Výživné desiate na lyžovačku a zimné výlety

Výživné desiate na lyžovačku a zimné výlety

Nad zimou si môžeme zúfať a snažiť sa ju prečkať na gauči, alebo si ju radšej poriadne užiť. Pokiaľ sa vám rovnako ako nám viac páči ten druhý variant, neváhajte a vyrazte von užívať si zimné radovánky. Nezabudnite však na poriadnu desiatu, ktorá vám dodá potrebnú energiu.  

Pečivo na sto spôsobov

Obložené pečivo je osvedčenou klasikou, ktorá je na desiatu či jedlo na cesty skvelou voľbou. Má ideálnu veľkosť aj tvar, drží pekne pohromade, a navyše zasýti. Aby vás však klasický „rožok s niečím“ neomrzel, zapojte fantáziu a pravidelne skúšajte rôzne obmeny.

Základom je chutné pečivo – najlepšiu službu vám urobí to domáce, ktoré takmer bez práce pripravíte v domácej pekárni. Chlieb, žemle, či bagetky potom môžete obložiť ľubovoľnými kombináciami pochutín – vyhnite sa však majonézovým šalátom, rýchlo sa kaziacim surovinám a príliš aromatickým prísadám, ako sú ryby, či olomoucké syrečky (zvlášť pokiaľ cestujete hromadnou dopravou).

ETA TIP: Namiesto klasiky v podobe rezňov medzi dvoma plátkami chleba vyskúšajte jednoduchšie stráviteľný burger z červenej šošovice vhodný aj pre vegetariánov.

Chlieb môžete tiež obaliť vo vajíčku alebo namiesto neho siahnuť po rôznych plackách, ako sú tortilly. Tie môžete naplniť podľa vlastnej fantázie, rovnako ako zapečené toasty, ktoré sú tiež skvelým tipom – variabilita ich náplní nepozná medze.

ETA TIP: S kvalitným sendvičovačom sa nemusíte obmedzovať iba na toastový chlieb – pozrite sa, čo všetko dokáže tu

Výživné desiate na lyžovačku a zimné výlety

Orechy a vločky – nielen tie snehové

Hrsť orechov vám dodá množstvo energie, zdravých tukov a potrebných minerálnych látok. Okrem priebežného zobania najrôznejších orieškov však môžete zvoliť tiež ich krémovú podobu – arašidové či mandľové maslo natrite na pečivo, pridajte kolieska banánu a zasypte škoricou. Získate tak chutnú a výživnú desiatu, ktorá vám poskytne palivo na ďalšie hodiny chôdze či lyžovanie.  

Chutnú a zdravú energiu do  vrecka potom získate tiež kombináciou orechov s výživnými ovsenými vločkami – vo forme domácich sušienok, müsli tyčiniek či flapjackov budú chutiť skutočne každému. 

Oslaďte si to

S čistým svedomím si doprajte tiež niečo sladké – na pohyb a na zahriatie totiž potrebujete nemalé množstvo kalórií. Skvelú službu vám poskytne kompaktná, nedrobivá buchta, sladký chlebíček, bábovka, či muffiny. Pokiaľ zvolíte domácu výrobu, zbytočne múčnik nepreslaďujte a aspoň časť múky zameňte za celozrnnú – tá dodá potrebnú vlákninu, a desiata tak lepšie zasýti.

Alternatívou sladkého maškrtenia môže byť tiež čerstvé či sušené ovocie. Čerstvé osvieži, zatiaľ čo sušené vás vo vrecku či batohu nezaťaží, a tak môže byť vždy po ruke. Poslúži ako pohotovostná zásobáreň zdravých cukrov, teda rýchlej energie. Opäť voľte radšej domácu výrobu a nasušte si ovocie sami v sušičke. Kupované sušené ovocie je totiž často plné pridaného cukru a chemických konzervantov.

ETA TIP: So sušičkou ETA hravo vykúzlite tiež chutné desiaty v podobe sušeného mäsa Jerky alebo zdravých krekrov. 

Mrkvové muffiny

Osvedčené zahrievače

Na záver máme pre vás ešte niekoľko osvedčených tipov na potraviny, ktoré majú preukázateľne zahrievací účinok. Čo teda pridať do jedla, aby vás to vonku, či po návrate domov spoľahlivo zahrialo?

  • zázvor, chren, wasabi
  • škoricu, klinček
  • oregano, tymian, korenie, chilli
  • cesnak, cibuľu, horčicu
  • med či kakao
  • strukoviny
  • ovsené vločky, pohanku
  • tekvicu či sladké zemiaky
  • alkohol