Tipy na jedlé darčeky: domáca výroba poteší nielen na Vianoce

Tipy na jedlé darčeky: domáca výroba poteší nielen na Vianoce

Darčeky, ktoré sa dajú zjesť, so sebou nesú hneď niekoľko výhod. Svojou originalitou prekonajú všetky páry ponožiek, prinesú oveľa viac úžitku, než nechcené lapače prachu a je z nich na prvý pohľad aj ochutnanie cítiť, že boli vyrábané s láskou.  

Jedlé vianočné darčeky samozrejme môžete aj kúpiť, tým domácim sa však máločo vyrovná. Možností je pritom veľa a fantázii sa medze nekladú. Vyskúšajte napr. nasledujúce tipy.

Arašidové maslo alebo domáca nutella

Obľúbenosť arašidových masiel a rôznych orieškových krémov rastie, a to nielen u vyznávačov zdravého stravovania. Sladké lieskovo orieškové nátierky sú tak jasnou voľbou u detí a milovníkov čokolády. Oboje si však môžete pohodlne vyrobiť sami, navyše zo surovín vlastného výberu. Zvoľte tak skutočne kvalitné orechy (ideálne v BIO kvalite) alebo napr. zdravšie, ale nie menej chutné alternatívy klasického cukru.

Potrebujete k tomu jediné – výkonný mixér a pevnú vôľu na to, aby ste všetko nezjedli už pri ochutnávaní. Mixér by mal disponovať kvalitnými nožmi, silným motorom a vysokými otáčkami, napr. ako ETA Vital Blend. S menej výkonnými mixérmi dosiahnete požadovanú konzistenciu ťažšie a navyše vystavujete ich motor riziku prehriatia.

Sušené huby a ovocie

Darom z nebies sú pre mnohých gurmánov tiež vlastnoručne nazbierané a usušené huby, ktoré dodajú nezameniteľnú chuť každej polievke. Rýchlo a zároveň šetrne ich môžete usušiť v sušičke ETA Vital Air, v ktorej vyrobíte tiež sušené mäso jerky alebo skvelé sušené paradajky. Tie môžete tiež upiecť a následne spolu s cesnakom naložiť do oleja. 

TIP: So sušičkou môžete kúzliť celoročne, a zďaleka nie je vhodná iba na ovocie. Prečítajte si, ako sušičku využiť v kuchyni naplno

Zaváraniny

Džemy a marmelády dokážu spríjemniť všetky raňajky. Pokiaľ teda chcete, aby si na vás vaši blízki spomenuli hneď ráno, je vlastnoručný džem úplne perfektným darčekom. A že už je celá úroda zo záhradky preč? Nezúfajte, originálny džem z pomarančov sa ku chladným zimným ránam skvele hodí. Nemusíte sa pritom obávať zložitej výroby. Jednoducho pozvite na pomoc šikovných pomocníkov, ktoré vám doma slúžia k iným účelom – napríklad domácu pekáreň chleba, ktorá programom MARMELÁDA disponuje.

Pomarančový džem

ETA TIP: Chceli by ste obdarovať tiež niekoho, kto sladkému práve neholduje? Vsaďte na bylinkové pestá

Tekuté darčeky

Ďalšou kategóriou veľmi vďačných darčekov sú tie tekuté. Či už ide o poctivé domáce sirupy, alebo niečo ostrejšie v podobe lahodných likérov. U sirupov platí to, čo u marmelád a džemov – vsaďte na suroviny, ktoré teraz bez problémov zoženiete. Skvelou voľbou je ale také domáci vaječný likér.  

Milou pozornosťou, pre ktorú je zima ako stvorená, je tiež bylinkový alebo pečený čaj

Bylinkový čaj

Bylinky a korenie

Mám ťa rada ako soľ, tvrdila odvážne Maruška v známej rozprávke Soľ nad zlato. Pokiaľ aj vy chcete svojim blízkym vyjadriť svoju náklonnosť, soľ alebo korenie môže byť tou správnou voľbou. Vo výkonnom mixéri či sekáčiku krátko premixujte hrubozrnnú soľ spolu s bylinkami podľa chuti a behom chvíľky získate originálnu bylinkovú soľ, ktorou potešíte všetkých gurmánov.

Skvelým darčekom je tiež kvalitné korenie alebo vami vypestované či pozbierané a následne nasušené bylinky. Tie môžete nechať preschnúť buď voľne zavesené, alebo v sušičke pri nízkej teplote.

Predpripravené zmesi

Domáce polotovary sú výborným spôsobom, ako ostatným uľahčiť prácu, obohatiť ich repertoár o nové recepty a potešiť ich originálnym nápadom. Ako na to? Jednoducho – do ozdobnej nádoby nasypte sypké suroviny, ktoré sa neskazia a dohromady tvoria základ napríklad na muffiny alebo sušienky. Pridajte štítok s informáciami o ingredienciách, ktoré je potrebné pridať (napr. hrnček mlieka a dve vajcia) a doplňte jednoduchými pokynmi na prípravu.

Zo suchých surovín je možné tiež vyrobiť domáce instantné polievky, zmes na rizoto, ochutený kuskus alebo napr. ovsenú kašu, ktorú ráno stačí zaliať horúcou vodou. 

Ďalšie nápady:

  • domáce cestoviny (jednoducho pripravíte s nadstavcom na robot ETA GRATUS
  • čokoládové pralinky
  • orechy v mede
  • nakladané syry, zelenina alebo utopenec
  • domáce müsli alebo granola

ETA TIP: Ak chcete obdarovať milovníkov jedla, ktorí ho zároveň aj radi pripravujú,  darujte im osvedčených kuchynských pomocníkov ETA.