Láska prechádza žalúdkom – pripravte roztúžené valentínske menu

Láska prechádza žalúdkom – pripravte roztúžené valentínske menu

Doprajte si lásku na tanieri nielen na deň svätého Valentína. Potraviny, ktorým sa pripisujú afrodiziakálne účinky vás príjemne naladia, rozprúdia krv v žilách, a okrem skvelej chuti na jazyku podporia tiež chuť do života, ktorá je vo dvojici určite zábavnejšia.  

Najlepší darček je ten, ktorý sa dá zjesť

Pokiaľ sa chystáte svojej drahej polovičke darovať na Valentína iba symbolickú drobnosť, ktorá ale zaručene poteší, stavte na luxusné delikatesy. Milovníkov čokolády nadchnú kvalitné pralinky, ktoré si možno bežne nedoprajú. Veľkolepý dojem potom zaručene urobíte vlastnoručnou výrobou.

ETA TIP: Začiatočníci môžu vsadiť napr. na arašidové košíčky. Sú chutné, a pritom veľmi jednoduché na prípravu. 

Čokoláda je navyše jednou z potravín, ktorá spoľahlivo poslúži ako afrodiziakum. Pripisuje sa jej tiež schopnosť zaháňať nielen chmúry, ale napr. aj kŕče – bez oboch sa behom romantického večera určite radi zaobídete.

Arašidové košíčky

Začnite (správne vychladeným) prípitkom

Na uvoľnenie a navodenie príjemnej atmosféry sa nebojte siahnuť po troške alkoholu. Kvalitným vínom či sektom rozhodne neurobíte chybu. Dbajte však na to, aby bolo víno vychladené na správnu teplotu – jedine tak plne rozvinie svoje vlastnosti, chuť a vôňu.

ETA TIP: S optimálnou teplotou, ktorú by ste v chladničke hľadali iba ťažko, vám pomôžu vinotéky. Tie navyše zaistia dostatok miesta na poriadne zásoby, a tak si môžete romantickú chvíľku s pohárom vína dopriavať aj častejšie než iba na Valentína.

Okrem občasného popíjania môžete kvapku alkoholu použiť tiež pri varení. Receptom to dodá vytúžený šmrnc.

Naservírujte tanier plný lásky

Pre romantické večere voľte vždy ľahko stráviteľné jedlá, ako sú ryby či talianske pokrmy na čele s cestovinami a rizotom. Vhodné je tiež hydinové mäso – vyskúšajte napr. pôsobivú kuraciu roládu alebo netradičné arašidové kuracie rezne. Skvelú službu vám ale poskytnú aj mnohé vizuálne a chuťovo lákavé vegetariánske jedlá.

ETA TIP: Perfektnou voľbou sú tiež odľahčené pokrmy pripravené v pare. S praktickým parným hrncom môžete pripravovať hneď niekoľko chodov naraz takmer bez práce a medzitým sa venovať svojej milej spoločnosti.

Naopak sa vyhnite príliš ťažkým jedlám, smaženým pokrmom a aromatickým pochúťkam s množstvom cesnaku, ktoré prekazia všetky bozky. Vyvarujte sa tiež nadúvajúcim potravinám a všetkým ďalším ingredienciám, ktoré by vám alebo vašej polovičke spôsobovali akýkoľvek diskomfort – vopred sa informujte tiež o možných alergiách.

ETA TIP: Prípravu jedla môžete poňať ako spoločnú zábavu. Vyskúšajte napr. syrové či čokoládové fondue alebo rozpáľte rakletový gril, na ktorom si každý pripraví to, na čo má práve najväčšiu chuť.

Zapojte prírodné afrodiziaka

Medzi potraviny, ktoré sú známe svojimi sexuálnu túhu povzbudzujúcimi účinkami, patrí napríklad škorica a chilli, či zeler alebo figy a jahody.

Väčšina z nich zaistí lepšie prekrvenie a taktiež obsahujú minerálne látky, ktoré vám pomôžu „hodiť sa do pohody“. Napríklad zmieňované figy sa pýšia vysokým obsahom horčíka, ktorý prispieva k tvorbe serotonínu – tzv. hormónu šťastia. Príjemne strávenému večeru tak ide ich konzumácia výrazne naproti.

Čokoládový chia puding

Ako afrodiziakálne potraviny chutne zakomponovať a postupne dávkovať po celý večer? K hlavnému jedlu servírujte ako dip chilli mangové čatní, v ktorom okrem rozohrievacieho chilli nechýba ani škorica. Ako dezert skvele poslúži čokoládový chia puding s jahodami a na večerné zobanie k vínu pripravte lahodné crostini s kozím syrom a figami. 

ETA TIP: Okrem chuti môžete poštekliť aj čuchové bunky. Pozvite na pomoc prírodné esenciálne oleje a dizajnové arómadifuzéry.