Povinná letná výbava: Mobilné klimatizácie a ochladzovače vzduchu vezmú horúčave vietor z plachiet

Povinná letná výbava: Mobilné klimatizácie a ochladzovače vzduchu vezmú horúčave vietor z plachiet

Celú zimu ste sa tešili na leto, ale z extrémnych horúčav máte obavu? Mobilné klimatizácie a ochladzovače vzduchu vám pomôžu vytvoriť bezpečné domáce útočisko s príjemnou teplotou, a to jednoducho, lacno a bez nutnosti zložitej inštalácie. Aký je medzi jednotlivými možnosťami domáceho chladenia rozdiel a na čo sa pri výbere zamerať, sme pre vás zhrnuli v nasledujúcich riadkoch. 

Udržte si hlavu v chlade

Prečo vlastne vysokú teplotu vo vašom byte, dome či kancelárii regulovať? Okrem citeľného diskomfortu ohrozujú extrémne horúčavy tiež naše zdravie. Telo na ne reaguje zrýchlením krvného obehu, zvýšením tlaku a potením, čím zároveň stráca tekutiny a energiu nevyhnutnú pre fyzické a duševné činnosti. Horúčava navyše znižuje schopnosť sústrediť sa, rýchlo reagovať a rozhodovať sa a tak môže výrazne zhoršiť naše pracovné výkony.

Inštalácia klasickej vstavanej klimatizácie je však často veľmi nákladná a vyžaduje pomerne rozsiahle stavebné úpravy vo vnútri aj zvonku vášho bytu či domu. Nie je preto divu, že stúpa obľuba mobilných klimatizácií a ochladzovačov vzduchu, ktoré ponúkajú praktické a ľahko dostupné riešenie, ako si parné letné dni spríjemniť.   

Chládok ako na zavolanie

Mobilná klimatizácia sa u vás doma ľahko zabýva. Jej prevádzka sa totiž zaobíde úplne bez stavebných zásahov aj nevzhľadnej jednotky napevno umiestnenej v mieste vývodu vzduchu. Vďaka kolieskam ju navyše môžete po domácnosti ľubovoľne presúvať a v zime jednoducho uložiť napr. na povalu. Na upevnenie odvodnej trubice vám potom postačí prístup k pootvorenému oknu.

A ako vlastne funguje? Jednoducho. Klimatizácia nasaje vzduch z miestnosti, časť z neho ochladí a následne ho vyfúkne späť do miestnosti. Zvyšok putuje odvodnou hadicou von. Počas chladenia, o čo sa postarajú účinné chladivá šetrné k životnému prostrediu, vzniká kondenzát, ktorý odteká do zásobníka.

ETA TIP: V mobilných klimatizáciách ETA Freezy a ETA Fresco sa počas prevádzky kondenzát čiastočne vyparuje. Za bežných podmienok ho teda nie je nutné vylievať príliš často.

Mobilná klimatizácia ETA Freezy

Pri výbere klimatizácie sa zamerajte predovšetkým na výkonnosť udávanú v jednotkách BTU/hod. (1 kW odpovedá zhruba 3 412 BTU). Pre domáce použitie sa pritom porozhliadnite po modeloch s chladiacim výkonom minimálne 7000 BTU/hod. a rovno si zaobstarajte aj špeciálne tesnenie do okna, ktoré minimalizuje vniknutie horúceho vonkajšieho vzduchu. Nie menej dôležitým údajom je potom veľkosť miestnosti, ktorú je zariadenie schopné obslúžiť. 

Zaujímajte sa tiež o možnosti nastavenia – aká je minimálna a maximálna teplota, z koľkých rýchlostí fúkania si môžete vyberať, a či je možné prispôsobiť smer vanutia vzduchu. Komfort pri používaní zvýši tiež diaľkové ovládanie, rovnako ako funkcia časovača. Domácnosti s deťmi potom ocenia aj detskú poistku, ktorá ovládací panel bezpečne uzamkne.

ETA TIP: Klimatizácie ETA Freezy a ETA Fresco s označením 3 v 1 navyše znižujú relatívnu vlhkosť vzduchu a slúžia aj ako klasický ventilátor. Disponujú tiež automatickým režimom, ktorý sám vyhodnocuje a určuje režim chladenia alebo ventilácie podľa aktuálnej izbovej teploty. 

Vzduch ako pri vode

Ochladzovače vzduchu potom fungujú na princípe odparovania vody zo zásobníka, a tak sa na rozdiel od klasických klimatizácií zaobídu úplne bez chemických chladív a odvodnej hadice trčiacej z vášho okna.

