Vianoce netradične: Čím pohostiť vegetariánov a bezlepkárov?

Vianoce netradične: Čím pohostiť vegetariánov a bezlepkárov?

Vianočné sviatky pokoja a pohody by mali byť tiež o vzájomnom rešpekte a snahe vyjsť si navzájom v ústrety. Pripraviť pohostenie aj pre blízkych, ktorých sa stravovanie mierne vymyká zabehnutému štandardu, je preto to najmenšie, čo pre nich môžete urobiť. Poradíme vám, čo naservírovať bezlepkárom, vegetariánom aj vegánom.  

Vianoce bez lepku  

Pokiaľ chcete pripraviť pohostenie pre človeka s intoleranciou lepku alebo pre niekoho, kto ho zo svojej stravy z akýchkoľvek dôvodov zámerne vyraďuje, vyhnite sa pri príprave cukroviniek aj štedrovečernej hostiny pšenici a pšeničnej múke (a to aj tej špaldovej). Lepok je,  aj keď v menšom množstve obsiahnutý tiež v žite a jačmeni a veľakrát ho nájdeme tiež v potravinách, kde by sme ho rozhodne neočakávali – napríklad v údeninách. Vyplatí sa preto dôkladne čítať zloženie.

Upraviť štedrovečernú večeru do bezlepkovej podoby je pomerne ľahké. Pokiaľ pripravujete zahustenú polievku, použite bezlepkovú múku – napríklad ryžovú či pohánkovú. Kapra alebo rezeň potom obaľte v kukuričnej strúhanke.

Vianočku môžete upiecť z bezlepkovej múky. Rovnako tak je možné pripraviť bezlepkové cukrovinky – skúste napríklad griliážové medvedie labky, karamelové laskonky, alebo kokosové bounty guličky.

Griláž

ETA TIP: S cestom na bezlepkovú vianočku je potrebné pracovať dôkladne, ale opatrne. Najlepšie výsledky dosiahnete pomocou kuchynského robota s použitím špeciálnej metly na bezlepkové cesto.

Jednohubky hravo vykúzlite z bezlepkového pečiva (ideálne upečte domáce) alebo vyskúšajte niečo menej tradičné – napr. sushi. Dobrú službu urobia tiež kukuričné tortilly s pikantnou náplňou či dipom.

Vianoce bez mäsa

Vegetariánov a vegánov, či už z etických alebo iných dôvodov postupne pribúda. Zatiaľ čo vegetariáni sa vyhýbajú iba mäsu, vegáni nekonzumujú ani vajcia, mliečne výrobky, syry a mnohí dokonca ani med. Aj tak je ale škála pochutín, ktoré im môžete pripraviť, prekvapivo široká. Ponuka v bežných supermarketoch sa navyše rozrastá raketovou rýchlosťou, a tak sa nemusíte spoliehať iba na predajne so zdravou výživou.

Vegetariánsku či vegánsku štedrovečernú večeru môže zahájiť hubová či strukovinová polievka, prípadne bezmäsitá verzia kapustnice. Do zemiakového šalátu použite vegánsku majonézu, ktorá je dnes bežne dostupná, a vynechajte vajce a údeninu, pokiaľ ich váš rodinný recept obsahuje. Prípadne zvoľte vhodnú alternatívu, napríklad sójový párok. 

Pri snahe nahradiť mäso či kapra potom môžete popustiť uzdu fantázii – vajce v trojobale zastúpi obaľovacia zmes zvaná Hraška, rybaciu chuť potom evokuje morská riasa Nori. Obaliť v nej môžete akúkoľvek rastlinnú alternatívu – tofu, tempeh, seitan či sójové plátky, ale aj zeler alebo hlivu ustricovú. Vždy je ale lepšie nechať vami vybranú surovinu chvíľu marinovať v zmesi sójovej omáčky a korenia.

ETA TIP: Pokiaľ ste zvyknutí smažiť na masti, pri príprave jedla pre vegánov a vegetariánov radšej siahnite po rastlinnom oleji.

Ak chcete nachystať tiež vegánske cukrovinky, voľte rôzne raw guličky alebo skúste experimentovať. Vajce v ceste dokážu nahradiť chia semienka, mleté ľanové semienka alebo napr. aj rozpučený banán.

Čokoládové košíčky s arašidovým maslom

ETA TIP: Chutnou a rýchlou alternatívou sú tiež čokoládové košíčky s arašidovým maslom podľa fitrecepty.info.

Ako pohostenie na stôl budú zásahom do čierneho nátierky z rozmixovaných strukovín, avokáda či semienok. Namiesto syra siahnite napr. po tofu – hlavne jeho údený variant zachutí aj mnohým milovníkom mäsa. Na ozdobu a dochutenie poslúžia sušené paradajky či olivy.

Dajte však pozor tiež na pečivo – to kupované nemusí byť bez živočíšnych zložiek (zloženie by však malo byť v obchodoch k dispozícii). Najlepšie preto urobíte, keď upečiete domáce. 

Čím potešíte všetkých? 

Pokiaľ hľadáte univerzálne riešenie, ktorým sa zavďačíte všetkým, nájdete ho v jednoduchosti. Ako hlavné jedlo poslúži tradičný staročeský hubový kuba. Jačmenné krúpy, ktoré tvoria jeho základ, radšej nahraďte tými pohánkovými, ktoré sú úplne bezlepkové. Na zobkanie potom prichystajte čerstvé a sušené ovocie alebo oriešky. Chybu rozhodne neurobíte ani obloženou zeleninovou misou, ktorá bude vítaným odľahčením pre všetkých.

ETA TIP: Potešením pre oči budú špízy z ovocia alebo sušené ovocné placky.

Inšpirovať sa môžete tiež zahraničnou kuchyňou – vyskúšajte napríklad guacamole alebo hummus. Cícer, z ktorého hummus pripravíte, navyše poslúži aj ako vďačné zobkanie – stačí ho uvariť, okoreniť a opiecť v rúre do chrumkava.

ETA TIP: Cícerový hummus nahradí aj akákoľvek iná strukovinová nátierka.

A rada na záver? Radšej si vždy vopred zistite, aké sú stravovacie zvyklosti vašich hostí, prípadne sa s nimi dohodnite, aby doniesli vlastné pohostenie spĺňajúce ich požiadavky. Uvidíte, že to bude príjemné spestrenie aj pre ostatných, ktorým tak umožníte objaviť zase niečo nového a zistiť, že aj alternatívna strava môže byť chutná.