Voňavé zásoby na celý rok: Ako sušiť huby a ako ich uchovávať?

Voňavé zásoby na celý rok: Ako sušiť huby a ako ich uchovávať?

Nazbierali ste plné košíky húb a teraz rozmýšľate nad tým, ako najlepšie predĺžiť ich životnosť? Sušenie je ideálnym spôsobom konzervácie, ktorý zachováva ich vôňu a nezameniteľnú chuť a navyše vám ušetrí množstvo miesta. Poradíme vám, ako sa pri sušení húb vyhnúť zbytočným chybám.

Základom je dôkladná príprava

V lese zbierajte iba tie druhy húb, ktoré bezpečne poznáte. Okrem otravy či zažívacích problémov sa tak vyhnete tzv. horkým hubám. Jediný kúsok dokáže pokaziť celý pokrm a zmes sušených hríbov zbytočne znehodnotiť.

Aspoň základnej očiste húb sa venujte už v lese – najlepším parťákom je pritom kvalitný hubársky nožík so štetcom. Doma huby zbavte posledných zvyškov hliny a ihličia a nakrájajte na rovnako veľké a tenké plátky.

Nazbierané huby spracujte najneskôr do 24 hodín. Po túto dobu ich uchovávajte v chlade, ale neprikrývajte ich igelitom, aby sa nezaparili.

Hríby

Ako za čias našich babičiek

Pri sušení je dôležitá cirkulácia vzduchu. Tradične sa preto huby sušili na (často podomácky vyrobených) sitách s dreveným rámom umiestnených na čerstvom vzduchu. V pochmúrnych dňoch pomôže priestor nad krbom alebo spustený radiátor.

V bojových podmienkach – napríklad na chate či dovolenke – môžete huby sušiť tiež na niti, navlečené ako korálky alebo na rozložených novinách. Z tých však radšej poskladajte harmoniku. Huby sa tak na papier neprilepia a neotlačí sa na nich tlačiarenská čerň.

Sušička ušetrí čas a priestor

V moderných domácnostiach preberá kontrolu nad sušením húb praktická sušička. Tá má hneď niekoľko poschodí nad sebou, a tak si pri sušení vystačí s oveľa menším priestorom. Aby však boli huby usušené rovnomerne, je vhodné pláty v priebehu sušenia raz až dvakrát prehodiť.

ETA TIP: Sušička ETA Brisa je vďaka svojmu dvojstennému prevedeniu, unikátnemu tvaru a špeciálnemu rebrovaniu plátov skutočne vymodlenou pomocníčkou. Vzduch v nej cirkuluje efektívnejšie, a tak pláty nemusíte počas sušenia prehadzovať.

Kvalitné sušičky s nastaviteľnou teplotou navyše hubám poskytnú optimálne podmienky – najlepšie im prospieva teplota okolo 50 °C. Doba sušenia sa potom odvíja od húževnatosti húb a množstva plátov umiestnených nad sebou. Väčšinou sa však pohybuje okolo siedmych hodín. Pokiaľ huby sušíte cez noc, s ukončením prevádzky v správnom čase vám pomôže praktická funkcia časovača.

Sušičku navyše využijete nielen počas hubárskej sezóny. Postará sa tiež o sušenie ovocia a zeleniny, tie výkonnejšie potom napr. aj o prípravu sušeného mäsa jerky. Niektoré sušičky sú navyše vybavené špeciálnym sitom na bylinky, a tak vám pripravia zásoby na zimu skutočne so všetkým.

ETA TIP: Vyberáte sušičku a nie ste si istý, na aké vlastnosti sa zamerať? Poradíme vám, ako vybrať sušičku, ktorá vás nesklame.

Sušené hríby

Vyhnite sa plesni a škodcom

Pred uschovaním sušených húb vždy dôsledne skontrolujte, či sú skutočne úplne vysušené. Zvyšky vlhkosti sú totiž predzvesťou nechcených plesní. Sušené huby skladujte v tme, najlepšie v dobre tesniacich sklenených nádobách.

Dobre usušené a správne skladované huby vydržia aj niekoľko rokov. Pre ešte výraznejšiu úsporu miesta ich môžete tiež nadrviť, a vytvoriť si tak domáce hubové korenie.

Nechcených návštevníkov v podobe molí potom podľa babských rád odradíte vložením niekoľkých sušených bobkových listov.

Pochúťka, ktorá poteší

Sušené huby pred použitím namočte asi na dve hodiny do vody, aby napučali. Následne s nimi pracujte rovnako ako s čerstvými.

A čo z nich vykúzliť? Pripravte si chutnú polievku, rizoto alebo napr. tradičného hubového kuba, ktorý sa blysne aj na slávnostnej vianočnej tabuli.

Sušené hríby

Sušené huby sú navyše vďačným „home-made“ darčekom, ktorý poteší vašich blízkych. A to bez zbytočného pocitu, že by ste na nich akokoľvek šetrili – cena sušených húb sa dnes bežne pohybuje okolo 10 Eur za 100 gramov. Jednoducho ich nasypte do ozdobného pohára, pridajte milý odkaz a stresujúce predvianočné nákupy môžete hodiť za hlavu.