Veľká noc na tanieri: Tradičné pokrmy deň po dni

Veľká noc na tanieri: Tradičné pokrmy deň po dni

Veľká noc patrí k najväčším kresťanským sviatkom – symbolizuje vykúpenie, nádej a znovuzrodenie ukrižovaného Krista. Je to však aj sviatok jari a je oslavou toho, že sa príroda po zime opäť prebúdza. A čo by to bol za sviatok, ktorý by sa netočil tiež okolo jedla?

Veľkonočný jedálniček v duchu symbolov

Štyridsať dňový pôst je na konci – podľa tradície končí takzvanou Škaredou stredou pred Veľkou nocou, a tak je čas sa opäť pustiť do hodovania. Podľa ľudových tradícií sa na Škaredú stredu servíruje chutné jedlo, ktoré však klame svojím vzhľadom – skrátka je škaredé. Môžete tak pripraviť napr. zemiakové placky či buchty, ktoré na tanieri jednoducho natrháte. Aj napriek tomu, že nebudú vyzerať úplne vábne, na skvelej chuti im to nijak neuberie.  

Od Zeleného štvrtka budete počuť po uliciach chodiť chlapcov s typickými klapačkami alebo tiež rapkáčom. Vy si tento deň môžete spestriť prípravou zelenoštvrtkových kysnutých judášov. Ideálne sa toto pečivo stočené do tvaru pripomínajúceho povraz, na ktorom sa Judáš po zrade Krista obesil, podáva skoro ráno a má zaistiť pevné zdravie a ochranu. Judáše po vytiahnutí z rúry potrite medom. Budú síce lepkavé, ale o to chutnejšie. 

Veľký piatok je potom dňom v znamení najväčšieho pôstu v roku. Jedlo si nemusíte úplne odoprieť, malo by však byť ľahké a bezmäsité. Výnimkou sú napríklad ryby. Ľudia, ktorí si ich predtým nemohli dovoliť, zapekali aspoň zemiakovú kašu do tvaru rybieho tela. Na stole bol tiež špenát, rôzne druhy strukovín alebo sladké knedle, ktorými určite aj dnes potešíte svojich malých jedákov. A po obede sa môžete vybrať do lesa hľadať poklady – v tento deň sa údajne otvára zem a vydáva svoje ukryté cennosti.

Počas Bielej soboty sa domami šíri neodolateľná vôňa veľkonočnej plnky. Mala by byť dostatočne bohatá – základom je údené mäso, čerstvé vajcia a zelené bylinky vrátane mladej žihľavy symbolizujúcej jar.

Pokiaľ máte doma chlapca, je ten správny čas upliesť s ním veľkonočný korbáč z vŕbového prútia. Verte alebo nie, nie je to žiadna veda, existujú jednoduchšie aj zložitejšie varianty a s pomocou videí na internete vám to určite pôjde ako po masle. S dievčatami už naopak môžete pripravovať vajíčka: farbiť, škrabať, fúkať a rôzne zdobiť, aby ste ich mali na pondelok pripravené. 

Nedeľný Boží hod Veľkonočný k bohato prestretým stolom láka už svojím názvom. Veľkorysosť hostiny sa kedysi odvíjala predovšetkým od toho, čo si daná rodina mohla dovoliť, viac menej rôzne druhy mäsa si v tento deň dopriali takmer všetci. Okrem pečienky nesmel na stole chýbať ani sladký veľkonočný baranček, ktorý symbolizuje obetovanie Ježiša Krista.

Mazanec, ktorý je veľkonočnou obdobou vianočky, má pripomínať slnko a blížiacu sa jarnú rovnodennosť – podľa toho sa tiež musí poriadne lesknúť. Pre vzácne návštevy bol navyše bohato zdobený hrozienkami a mandľami. Kríž, ktorý sa na povrchu cesta prerezáva pred pečením, je pripomienkou ukrižovania.      

Veľkonočný pondelok je potom dodnes dňom v znamení vajíčok, ktoré sa nielen servírujú vo všemožných podobách, ale aj rozdávajú pri takzvanej šibačke. Sú symbolom nového života a plodnosti. Z vykoledovaných vajec uvarených natvrdo sa potom pripravuje predovšetkým vajíčková nátierka, ktorá sa na stoloch objavuje ešte niekoľko dní.

Rýchlosť a výkon prenechajte kuchynským robotom

Veľká noc je teda ideálnou príležitosťou to v kuchyni zase poriadne roztočiť. Než sa však vrhnete do veľkolepých príprav, zastavte sa. U našich predkov sa inšpirujte nielen čo sa konkrétnych receptúr týka, ale aj prístupom k ich príprave. Varenie a pečenie slávnostných pokrmov totiž vždy bolo pomalým rituálom a príležitosťou k rozjímaniu a rodinným stretnutiam. Určite sa zhodneme na tom, že nám v dnešnej zrýchlenej a uponáhľanej dobe oprášenie tohto zvyku len a len prospeje.

Aby ste si prípravu hostiny mohli náležite a bez stresu vychutnať, prenechajte časť práce výkonnému kuchynskému robotu. Pokiaľ navyše máte deti, zapojte ich do procesu prípravy a prenechajte im jednoduché úkony odpovedajúce ich veku a schopnostiam.  

Nemusíte sa pritom báť ani kysnutého cesta na mazance a judáše. Základom je cesto dobre prepracovať. S tým vám pomôže silný kuchynský robot s planetárnym systémom miešania, ktorý sa postará o dôkladné stieranie surovín aj u stien misy. Pokiaľ sa navyše pustíte do experimentov z bezlepkovej múky, siahnite po špeciálnom háku na bezlepkové cesto, ktorým je vybavený robot ETA Gratus Kuliner II, Kalibro a Vital II

ETA Gratus Kalibro

Čo robot v kuchyni dokáže?

Všetko v jednom – šľahá, mieša, drví, hnetie, seká a melie a tým jeho schopnosti ešte zďaleka nekončia. S drinou behom príprav (nielen) veľkonočných dobrôt sa tak môžete rozlúčiť. Hnetenie kysnutého cesta, vyšľahanie dokonale tuhého snehu z bielkov a vymiešanie cesta na barančeka, zvládne tento multifunkčný pracant v okamžiku za vás.

Žiadne plytvanie! Vďaka do detailu vyladenej konštrukcii v mise nezostane ani zrniečko múky a obávať sa nemusíte ani cukru prilepeného na dne misy. Všetko bude presne tam, kde má byť – rovnomerne zapracované do cesta alebo krému.

Ako pierko – presne taký bude každý krém aj šľahačka, s ktorou si robot poradí behom chvíľky. Stačí zvoliť správnu rýchlosť.

Ako by sa zastavil čas – zatiaľ čo robot pracuje za vás, máte množstvo času navyše na prípravu ďalších surovín, priebežné upratovanie alebo starostlivé študovanie receptu. Cesto, ktoré by ste sami hnietli minimálne polhodinu, zvládne robot spracovať behom niekoľkých minút.

Neobmedzené možnosti vám poskytne široká paleta príslušenstva. Vďaka praktickým nadstavcom sa môžete pustiť do mletia mäsa, výroby domácej zmrzliny a cestovín, mletie maku alebo brúseniu nožov.