Vychutnajte si Vianoce všetkými zmyslami: 5 tipov, ako doma navodiť tú pravú vianočnú atmosféru

Vychutnajte si Vianoce všetkými zmyslami: 5 tipov, ako doma navodiť tú pravú vianočnú atmosféru

Ak ste až do 23. decembra v plnom pracovnom nasadení a navyše vás doháňa stres z nakupovania vianočných darčekov, sviatočná atmosféra sa často nie a nie dostaviť. Nenechávajte preto nič na náhodu a nalaďte sa na vianočnú vlnu hneď všetkými zmyslami naraz. Poradíme vám ako na to. 

Sviatky sú už cítiť vo vzduchu

Vianoce už od pradávna voňajú po vanilke, škorici a ihličí. Tak na čo ešte čakáte? Pri pečení cukroviniek pritom nemusíte lámať rekordy – pripravte iba toľko obľúbených druhov, aby si každý člen domácnosti prišiel na svoje. Často navyše bohato postačí polovičná dávka. 

ETA TIP: S týmto plánom už vás pečenie cukroviniek nebude stresovať.

O všadeprítomnú vôňu ihličia sa postarajú dekorácie z vetvičiek. Medzi živými stromčekmi sa potom k najvoňavejším radí jedľa a borovica. Oproti smrekom navyše lepšie znášajú teplo, a tak vám budú robiť radosť o to dlhšie.

ETA TIP: Doprajte si vôňu cukroviniek a ihličia doslova na počkanie – pomocou aróma difuzérov. Výberom toho správneho esenciálneho oleja môžete mať za pár okamihov prevoňanú domácnosť presne tak, ako si prajete.

Všetky chute adventu

Dobré jedlo a pitie k Vianociam neodmysliteľne patria. Cukrovinky, ktoré vám pri pečení pošteklili čuchové receptory, tak pomaly začnete dopriavať aj chuťovým pohárikom. Aspoň malú časť však dobre uložte, aby vám zvýšilo aj na Štedrý večer.

Predvianočné hodovanie sa nezaobíde ani bez vareného vína alebo punču. Vyrazte za nimi na adventné trhy alebo si tento hrejivý mok jednoducho pripravte v pohodlí domova.

Majte oči a srdce dokorán

Ku zrakovým vnemom, ktoré vám pripomenú, že už nastal onen kúzelný čas, patria typické vianočné dekorácie. Tie pritom môžu byť úplne jednoduché – vyrobte ich zo šišiek, vetvičiek alebo citrusov. Z kôry mandarínok môžete vyrezať rozmanité tvary, rovnako ako usušiť kolieska pomarančov v sušičke potravín.

Pokiaľ sa vám darí doma priebežne udržovať čistotu, s vianočným upratovaním si zbytočne nelámte hlavu. Umývanie okien si zjednodušte praktickými pomocníkmi. Potom si žiarivo čisté okná vyzdobte. Vianočná atmosféra tak okamžite dýchne aj na okoloidúcich.

ETA TIP: Čistič okien ETA Azurit vám uľahčí tiež umývanie sprchových kútov, dlaždíc a zrkadiel.

Pohoda, na ktorú si môžete siahnuť

Rozprávkovo zasnežená príroda dodá Vianociam ten správny šmrnc. Pokiaľ vám to teda počasie dovolí, vlastnoručne postavte snehuliaka, alebo aspoň nazbierajte vetvičky a šišky na výrobu prírodných dekorácií.

Zababušiť sa do voňavej a hebučkej deky je po zimnej prechádzke skutočne na nezaplatenie. Očistu preto doprajte všetkým textíliám, na ktoré inokedy zabúdate. Deky, plédy a povlečenie vyperte, závesy a čalúnenie osviežte niekoľkými ťahmi parného čističa.

Nastražte uši

A ako Vianoce znejú? Pokiaľ si nemôžete dopriať slastný zvuk praskajúceho krbu, pusťte si aspoň koledy. Zvončeky a rolničky ale nechajte na Štedrý deň, aby nestratili svoje jedinečné kúzlo. Veselo cinkať však môžete pohármi domáceho vaječného koňaku za sprievodu priateľského ševelenia s návštevami. 

Z času na čas si naordinujte aj božské ticho, ktoré je v dnešnej dobe skutočne vzácne. Najlepšie urobíte, keď za ním vyrazíte do prírody a domov si zaobstarajte spotrebiče s čo najtichšou prevádzkou.