Stres a zhon do kuchyne nepatria – pomalé tempo prospeje zdraviu a štíhlej línii

Stres a zhon do kuchyne nepatria – pomalé tempo prospeje zdraviu a štíhlej línii

Je vašou životnou mantrou, že nie je čas strácať čas? Potom vedzte, že sú chvíle, kedy sa predsa len vyplatí spomaliť. Reč je o čase strávenom pri jedle – či už sa jedná o jeho prípravu alebo konzumáciu. Prečo sa v kuchyni prestať naháňať a ako si vychutnať každé sústo? Máme pre vás praktické tipy. 

Dajte zbohom hltaniu

Hltaním a rýchlym, nesústredeným jedením trpí nielen naše zdravie, ale aj figúra. Rýchla konzumácia jedla totiž môže okrem bolesti žalúdka a nadúvania spôsobiť tiež nechcené prejedanie.  

Veľkú úlohu pritom hrá náš mozog. Keď nevnímame, čo a koľko sme vlastne zjedli, pocit uspokojenia a nasýtenia sa dostaví s veľkým oneskorením alebo vôbec. Nasledujú neukojiteľné chute a nálety na chladničku s úplne nevhodným načasovaním – spravidla večer, kedy po celom dni konečne „vypneme“.

Vyskúšajte pomalé varenie

V kuchyni preto výrazne spomaľte – začať môžete už pri príprave jedla. Namiesto fast foodu a instantných pokrmov objavte kúzlo tzv. pomalého varenia. Vôbec to pritom nemusí znamenať, že pri varnej doske strávite niekoľko hodín – stačí si zaobstarať hrniec, ktorý je touto praktickou funkciou vybavený. Pomalý hrniec potom iba naplníte potrebnými surovinami, zatvoríte veko, nastavíte príslušný program a necháte ho robiť jeho prácu.

Pomalé varenie oceníte predovšetkým pri príprave mäkučkého mäsa, poctivých gulášov, výdatných polievok či strukovinových jedál.

Zažeňte zbytočný stres

Ďalší praktickí pomocníci varenie naopak urýchlia alebo vám umožnia odložiť podávanie jedla na príhodnejšiu dobu. Vo vašej kuchyni by preto nemal chýbať tlakový hrniec ani spotrebiče s časovačom a funkciou udržovania teploty. Na rýchlu a zdravú prípravu jedla takmer bez práce poslúži parný hrniec, milovníkom ryže zase uľahčí život ryžovar.

ETA TIP: Funkciu pomalého a tlakového varenia ponúka multifunkčný hrniec ETA Tauro. Zároveň disponuje časovačom a funkciou udržovania teploty, rovnako ako ďalšími automatickými programami.

Voľné dni potom využite na maximum a uvarte si zásoby. Pustite sa hlavne do pokrmov a surovín, ktorých príprava nejaký čas trvá, ako sú strukoviny, vývary, mäsové pokrmy alebo napr. domáce pečivo. Následne všetko rozdeľte na jednotlivé porcie a zamrazte. Vždy tak budete mať po čom siahnuť.

Aby ste sa vyhli zmätenému pobehovaniu a neustálemu hľadaniu tých správnych surovín či pomôcok, udržujte kuchyňu správne zorganizovanú a upratanú. Poriadok udržujte tiež v chladničke – nielenže sa v nej jednoduchšie zorientujete, ale zároveň eliminujete riziko zbytočného vyhadzovania jedla, ktoré vaším očiam zostalo v neusporiadanej chladničke skryté. 

Jedzte aj očami

Jedlo na tanieri by malo byť zážitkom pre chuťové bunky, ale aj pastvou pre oči. Pri servírovaní preto vyberajte svoje obľúbené taniere a dbajte na to, aby vaše porcie hrali všetkými farbami. S tým vám pomôže zeleninová obloha, ktorá navyše dodá potrebnú vlákninu a vitamíny. Na záver môžete každú porciu dozdobiť čerstvými bylinkami alebo semienkami.

ETA TIP: Pomocníkom pre efektné servírovanie je špiralizér, ktorý aj z „obyčajného“ šalátu urobí pokrm ako z luxusnej reštaurácie.

Vytvorte správnu atmosféru

Čas strávený za stolom by mal byť slávnostným obradom. Okolie preto aspoň zbežne upracte a pokiaľ máte radi zvukovú kulisu, pustite si pokojnú hudbu. Na pomoc môžete pozvať tiež vonné sviečky či aróma difuzéry. Chuť k jedlu podporí napríklad esenciálny olej z rasce. Funkciu tráviaceho ústrojenstva potom harmonizuje olej z medovky, mandarínky, vavrínu, bazalky a mäty.

ETA TIP: Vedeli ste, že vaše rozpoloženie ovplyvňuje aj farba vašej kuchyne? Prečítate si o farbách v interiéri viac.

Vychutnajte si každé sústo

Vedomé jedenie si žiada trochu cviku a disciplíny. Pokiaľ ste zvyknutí jesť pri práci alebo pri televízore, bude vás to spočiatku veľmi zvádzať. Skúste sa však zastaviť, vyhradiť si čas iba na jedlo, odložiť mobil a počítač a vypnúť televízor. Ak žijete s partnerom či rodinou, urobte z jedla príjemné spoločne strávené chvíle – pokojná konverzácia pritom nie je prekážkou, neriešte však vážne témy.

Dôležité je každé sústo dostatočne rozhrýzť – odborníci uvádzajú až dvadsaťkrát. Medzi jednotlivými sústami pokojne odložte príbor a doprajte si čas sa na jedlo plne sústrediť, rozpoznávať chute a vône, ktoré vám pokrm ponúka, a zároveň pozorovať reakcie vášho tela.

Pokiaľ ste hraví a radi experimentujete, vyskúšajte výzvy, ktoré vás pri konzumácii jedla zaručene spomalia – skúste jesť nedominantnou rukou (praváci ľavou a naopak) alebo siahnite po paličkách.

Okrem intenzívnejšieho gurmánskeho zážitku si navyše oveľa lepšie uvedomíte, čo máte na tanieri – odkiaľ vaše jedlo pochádza, koľko je za jeho produkciou práce, a že by vám možno stačila menšia porcia. K uvedomelejšiemu žitiu, podpore lokálnych dodávateľov, k obmedzeniu plytvania a k súladu s vlastným telom a prírodou, je potom už iba krôčik.

Vyložte emócie na stôl

Jedlo však nie je iba otázkou tela, ale aj psychiky. Emočné prejedanie trápi častejšie ženy, ale ani muži ním nezvyknú byť ušetrení. Preto skôr, ako sa do jedla vôbec pustíte, sa zastavte a zamyslite – ste skutočne hladní alebo po jedle siahate iba preto, že ste v strese, smutní, cítite sa osamelí alebo sa iba nudíte? 

Vymeňte snahu plátať jedlom diery na duši za pokusy o vedomé jedenie, ktoré jedlo povýši na príjemný zážitok a zdroj hodnotných živín. Rozhodne nie je cieľom pristupovať k jedlu bez emócií, ale práve naopak – vychutnať si ho s tými správnymi.

Vychutnajte si zmyselný pôžitok z chutí, vôní a textúr a nasýťte nimi všetky receptory. Výživu pre dušu potom hľadajte v iných aktivitách a životných oblastiach – aj tie sa však môžete naučiť vychutnať s rovnakou vášňou ako tú najsladšiu tortu vo vašej obľúbenej kaviarni.

ETA TIP: Inšpirujte sa príbehmi ľudí, ktorí šli za svojimi snami.