Kuchynský robot Gratus: elegantný silák, ktorý dokáže všetko

Kuchynský robot Gratus: elegantný silák, ktorý dokáže všetko

Zvážiť, či práve vaša kuchyňa potrebuje robota, väčšinou chvíľku trvá. Možno máte pocit, že vlastne pohodlne zvládnete všetko, čo taký robot dokáže a zbytočne by vám pridával prácu a zaberal miesto na kuchynskej linke. ETA preto vyrába také roboty, ktoré vám prácu naopak uľahčia, sú jednoduché na údržbu a je radosť s nimi pracovať. S čím všetkým vám teda dobrý robot pomôže? 

Šľahanie, miešanie, hnetenie a strúhanie. Tak nejako si všetci predstavujeme funkcie bežného kuchynského robota. Od robotov Eta Gratus ale môžete chcieť viac. Vlastne oveľa viac. 

Cestá, krémy a dezerty

Na cestá je Gratus skutočne macher. Jeho hnetacie háky, miešacie, šľahacie a špeciálne flexi metly sú určené na cestá kysnuté, ľahké piškótové, na plnky, krémy, polevy alebo na poriadnu porciu domácej šľahačky. 

Vďaka planetárnemu systému miešania budú cestá aj krémy starostlivo spracované bez toho, aby ostávali na stenách alebo na dne. 

Na Vianoce bude mať váš robot pravdepodobne plné „ruky“ práce. Okrem krémov a cesta má totiž aj vykrajovačky najmenej na 4 druhy strojových koláčikov. A tiež má špeciálny nadstavec, s ktorým jednoducho a rýchlo vyrobíte domácu zmrzlinu. Deti ju budú milovať a vy budete mať istotu, že je v nej málo cukru a veľa ovocia a smotany.

Náš tip: Bezlepkové cesto

Robot Gratus má vo výbave skutočne bohatú ponuku metličiek a hákov na krémy a cestá. Medzi nimi tiež špeciálny hák na bezlepkové cesto, ktorý sa stará o to, aby bolo aj bezlepkové cesto skvele vymiesené a vďaka nastaveniu výšky háku tiež dokonale premiešané po celej hĺbke nádoby. Vďaka tomu už bezlepkové pečenie nebude strašiak s neistým výsledkom.

Ovocie a zelenina

V tomto je Eta Gratus skutočne šikovný pomocník. Vďaka sklenenému mixéru máte za pár sekúnd hotové smoothie, koktaily, dipy, omáčky alebo dokonca krémové polievky. Potom iba opláchnete a je hotovo. Gratus dokáže tiež sekať a krájať. Dusená mrkva ako základ napr. polievky, bude pripravená za pár okamihov, zatiaľ čo bez robota by ste pri strúhadle strávili aspoň pol hodiny. Bleskovo pripravíte zeleninu do polievky, pod mäso, do šalátov, ale aj dokonalé tzatziki a ovocné šaláty. Doslova na pár cvaknutí.


Ak doma milujete čerstvé šťavy, vďaka lisu na ovocie a zeleninu ich budete mať vždy čerstvé a rýchlo hotové. Veľkou výhodou je, že zvládne precízne lisovať aj bobuľové ovocie a má aj špeciálny citrusovač na šťavu z čerstvých grepov, pomarančov alebo citrónov.

Skvelou vychytávkou na ovocie a zeleninu je nadstavec, ktorému hovoríme kockovač. Vďaka nemu budete mať zeleninu do polievky alebo ovocie na šalát nakrájané za pár sekúnd na dokonalé kocky.

Náš tip: Oriešky do múčnikov

Diskové strúhadlá si poradia tiež s orieškami alebo čokoládou do múčnikov a dezertov. Všade zostane krásne čisto, oriešky budú nadrobno nasekané a čokoláda jemne nastrúhaná.

