Quinoa, pšeno a pohanka rozšíria váš repertoár zdravých príloh

Quinoa, pšeno a pohanka rozšíria váš repertoár zdravých príloh

Zemiaky, knedle, ryža a cestoviny sú bez pochyby základnými stavebnými kameňmi slovenskej kuchyne. V posledných rokoch však dobývajú naše taniere aj menej obvyklé prílohy, ktoré sú nielen zdravé, ale aj chutné. Poďme si spoločne predstaviť tri z nich, ktorým sa oplatí dať šancu.

Quinoa alebo mrlík čílsky

Quinoa (čítaj kinoa či kinua) je pseudoobilnina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Starí Inkovia ju dokonca považovali za posvätnú, jej výživná hodnota totiž za uctievanie rozhodne stojí. Okrem cenných minerálnych látok a vlákniny obsahuje vysoké percento bielkovín so širokým spektrom aminokyselín – je teda skvelou voľbou (nielen) pre vegetariánov. NASA ju dokonca skúma ako jednu z možných potravín vhodných pre výživu kozmonautov počas dlhých letov do vesmíru. 

Quinoa má jemnú orieškovú chuť a existuje hneď v troch farebných variantoch – bielom, červenom a čiernom. Môžete ju použiť všade tam, kde by ste použili ryžu alebo kuskus.

Pšeno

Pšeno vzniká vylúpaním prosa. Ide o malé žlté guličky bohaté na minerály (draslík, horčík či zinok), vlákninu a vitamíny skupiny B. Pred prípravou je vhodné ich spariť horúcou vodou, ktorá sa postará o odstránenie prípadnej horkosti. 

Po uvarení do mäkka má veľmi rozmanité využitie – hodí sa ako príloha, spojivo v plackách a karbonátkach, na výrobu sladkej kaše či ako základ jáhelníka, čo je obdoba sladkého ryžového nákypu.

Pohánka

Pohánka je obľúbenou surovinou našich predkov, na ktorú sme postupom času trochu zabudli. Za znovuobjavenie však bezpochyby stojí. Ide totiž o poriadnu výživovú bombu. Okrem rady iných minerálnych látok obsahuje vzácny rutín, ktorý posilňuje steny ciev – pravidelná konzumácia pohanky je tak vhodnou prevenciou kŕčových žíl, krvácaniu z nosa a hemoroidov. Neznalých môže prekvapiť svojou mierne železitou chuťou, ktorú je ale možné si ľahko obľúbiť.

Pohánku nájdete v mnohých podobách – ako krúpy, lámanku, krupicu či vločky. Takmer neobmedzené sú potom tiež možnosti prípravy a využitia. Vyskúšajte napr. pohánkové placky, zemiakovú polievku s pohánkou alebo si ju pripravte na sladko s ovocím na štýl ovsenej kaše.

Pohánkové karbonátky

ETA TIP: Pomocou mlynčeka na obilniny k robotu Gratus si môžete kedykoľvek namlieť čerstvú pohánkovú múku, ktorá okrem zdravých bezlepkových múčnikov a lievancov nájde svoje využitie tiež pri pečení domáceho chleba alebo pri zahusťovaní. 

Prečo im dať šancu?

  • Sú bezlepkové – quinoa, pšeno aj pohanka sú úplne bez lepku, a tak si ich bez obáv môžu dopriať aj celiaci. Hodia sa tiež do odľahčeného jarného jedálnička.
  • Ich príprava je jednoduchá – varia sa podobne ako ryža, všetko je otázkou maximálne 20 minút. Jednoducho ich pripravíte tiež v ryžovare.
  • Variabilná úprava – fantázii sa medze nekladú a vy určite čoskoro prídete na to, ako vám toto „obilie“ chutí najviac. Vyskúšajte ho na slano aj na sladko, rovnako ako surovinu pre ďalšie spracovanie (napr. pri príprave zdravých múčníkov). Skúste ho pridať tiež do polievok, šalátov a módnych buddha bowl.

Quinoa