začnú sa diať divy. Rozdielne zvyky pritom nemusia byť dôvodom k hádkam, práve naopak – môžu byť ideálnou príležitosťou k zdieľaniu a utuženiu vzťahov. Počas pravidelných medzigeneračných seáns máte jedinečnú šancu zachovať dedičstvo v podobe tradičných receptov z rodinnej kuchárky a zároveň všetkým zúčastneným rozšíriť obzory.

Na všetko, čo babička musela zvládať ručne, dnes bežne využívame výpomoc kuchynského robota. Ukážte jej, aké intuitívne je jeho ovládanie– počiatočná nedôvera sa čoskoro premení na radosť zo symbiózy. Multifunkčný robot skúseným kuchárkam uľahčí nielen prácu, ale aj odovzdanie know-how mladším generáciám. Tým sa totiž tradičné recepty často zdajú príliš prácne. Robot z nich sníme masku nedosiahnuteľnosti a otvorí cestu aj k takým „strašiakom“, ako je príprava kysnutého cesta.

Stredné generácie potom ocenia hlavne variabilitu, ktorú multifunkčný kuchynský robot ponúka. Po rokoch rutinného varenia pre celú rodinu totiž konečne nachádzajú dostatok času a chuti púšťať sa do rôznych experimentov a celý proces prípravy si intenzívnejšie vychutnať. Keď sa však celá rodina opäť zíde, znova sa vracajú do úlohy znamenitých hostiteliek. V takých chvíľach ocenia hlavne silný výkon a schopnosť robota popasovať sa aj s veľkým množstvom surovín.

Mladší členovia rodiny sú zasa nevyčerpateľnou studnicou inšpirácie. Svojim mamám a babičkám radi rozšíria obzory novými receptami a zoznámia ich s doposiaľ nepoznanými surovinami a kulinárskymi trendmi. Inšpirácia a snaha o zdravšie alternatívy navyše môže byť pre staršie generácie zásadnou aj ako prevencia civilizačných ochorení.

Láska (k jedlu) kvitne v každom veku

>> Všetko v jednom – šľahá, mieša, drví, hnetie, seká, melie a tým jeho schopnosti ešte zďaleka nekončia. S drinou v kuchyni sa tak môžete rozlúčiť. Miesenie liateho cesta, hnetenie toho kysnutého alebo vyšľahanie dokonale tuhého snehu z bielkov zvládne tento multifunkčný pracant za vás behom chvíľky.

>> Žiadne plytvanie! Vďaka do detailu vyladenej konštrukcii a efektívnemu planetárnemu systému miešania v mise nezostane ani zrniečko múky. Obávať sa nemusíte ani cukru prilepeného na dne alebo surovín, ktoré ostali na stenách misy. Všetko bude presne tam, kde má byť – rovnomerne zapracované do cesta alebo krému.

>> Ako pierko – presne taký bude každý krém a šľahačka, s ktorou si robot poradí behom chvíľky. Stačí zvoliť tú správnu rýchlosť otočením regulačného kolieska.

>> Ako by sa zastavil čas – zatiaľ čo robot pracuje za vás, máte množstvo času navyše pre prípravu ďalších surovín, priebežné upratovanie alebo starostlivé študovanie receptu. Cesto, ktoré by ste sami hnietli minimálne polhodinu, zvládne robot spracovať behom niekoľkých minút.

>> Neobmedzené možnosti vám poskytne široká paleta príslušenstva. Vďaka praktickým nadstavcom sa môžete pustiť do mixovania, strúhania, mletia mäsa a výroby domácej zmrzliny či cukroviniek. Každý z nekovových dielov potom môžete jednoducho zveriť umývačke riadu.

ETA TIP: Prepojenie naprieč generáciami najlepšie vystihuje multifunkčný kuchynský robot ETA Gratus Storio, ktorý v sebe spája moderné technológie a nadčasový retro dizajn. Zaručene nadchne všetky vekové skupiny, a to nielen svojou farebnou škálou. V kolekcii ETA Storio nájdete tiež rýchlovarnú kanvicu, hriankovač, kuchynskú váhu, pákový kávovar, ale aj chladničku, ktorá sa stane neprehliadnuteľnou dominantou celej miestnosti.

Výchova prechádza žalúdkom

Spoločným varením rodinná idylka nekončí. Nie menej dôležité je tiež spoločné stolovanie, ktoré sa však z našich všedných dní pomaly vytráca. Podľa výskumov si denne sadá ku spoločnej večeri čoraz menej rodín.

Psychológovia sa pritom zhodujú, že spoločné stretávanie u jedla má obrovský vplyv na mnoho aspektov rodinného života. Vytvára pocit istoty a pospolitosti, uľahčuje vzájomnú komunikáciu a zvyšuje pravdepodobnosť, že sa dieťa samo zverí so svojimi problémami. Zásadnú úlohu hrá predovšetkým v prvých rokoch života, kedy dieťa ochotne kopíruje správanie, ktoré vidí u svojich rodičov. Spoločné stolovanie však prospeje tiež dospievajúcim deťom a utužuje vzťahy medzi partnermi.

Nie je pritom potrebné sedieť ako zarezaní alebo sa strojiť ako do divadla, určité pravidlá však rozhodne nie sú na škodu. Vypnite televízor, zaklapnite notebooky a odložte mobilné telefóny. Medzi sústami sa potom môžete striedať v zdieľaní zážitkov z uplynulého dňa.

Deti tiež môžete pozvať k plánovaniu jedálnička – budú tak mať o dôvod viac sa ku spoločnému stolu tešiť. Menšie deti potom zapojte do prestierania stola a jednoduchých príprav. Hlavne mladšie deti totiž rady snívajú o tom, čo si samy navaria. Do jedálnička tak môžete postupne zapájať rôzne „problematické“ suroviny, ako sú menej obľúbené druhy zeleniny a nenásilnou formou tak upraviť stravovacie návyky celej rodiny.

So staršími deťmi sa pri varení môžete striedať. A navyše aj sú hravej povahy, večer v duchu obľúbeného programu Bez Servítky či MasterChef môže byť príjemným spestrením rodinných chvíľ.