Náš tip: Multifunkčný sekáčik

Pre tých, ktorí milujú variabilitu, je tu multifunkčný sekáčik. Stačí naplniť nádobku a priklopiť vekom so sekáčikom. Poradí si s ovocím aj zeleninou, pečivom alebo mäsom, namelie mak, kávu či orechy a s vervou sa zhostí aj drvenia korenia a sušených byliniek. Obstojí tiež pri výrobe marinád, pesta, pyré, dresingov a detskej výživy.

Mäso a výrobky

V tých domácnostiach, kde na stole nesmie chýbať mäso, je Eta Gratus ako doma. Jeho mlynček na mäso si poradí so sekanou, fašírkami, lasagnami aj s boloňskou omáčkou. Mlecie doštičky vám dávajú na výber zo 4 hrubostí mletia, aby bol nedeľný obed presne taký, ako ste si ho predstavovali.

Ak sa chcete skutočne ukázať, vyskúšajte nadstavec na klobásky a jaternice. Všetci budú pozerať. Nakrájajte salámy alebo syry na rýchly obložený tanier a zabudnite na dlhé prípravy pred každou návštevou.

Náš tip: Grilovacia sezóna v malíčku

Úplne bezkonkurenčný bude Gratus v grilovacej sezóne. Ak milujete vôňu rozpáleného grilu, môžete naňho prihodiť domáce klobásky podľa receptu z Food Atelieru, burgery s bylinkovým maslom alebo napr. burgery podľa šéfkuchára Davida Valíčka. Gratus vám pomôže nielen dokonale pripraviť mäso, ale poradí si tiež s cestom na chrumkavé domáce žemle alebo s bylinkami a korením.

Cestoviny, strukoviny a ryža

Domáce cestoviny, to už je majstrovstvo, ktorým sa chce pochváliť snáď každá gazdiná. Gratus vám pomôže namlieť skutočne dobrú múku (zvládne tiež strukovinovú alebo ryžovú), s ktorou môžete začať.

Súčasťou mlynčeka na mäso sú aj nadstavce na cestoviny, s ktorými môžete pripraviť domáce Lasagne, Penne, Rigatoni, Ditaloni Rigati, Macheroni, Papperdelle, Srelline, Anellini, Lisce i Ditalini. Svieži vietor v každej kuchyni.

Náš tip: Mlýnek na mak

Vychytávkou je aj mlynček na mak. Surovina, ktorú milovali naše babičky sa pomaly vracia do slovenských kuchýň v tradičných aj moderných receptoch. Neprepásnite šancu vyskúšať ich.

Ako vybrať robota? 

Množstvo kuchynských robotov, ktoré nájdete na našom trhu, je orieškom pre všetkých, ktorí sa po podobnom pomocníkovi do kuchyne rozhliadajú. Ako teda vybrať dobrého robota?

Kvalitný robot by mal mať: 

  • pevnú konštrukciu, ktorá sa postará o jeho stabilitu aj počas náročného hnetenia a sekania alebo dlhého miešania,
  • objemnú nádobu, ktorá pojme aj cesto na chlieb alebo omáčku pre celú rodinu,
  • menšiu nerezovú nádobu s vekom, ktorá sa jednoducho umýva a vďaka ktorej môžete krémy, nátierky alebo polievky rovno uchovať v chladničke,
  • variabilné nadstavce s možnosťou vymieňať alebo dokupovať nové typy podľa potreby,
  • nastaviteľné šľahacie metly na spracovanie aj veľmi malého množstva surovín,
  • namáhané diely z kovu alebo iných extra odolných materiálov,
  • jednoduchý systém údržby a zostavenia.

U robota Eta Gratus sme sa snažili všetko prispôsobiť tak, aby bolo varenie, pečenie, ale aj obyčajná príprava raňajkového smoothie radosťou. Ovládanie je preto intuitívne, a aj keď je robot robustný, na linke sa príjemne vyníma. A hlavne – skoro všetku prácu zastane za vás. Na vás je už potom iba zdokonaľovať svoje kuchárske umenie a vyladiť si všetky chute slaných pokrmov, múčnikov a dezertov do úplnej dokonalosti. Jednoducho a s ľahkosťou.