Home office ľavou zadnou alebo Pravidlá efektívnej práce z domova

Home office ľavou zadnou alebo Pravidlá efektívnej práce z domova

Práca z domova, teda home office sa pre mnohých z nás stáva štandardom, ktorý sa síce spočiatku javí ako splnený sen, ale má aj mnoho úskalí. Udržať pozornosť na uzde a zostať dlhodobo produktívny je v domácom prostredí, kde sme zvyknutí skôr oddychovať a baviť sa, občas poriadny kumšt. Spísali sme pre vás základné pravidlá, ktoré vám k efektívnej práci z domova pomôžu.

Dodržujte ranné rituály

Hneď na začiatku je potrebné si ujasniť, že tzv. home office rozhodne nie je žiadna dovolenka. Budík si preto nastavte tak, ako ste zvyknutí. Prípadne si ho posuňte iba o čas, ktorý vám zaberá cesta do práce.    

Následne by malo prebehnúť klasické pracovné ráno – doprajte si vyvážené raňajky a upravte sa. Nemusíte si obliekať kostým či sako, v žiadnom prípade však nezostávajte v pyžame.  

ETA TIP: Pre dobrú kávu nemusíte do obľúbenej kaviarne. Doprajte si ju v pohodlí domova stlačením jedného tlačidla.

Prepnúť hlavu do pracovného režimu vám pomôže aj posadenie sa k stolu. Nepovaľujte sa s notebookom v posteli ani na gauči a pokiaľ je to možné, eliminujte všetky rušivé vplyvy, ktoré máte v dohľade a dosluchu.

Doprajte si čerstvý vzduch

Vo vydýchanej a príliš vykúrenej miestnosti sa vám skoro začnú zatvárať viečka. Je preto dôležité pravidelne vetrať, aby sa mozog poriadne okysličil.

K optimálnemu stavu prostredia pomôže tiež čistička vzduchu s ionizátorom alebo zvlhčovač vzduchu s aróma nádobkou. K vôňam, ktoré vás rozprúdia a podporia sústredenie, patrí napríklad mäta.

Nenechajte sa rušiť od práce

Aby ste sa mohli do práce poriadne ponoriť, vyplatí sa obklopiť spotrebičmi, ktoré vás nebudú neustále vyrušovať. Okrem tichého chodu oceníte tiež pomocníkov, ktorí vďaka automatickým programom a praktickým funkciám vrátane časovača pracujú za vás, alebo iba vtedy, keď sa vám to hodí.

Domáca pekáreň s prednastavenými automatickými programami vás ušetrí ranných výprav do supermarketu. Sama vám pripraví pečivo podľa vašich požiadaviek, ale aj domáci džem alebo jogurt.

O upratanie podlahy sa potom postará robotický vysávač.  Modelom so smart aplikáciou navyše môžete upratovanie jednoducho naplánovať vopred, a to priamo vo vašom mobilnom telefóne.

Natankujte energiu

Aby ste nemuseli od e-mailov odbiehať k varnej doske, využite služby rozvozu či výdajového okienka, a podporte tak gastro podniky vo vašom okolí.

Jedlo si však tiež môžete pripraviť vopred, naporcovať a v uzatvárateľných krabičkách schladiť či zamraziť.

Rýchle desiaty potom môžu mať podobu hrste domáceho sušeného ovocia alebo výživného a bleskurýchlo pripraveného smoothie koktailu. Nezabúdajte tiež na pravidelný pitný režim.

Čas sa natiahnuť

Dlhé sedenie pri počítači spôsobuje ospalosť, bolesť očí a nesprávne držanie tela. Prevencia pritom nemôže byť jednoduchšia – každú hodinu na päť minút vstaňte a pretiahnite sa. Zábudlivým pomôže pripomienka v mobile.

Okrem klasických naťahovacích cvikov môžete skúsiť tiež jogu priamo v obývačke alebo si vyberte zo širokej ponuky online cvičebných lekcií vhodných do domáceho prostredia.

Nezmeškajte koniec zmeny

Nedovoľte, aby sa vám práca natiahla na celý deň. Rovnako, ako sa držíte ranných rituálov, nezabudnite po uplynutí bežnej pracovnej doby vypnúť počítač a venovať sa koníčkom, odpočinku a tiež svojim blízkym.

Pokiaľ však predsa pracujete za šera či tmy, dbajte na kvalitné osvetlenie, a to vrátane správnej intenzity a farby svetla.