Sladký prvý školský deň

Sladký prvý školský deň

Druhá polovica prázdnin je smutnějšia o to viac, čím viac sa blíží jej koniec a začiatok školy. Spríjemnite ho svojim deťom obľúbenou tortou alebo kornútom plným domácich maškŕt.

Lúčenie s kamarátmi, s babičkou a dedom, ale aj dňami plnými hier býva pre mnoho detí ťažké. Aby nebol šok z návratu do školy tak bolestivý, obnovte v poslednom augustovom týždni pravidelnejší režim - napríklad chodiť skôr spať, pripravovať sa v týždni už pozvoľna do školy nákupom pomôcok, kontrolou oblečenia na telocvik, precvičením minuloročného učiva... Deti ľahšie vplávajú do školského režimu pozvoľna než na povel 1. septembra. A pokiaľ sú z konca prázdnin veľmi smutné, vysvetlite im, že aby mohlo niečo nového začať, musí niečo iné skončiť a že neustála zmena a striedanie práce a odpočinku, povinností a zábavy je oveľa cennejšie než nekonečné hranie, ktoré sa skoro premení v nudu.  

 

 

Dôvod na oslavu

Nech už máte doma prváčika alebo skúseného školáka, oslávte spolu začiatok školského roku. Môžete ísť do cukrárne, niečo zaujímavé zažiť alebo si spoločne upiecť zákusok, aký máte radi. Skúste napríklad zábavné minitortičky (proklik na Minidortíky). Alebo svoje deti prekvapte pripraveným kornútom domácich dobrôt.  

Kornút plný sladkostí dostávajú deti tradične v Nemecku, Rakúsku, v nemecky hovoriacich častiach Švajčiarska a poľskom a českom pohraničí. Čím je väčší, tým je lepší, a tak niekedy prevyšuje hlavu malého školáka. Môže sa to zdať ako konzumný výmysel, no história tejto tradície siaha do roku 1817, kedy sa prvýkrát objavil v nemeckej Jene. Kornúty so sladkosťami a školnými potrebami vtedy dostávali deti až v škole, kam ich doniesli prarodičia alebo krstní rodičia. Vešali ich na strom a dieťa si muselo zložiť kornút so svojím menom bez jeho zničenia. Rozbaľoval sa totiž až doma. Zvyk pochádzal z Mexika, kde školský rok začal v momente, keď ovocie dozrelo na strome na školnom dvore a deti ho mohli trhať.  

Odkzay na ďalšie sladkosti:
Citrónový cheesecake / Piškótový torta / Čučoriedkový koláč

 

 

Sladké prekvapenie

Tvrdý kartón pomaľujte alebo polepte farebným baliacim papierom a stočte do tvaru kornútu. Scvaknite ho zošívačkou, prešite alebo zalepte lepiacou páskou a naplňte zdravými dobrotami podľa chuti. Skvele sa hodí sušené ovocie (ktoré si môžete ľahko pripraviť v sušičke ETA Vital Air) a oriešky, ktoré môžete vsypať do papierových vreciek a popísať. Praktické sú tiež sušienky - sladké alebo slané upečte deň alebo dva dopredu a v uzavierateľnej krabičke vydržia niekoľko dní chrumkavé a mäkké. Pridať môžete ale aj ríbezľové placky (proklik Rybízové placky). Krabičku potom môžete využiť na desiatu. Skoro všetky deti milujú perníky a krásne zdobené alebo vykrájané do veselých tvarov ich na konci leta prekvapia a potešia. Čokoládová poleva na zdobenie alebo samotná čokoláda moc vhodné nie sú, pretože teplom mäknú a v kornúte sa zdeformujú.  

Či sa rozhodnete pripraviť deťom prekvapenie a prichystáte im kornút plný dobrôt, alebo si spoločne upečiete tortu alebo iný obľúbený zákusok, naslúchajte trpezlivo detským obavám a strachu zo školy. Pred prvým dňom v práci máte pravdepodobne tiež obavy a zároveň sa tešíte a deti vnímajú začiatok školy podobne.  

Dalšie odkazy na sladké recepty:

Pražský koláč / Kvetinová raw torta / Karamelové laskonky