Gratus di Vetro & Rony Plesl

český dizajn a krištáľ patria do kuchyne aj každodenných okamihov

Tohtoročná novinka od obľúbenej českej značky Eta, kuchynský robot Gratus di Vetro, v sebe kombinuje hneď dva elementy, v ktorých Česi dominujú – špičkový dizajn a ten najkvalitnejší krištáľ. Eta preto k spolupráci prizvala tých najpovolanejších v odbore, teda renomovaného dizajnéra a sklárskeho umelca Ronyho Plesla a technologicky progresívnu skláreň Bomma zo Světlej nad Sázavou. Vznikol tak estetikou aj detailmi špičkový rýdzo český výrobok, ktorý svojím milým vzhľadom a technologickou vyspelosťou osloví nielen milovníkov gastronómie, ale aj dizajnu.

„Dávalo nám zmysel ukázať, že poctivé remeslo a kvalitný dizajn môžu patriť aj do bežných domácností, nielen do galérií a butikových hotelov,“ vysvetľuje vznik spolupráce Petr Res, generálny riaditeľ ETA. „Hľadali sme toho najlepšieho, ktorý sa sklu venuje ako po dizajnovej stránke, tak po tej funkčnej. Na úžitkové sklo sú totiž kladené výrazne vyššie nároky než na umenie.“

ETA sa tak rozhodla osloviť práve Ronyho Plesla, sochára, sklárskeho umelca a dizajnéra, vedúceho ateliéru skla na Vysokej škole uměleckoprůmyslovej v Prahe. Plesl sa síce posledné roky od produktového dizajnu odkláňa čím ďalej viac práve k voľnému umeniu, v ktorom využíva sklo predovšetkým vo forme tavenej plastiky, na spoluprácu s jednou z najstarších českých značiek však kývol okamžite.

„Napriek tomu, že sa dnes venujem už takmer výhradne voľnej tvorbe, nechce sa mi úplne opúšťať dizajnový svet predmetovej každodennej spotreby, kde je potrebný silný umelecký nápad a zároveň veľká pokora. Moja práca bola vždy prepojená so záujmom o konkrétne príbehy značiek a ľudí, ktorí otvárajú ich ďalšie kapitoly. Nová kapitola značky ETA ma zaujíma a ľudia okolo nej sú skvelí.“

Pre kuchynské roboty Gratus navrhol Plesl dve sklenené nádoby – hnetaciu misu a mixovaciu nádobu z českého krištáľu s hravým dizajnom evokujúcim tvár prívetivého pomocníka – tvár robota. 

„Dizajn nádob som tvoril rovnako, ako vytváram svoje sochy. Vznikli dve hlavy, niečo ako Laurel a Hardy v robotickom svete. Jeden tučný, jeden chudý. A tak sa s nimi môžete aj pohrávať. Dajte do nich ľad a fľašu vína, kvetiny alebo tortu so sviečkami. A veľa som myslel na deti, aby ich bavilo s rodičmi piecť a tvoriť.“

Prácu na produktových fotografiách nového robota navyše zverila ETA dcére Ronyho Plesla, jednej z najznámejších českých fotografiek skla a dizajnu, Anně Pleslovej. 

Krištáľové nádoby sú však nielen krásne, ale pre svoju bezchybnú funkčnosť musia byť aj úplne exaktné a veľmi odolné. Celý výrobný proces bol preto technologicky a kvalitatívne veľmi náročný. „Výroba sa v tomto prípade nedala zveriť nikomu inému než českým sklárom. Nové nádoby pre Gratus preto vznikajú v sklárni Bomma v Světlej nad Sázavou.“ dodáva Petr Res. Skláreň Bomma, ktorá pod vlastnou rovnomennou značkou vyrába dizajnové svietidlá, patrí medzi absolútnych svetových lídrov vo výrobe skla a vývoji sklárskych inovácií. I pre skláreň Bomma bol tak detailný a komplikovaný dizajn náročný, avšak túto výzvu zvládli miestni sklárski majstri dokonale.

Pre ETU je kuchynský robot Gratus di Vetro ďalším krokom k tomu, ako popri technologickej kvalite priniesť do našich domácností aj tradičné české sklo a špičkový súčasný dizajn. Čisté a elegantné línie majú pripomínať, že pre kvalitné remeslo a estetickú krásu by malo byť miesto v každej kuchyni aj v bežných každodenných okamihoch. A to či už pečieme, chladíme víno alebo si len užívame krásu z tak kvalitne odvedenej práce – v podaní Ronyho navyše práce s veľmi prívetivou tvárou.

Kto je Rony Plesl

Rony Plesl (*1965, žije a tvorí v Prahe, Česká republika) patrí medzi predných medzinárodne uznávaných umelcov v odbore sklenenej plastiky. Jeho jedinečná tvorba vychádza z hlbokých znalostí kvalitného sklárstva a technológií, ktoré využíva vo svojich originálnych návrhoch a predovšetkým vo svojej umeleckej tvorbe. V spolupráci so sklárskymi profesionálmi posúva perspektívy toho, čo je v médiu skla možné, ako v súčasnom umení, tak vo vlastnej tvorbe.

 

 

 

Kto je ETA

Česká firma, ktorá pre svojich zákazníkov vyrába kvalitné a inteligentné spotrebiče do celej domácnosti. Zakladá si na dokonalom prevedení, na najnovších trendoch a nadčasovom dizajne, rovnako ako na dlhej tradícii značky.

Kto je sklárna Bomma

BOMMA je progresívna sklárska značka, ktorá si od roku 2012 získava popularitu dôrazom na moderný dizajn svietidiel, prvotriednu kvalitu skla a dokonalé detaily. Vďaka svojmu inovatívnemu prístupu k tradičnému sklárskemu remeslu aj spolupráci s talentovanými dizajnérmi posúva možnosti svietidiel na novú úroveň. Pracuje s najmodernejšími technológiami a denne  vyprodukuje 6 ton mimoriadne kvalitného krištáľu. Jej výrobky putujú na pulty renomovaných značiek po celom svete.

 

 

Kontakt: Kateřina Kaňová / kanovak@eta.cz / + 420 770 190 995