Ochladzovač je cenovo dostupnejší, menší a o niečo tichší ako klimatizácie – s tým však klesá aj jeho efektivita. Výkon nie je možné nastaviť na konkrétnu teplotu a domácnosti, ktoré bojujú s vysokou vlhkosťou vzduchu vedúcou k vzniku plesní, by ich služby nemali využívať príliš často.  

Ochladenie vzduchu totiž zaisťuje voda zo zásobníka, do ktorého môžete vložiť chladiace boxy alebo kúsky ľadu. Po prečerpaní tečie studená voda na chladiacu podložku, skrz nej prúdi vzduch. Okolité ovzdušie sa tak nielen ochladí, ale zároveň sa zvýši jeho relatívna vlhkosť.

ETA TIP: Prečítajte si, prečo sa o vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti zaujímať.

Ochladzovač vzduchu je tak určitým kompromisom medzi mobilnou klimatizáciou a obyčajným ventilátorom vhodným skôr pre časovo obmedzené využitie. Rýchlu úľavu prinesie hlavne v tropických dňoch, kedy oceníte aj jeho zvlhčujúci efekt.

Prí výbere ochladzovača sa okrem jeho rozmerov, príkonu, výkonu a ďalších „štandardných“ parametrov zaujímajte tiež o objem zásobníka na vodu a spotrebu vody – od týchto dvoch parametrov sa totiž odvíja frekvencia dolievania vody a doba, počas ktorej sa prístroj zaobíde bez vašej asistencie. 

Ochlazovač vzduchu ETA Coolio

ETA TIP: Ochladzovač vzduchu ETA Coolio si s plným zásobníkom vystačí až na 10 hodín prevádzky. Vďaka ionizátoru navyše vzduch obohacuje o záporné ionty, ktoré prospievajú nášmu fyzickému a psychickému zdraviu.

Ani ochladzovačom potom nechýbajú praktické detaily, ako sú pojazdné kolieska, nastaviteľný smer vanutia vzduchu, či rôzne režimy a rýchlosti jeho prúdenia. V ponuke tiež nájdete modely s diaľkovým ovládaním, časovačom a ďalšími pokročilými funkciami.

ETA TIP: Malý ochladzovač ETA Coolio Mini môžete umiestniť priamo na pracovný stôl alebo k sedačke a dopriať si tak na malom priestore cielené ochladenie podľa vášho gusta. Zároveň sa tak vyhnete dohadovaniu s kolegami či spolubývajúcimi, či je klimatizácia pustená málo alebo veľa.

Aj chladenie má svoje pravidlá

Horúčava síce zaťažuje náš organizmus, ešte horšie však naše telo znáša rýchle prechody medzi extrémami. Vo všeobecnosti preto platí, že by rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nemal byť väčší ako 10 °C. Toto pravidlo majte na pamäti aj pri používaní klimatizácie v aute.

ETA TIP: Mobilné klimatizácie a ochladzovače ETA sú vybavené spánkovým režimom, ktorý zníži hluk aj svetelnú signalizáciu na nevyhnutné minimum. Napriek tomu sa počas spánku nevystavujte prúdeniu príliš studeného vzduchu a spotrebič neumiestňujte do bezprostrednej blízkosti vašej postele.

Najcitlivejšie na chlad sú deti a starší ľudia. Angína, nachladenie či stuhnutá šija však dokážu letné dni znepríjemniť každému z nás. Klimatizácie a ochladzovače vzduchu sa preto vyplatí využívať s rozmyslom.

ETA TIP: Organizmus môžete účinne ochladiť aj pomocou jedla. Okrem osvedčenej klasiky ako je (domáca) zmrzlina, má túto schopnosť aj mnoho ďalších potravín.  Mierne schladiť a zvlhčiť vzduch v miestnosti potom pomôžu živé rastliny.

ETA Fresco

Vo víre retra

Príručným a dnes už trochu staromódnym pomocníkom pre horúce dni môže byť tiež klasický vrtuľový ventilátor. Ten ale vzduch iba rozprúdi, a teda ho reálne neochladí. Navyše môže spôsobovať vysušenie pokožky a očí, nehovoriac o rozfúkavaní papierov na pracovnom stole.

Aj ventilátor však má čo ponúknuť – medzi jeho prednosti patria nízke obstarávacie náklady, bezúdržbová prevádzka a malé rozmery. Keď sa navyše prezlečie do moderného kabátika, môže byť príjemným spoločníkom, ktorého služby si ľahko obľúbite.

ETA TIP: Dizajnový bezvrtuľový ventilátor ETA Trinity nadchne všetkých milovníkov sviežeho vánku, ktorí si zároveň potrpia na originálne interiérové doplnky. Okrem režimu NATURAL, ktorý pripomína prúdenie vzduchu v prírode, ponúka tiež spánkový režim so zníženou hlučnosťou.