Čo robiť, keď musíte byť doma? Čas navyše využite zmysluplne

Čo robiť, keď musíte byť doma? Čas navyše využite zmysluplne

Tu a tam nastane situácia, kedy musíme doma stráviť viac času, než sme predpokladali, či už je to kvôli chorým deťom, alebo mimoriadnym celoštátnym opatreniam. Určite sa však zhodneme na tom, že by bola škoda tento čas zbytočne premárniť. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako zabaviť seba aj deti, a stráviť voľné chvíle tak, aby ste večer zaspávali s dobrým pocitom.

Práca šľachtí

Sedieť so založenými rukami a zúfať nad nepríjemnou situáciou vám na nálade nepridá. Omnoho lepším nápadom je inšpirovať sa pokračovaním tejto známej pesničky, ktorá radí „upeč napr. chlieb“. Či už máte domácu pekáreň, alebo sa pustíte do pečenia v rúre, verte, že sa čerstvo upečeného a voňavého domáceho chleba skrátka nebudete môcť nabažiť. 

ETA TIP: Unikátna domáca pekáreň ETA Duplica Vital Plus s patentovaným programom Kvasenie je perfektnou spoločníčkou na výrobu tradičného kváskového chleba, ktorý nielenže skvelo chutí, ale má aj preukázateľné pozitívne účinky na naše zdravie, vrátane optimálne fungujúceho trávenia a obranyschopnosti.

Objavte kúzlo domácej výroby

Okrem chleba sa dá doma vyrobiť takmer čokoľvek. Internet je plný „Do It Yourself“ nápadov a k množstvu z nich si vystačíte iba s tým, čo bežne nájdete doma. S tými správnymi pomocníkmi ľahko vyrobíte napr. čerstvé cestoviny, či jogurt. Môžete si tiež upiecť chrumkavú granolu presne podľa vašej chuti, alebo si pripraviť chutné nátierky

A pokiaľ na zdravotnej prechádzke narazíte na medvedí cesnak, nezabudnite si do zásoby vyrobiť pesto.

Zamestnajte detské hlavičky a ručičky

Musíte doma zabaviť nielen seba, ale aj ratolesti? Okrem interaktívnych hier, nenásilného vzdelávania a nevyhnutného odpočinku ich zapojte do bežného chodu domácnosti. Ak zvolíte zábavnú formu, pre úlohu nenahraditeľných pomocníkov sa deti veľmi rýchlo nadchnú.

Spoločne sa pustite napr. do pečenia. Náročnosť je potrebné prispôsobiť veku a schopnostiam detí, bez obáv však môžete začať napr. jednoduchými sušienkami. Malí kuchári si potom budú môcť svoj sladký výtvor za odmenu zjesť na desiatu.

Spoločné varenie

ETA TIP: Nedarí sa vám deti presvedčiť, aby konzumovali nevyhnutné vitamíny? Poradíme vám, ako na to.  

Svoje domáce ihrisko potom rozšírte aj za hranice kuchyne – vrhnite sa napríklad do spoločného triedenia sezónneho oblečenia spojeného s domácou módnou prehliadkou, alebo sa pustite do výroby maňušiek z ponožiek, modelovacej hmoty či pečiatok zo zemiakov.

Nadišiel čas na veľké upratovanie

Pre kúzelné zaklínadlo „upratovanie počká…“ síce máme maximálne pochopenie, teraz však výhovorky strácajú na svojej presvedčivosti. Na lepšiu príležitosť vyprevadiť špinu z domu, by ste asi čakali márne. Veľké upratovanie si rozvrhnite na niekoľkých dní, aby sa vám zbytočne nesprotivilo a nevyčerpalo vás. Aby vám všetko lepšie ubiehalo, pustite si k nemu napr. obľúbenú hudbu alebo audioknihu, ktorá vás pobaví či poučí.

V každej miestnosti začnite od najvyššie položených políc. Nezabudnite ani na luster, obloženie dverí, alebo rámy obrazov. Pokiaľ sa chcete vyhnúť víreniu prachu, pozvite si na pomoc variabilný tyčový vysávač s príslušným nadstavcom, ktorý ho účinne pohltí do nádoby na prach.

Jarné upratovanie

ETA TIP: Aj tam, kde sa bežne radšej ani nepozeráte, pohodlne dosiahnete so super ľahkým aku vysávačom ETA Supersonic. Praktickým pomocníkom je tiež extrémne výkonný tyčový a ručný vysávač 2 v 1 ETA Magic X-treme, ktorý vás okúzli nielen bohatým príslušenstvom. 

Následne sa vrhnite na umývanie okien. Túto neobľúbenú činnosť vám uľahčia čističe okien, s ktorými ide práca oveľa rýchlejšie od ruky, navyše bez nutnosti sa neustále zohýbať k vedru s vodou a namáčať v ňom handru. Na záver venujte dostatočnú starostlivosť tiež podlahám

Kuchyňu a kúpeľňu potom upratujte so železnou pravidelnosťou. S dezinfekciou v dobe, kde všade okolo vyčíňajú vírusy, vám pomôžu parné čističe. Zaobídu sa bez chemických čistiacich prostriedkov, a tak sa zároveň vyhnete návšteve obchodu. 

Učte sa a skúšajte nové veci

Už dlho chcete začať šiť alebo sa učiť španielsky? Práve nastal ten správny čas. Preskúmajte zákutia internetu a vyberte si zo širokej ponuky vzdelávacích a sebarozvojových videí alebo využite cvičebné alebo jazykové online lekcie. Mnohé z nich sú úplne zadarmo.  

ETA TIP: Na čítanie alebo ručné práce si nezabudnite poriadne posvietiť. Ideálnou voľbou sú stmievateľné LED lampy, ktoré vám umožnia zvoliť vždy optimálnu intenzitu a farbu svetla.

Pomáhajte blížnym a venujte sa sami sebe

Aj v dobe, kedy sa nie je dobré zhromažďovať, myslite na svojich blízkych, ale aj tých zdanlivo vzdialenejších. Zavolajte babičke, napíšte list či e-mail kamarátke, ktorá sa odsťahovala na druhý koniec republiky, alebo šite rúška pre tých, ktorí ich teraz najviac potrebujú.

Aby ste však mohli pozitívnu energiu rozdávať, najprv ju musíte sami načerpať. Venujte preto dostatok času a starostlivosti sami sebe. Ráno začnite dôkladným ponaťahovaním či meditáciou a dajte si záležať na tom, čo jete. Voľnejší režim môže byť tiež ideálnou príležitosťou k zhodnoteniu doterajšieho jedálnička a k zavedeniu vítaných zmien. Starajte sa o seba tiež zvnútra – nanášajte pravidelne pleťovú masku, urobte si manikúru a pedikúru a doprajte si relaxačný kúpeľ.

Cvičenie

ETA TIP: Aby ste sa aj doma cítila krásna, ráno sa upravte tak, ako ste zvyknutá. Čas navyše potom môžete využiť k extra starostlivosti alebo k natrénovaniu tvorby rozmanitých účesov