Jarný jedálniček – vsaďte na ľahké jedlá, ktoré vás nabijú energiou

Jarný jedálniček – vsaďte na ľahké jedlá, ktoré vás nabijú energiou

Jar už klope na dvere a je to poznať nielen za oknami, ale aj na našom rozpoložení. Šťastlivci majú prirodzene tendenciu viac sa hýbať a intuitívne vyhľadávajú ľahšie jedlá, tých menej šťastných z nás potom trápi nepríjemná jarná únava. Tak, alebo onak, vyladený jarný jedálniček vám pomôže po zime opäť dobiť baterky.

Odľahčite prílohy

Aj napriek tomu, že netrpíte alergiou na lepok, môže vám byť po výdatnej porcii cestovín či knedlí ešte niekoľko hodín ťažko. V jarnom jedálničku preto uprednostňujte lepšie stráviteľné, pre niektorých z vás možno menej obvyklé prílohy bez obsahu lepku, ako je pšeno, quinoa alebo pohanka. Môžete ju pripraviť tiež na sladko – varená pohanka so strúhaným jablkom, brusnicami a škoricou je lahodnou a výživnou na raňajky a naštartuje vás do úspešného dňa. 

V jarných mesiacoch si pravidelne doprajte tiež skoré zemiaky varené v šupke, pod ktorou sa skrýva najviac vitamínov.

Zelenina má zelenú

Jarné jedlá by mali poriadne chrumkať a hrať všetkými farbami. To zaistí čerstvá aj ľahko povarená zelenina – šetrne ju môžete pripraviť napríklad v pare. 

ETA TIP: Parný hrniec je univerzálny pomocník, ktorý pri príprave odľahčených, ale výživných jedál príde vhod. Pozrite sa, čo všetko dokáže.

Na jar by na tanieroch nemali chýbať reďkovky, špenát a listové šaláty všetkých druhov. Nešetrite ani jarnou cibuľkou a v sezóne si do sýta užite špargľu. Dajte prednosť lokálnym potravinám vypestovaným takpovediac za humnami. Sú prirodzenejšie nášmu telu a šetrnejšiu k životnému prostrediu.

Nezabudnite na bylinky, ktoré pokrmy chuťovo vyladia aj bez veľkého množstva soli, ktorého nadbytok môže spôsobovať nechcené zadržovanie vody. Nepremeškajte sezónu medvedieho cesnaku a mladej žihľavy a spojte ich zber s príjemnou jarnou prechádzkou. Nezatracujte však ani „obyčajnú“ pažítku a žeruchu, ktorú si môžete pohodlne vypestovať doma.

Bylinky

ETA TIP: Keď príroda ešte spí, váš jedálniček obohatia potrebnými živinami klíčky. Prečítajte si o nich viac v našom článku o strukovinách

Pravidelne zavlažujte

Aby ste mohli na jar opäť „vykvitnúť“, strážte si pitný režim. Okrem pravidelného pitia vhodných nápojov zaraďte potraviny s vysokým obsahom vody, ako je šťavnaté ovocie a zelenina. S hydratáciou vám pomôžu tiež polievky – na jar sa skvele hodia ľahké zeleninové krémy alebo polievky z ľahko stráviteľných strukovín, ako je napríklad červená šošovica.

Krém z medvedieho cesnaku

Do pitného režimu nepočítajte kávu, ktorú je v rámci jarného odľahčenia obecne lepšie obmedziť. Pre nakopnutie a povzbudenie môžete siahnuť po zelenom čaji, čaji matcha, vode s kvapkou citróna alebo čerstvo vytlačených džúsoch riedených vodou.

Skvelou voľbou sú bylinkové čaje, ktoré môžete v teplejších dňoch piť aj vychladnuté. Bylinky navyše oplývajú radou blahodarných účinkov:

  • žihľava odvádza prebytočnú vodu v tele a prečisťuje krv, zároveň prospieva vašej pleti a vlasom
  • púpava pomáha zbavovať telo toxínov, znižuje hladinu cukru, cholesterolu a krvného tlaku
  • sedmokráska zaženie jarné virózy a podporí detoxikáciu; na prečistenie môžete jej kvety aj jesť

ETA TIP: Na jar nazbierané byliny, ktoré nestihnete spracovať, ihneď šetrne nasušte. Počas roka vám zaručene prídu vhod. Ako na to nájdete v našom manuáli

Doplňte vitamíny

Po zime, kedy do tmy vstávame aj sa vraciame domov, nie je v našich zemepisných šírkach deficit vitamínu D ničím neobvyklým. Tvorí sa totiž vďaka slnečnému žiareniu. Jeho nedostatok sa nepriaznivo podpisuje na imunite, pevnosti kostí, ale aj na našej nervovej sústave. Ozdravný pobyt na jarnom slniečku si preto naordinujte najlepšie každý deň. Do jedálnička potom zaraďte tiež domáce vajcia alebo morské ryby

Vitamín C je evergreenom, na príjem ktorého by sme mali dbať v každom ročnom období. Podieľa sa na tvorbe kolagénu a mimo iného sa tak odráža na pružnosti pokožky. Podporuje vstrebávanie železa, je dôležitým antioxidantom a posilňovačom obranyschopnosti. Jeho nedostatok sa potom môže prejavovať zvýšenou únavou. Nájdete ho v čerstvom ovocí a zelenine, pomôcť si však môžete aj sušenými plodmi goji, rakytníka, šípok či brusníc.  

Oranžové smoothie na imunitu

Kyselina listová (alebo vitamín B9) je potom dôležitá hlavne v období tehotenstva, aj mimo neho však jej nedostatok zvyšuje riziko depresií. Nájdeme ju predovšetkým v listovej zelenine – varením ale dochádza k jej výrazným stratám. Okrem surových listov ju obsahujú tiež orechy alebo avokádo.

Z minerálov sa zamerajte na horčík a železo – ich nedostatok sa prejavuje únavou, náchylnosťou k infekciám, ale napr. aj zlým stavom vlasov a nechtov. S horčíkom pomôžu orechy (najlepšiu službu vám urobia vlašské a mandle) a semienka (hlavne tie slnečnicové), celozrnné obilniny, strukoviny a kakao. Zdrojom železa je napríklad červené mäso, ktoré sa však do odľahčeného jarného jedálnička príliš nehodí. Z rastlinných zdrojov môžete siahnuť po sušenom ovocí (obsahom železa vynikajú napríklad figy), zelenine (vedie červená repa a brokolica), melase, tekvicových semienkach alebo už spomínanej quinoe.

Probiotiká, ktoré do formy dostanú trávenie aj imunitu, potom dodá kvasená zelenina, poctivý kváskový chlieb alebo kvalitný jogurt. Všetko si navyše môžete pohodlne pripraviť sami – s chlebom a domácim jogurtom vám pomôže napríklad pekáreň ETA Duplica Vital Plus.

Čomu sa naopak vyhnúť?

Pokiaľ sa chcete cítiť ľahko a sviežo, oblúkom sa vyhnite fastfoodu, polotovarom, údeninám, smaženému a presolenému jedlu a sladkostiam plným cukru a stuženého tuku. Zaobíďte sa tiež bez sladených limonád a alkoholu.

ETA TIP: Svojmu telu môžete dopriať tiež intenzívnejšiu niekoľkodennú očistnú kúru. Poradíme vám, akých pravidiel sa držať.